Marisa Olson: Návrat objektu + Neklid věcí aneb když už filosofujeme, když už nám virtuální svět nestačí?
Kvalitář – Praha
11. 9. - 6. 11.2015
Na vernisáži nové výstavy v pozměněném interiéru Kvalitáře jsme se sešli v hojném počtu, jak obyčejní návštěvníci, tak i umělci. My návštěvníci jsme však trochu zmateně bloumali mezi vystavenými (mnohdy již použitými) objekty.
Marisa Olson k tomu řekla, že nezadržitelný vývoj internetu a dalších technologií posouvá náš zájem a pozornost k nehmotnému a virtuálnímu prostoru, ale tytéž prostředky mají také významný dopad na náš fyzický svět. Zdánlivě nezachytitelná virtuální přítomnost má nesmírný estetický i environmentální vliv na naše prostředí. Měli bychom se proto soustředit také na tyto procesy. Měli bychom se vrátit k objektu.
Virtuální prostor již dávno není novinkou, ale mnohem spíše tvoří nedílnou součást naší kultury. Právě tento přechod vyjádřila Marisa Olson pojmem "postinternet". Návrat k objektu je jednou z forem tohoto posunu. Naše zkušenost s internetem se vepisuje do věcí kolem nás.
"Zdá se, že již není třeba rozlišovat, jestli byla v díle využita určitá technologie. Vždyť všechno je technologií a všichni jí k čemukoli využíváme. Ještě zajímavější jsou způsoby, kterými umělci začínají vytvářet to, co pro své dílo označuji jako"postinternet," Marisa Olson
Neklid věcí
S věcmi v našem okolí si obvykle umíme docela dobře počít. Mají své využití, na rozdíl od uměleckého díla, které je bez jednoznačného účelu. Umění v nás proto může vzbuzovat nejistotu, nebo dokonce úzkost. To se ale komplikuje právě příchodem internetu. Ten usnadnil a zrychlil výrobu a oběh nejen virtuálních objektů, ale stejně tak strukturuje náš fyzický svět a jeho předměty.
Výstava se snaží vyrovnat s touto nejistotou a pluralitou objektů. Rozehrává prostor pro údiv i zabydlení se mezi věcmi. Nejednoznačný obrat (turn) k objektu se stává naladěním (tune) se na něj.
Výstava se rozhodně nepokouší o reprezentativní přehled. Ten by byl nejen marný, ale také v napětí k celé koncepci. Chceme spíše rozehrát různé a osobité způsoby, kterými současní umělci dávají hlas bytí objektů… cílem je rozšířit možné pole porozumění objektů a jejich objektovosti v současné kultuře, které by rezonovalo v kontextu spekulativního realismu, objektově orientované ontologie, postinternetu a akceleracionismu.
Celý tento projekt vyvěrá z hluboké, a snad i naivní víry v to, že právě dialog mezi uměním a filosofií je tím, co dnes potřebujeme.
Vystavující umělci: Annabelle Arlie, Iain Ball, Delong, Constant Dullaart, Tereza Fišerová - Evžen Šimera, Martin Kohout, Martin Kolarov - Filip Dvořák, Kristýna Lutzová, Richard Nikl - Jan Brož, Nik Timková - Jakub Hošek, Magdaléna Vojteková, Ted Whitaker
Kurátor: Václav Janoščík
110 00 Praha 1
Senovážné nám. 17
Máme otevřeno:
pondělí – čtvrtek. 10.00 – 18.00 hodin
pátek: 10.00 -16.00 hodin
Hodnocení: 50 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková