Lucie Straková, Marie Ban, Barbora Olmrová: Setkání na okraji příběhů aneb malá velká džungle…
Galerie Toyen - Praha
4. 6.- 4. 7. 2019
Kolektivní výstava je vždy tak trochu oříšek. Sladit vystavující, nebo naopak dát je do kontrastu. U dvou je to samozřejmě snazší, ale tři? A umělkyně? Mladé, svérázné?
V Galerii Toyen se to galeristce Evě Slezákové zdařilo dokonale. Po vstupu do suterénu galerie vystavené obrazy tří umělkyň ladí, takže na první pohled nepoznáte - které obrazy namalovala ta či ona … Takže jedna nula pro vystavující. Podařila se sourodá výstava sourodých obrazů a obrázků.
Autorky…
Na vernisáži to nebylo lehké. Ano, jsou a mají být tři autorky. Před zahájením v galerii se však vytvořil hlouček mladých žen, maminek, houf dětí, od miminek po předškolní, a všechny se svorně věnovaly švitoření, péči o dětičky a dokonce se i přebalovalo miminko. Pohoda téměř klubová. A aby to bylo ještě zapeklitější, další maminy s dalšími dětmi stále přicházely. A sem tam, ale vzácně i nějaký ten tatínek (?). Všechny se znaly, všichni se znali, bylo to tam jako v nějakém mamaklubu. No, nerušme tedy jejich kruhy a věnujme se vystaveným obrazům.
Obrazy…
Názvy některých děl mnohdy trochu napoví: Ženy u pukliny na Islandu, Děti na parketu, Ruce, Kaluž, Corona Forestal - Tenerife, Malá džungle - Masca, Řeka Kysuca, Cestou z výletu, Někde v Československu, Noční les I., II. … Příroda, rodina, děti, vztahy, cesty i tuzemsko, žádná dramata, spíš snová romantika, mystická krajina snů - takové jsou příběhy tří autorek, žijících tady a teď, ale ve fantazii a před svými plátny často a rády unikající či vzpomínající na hezké chvíle, na přírodu, na její objetí a vlídné zajetí, na svět mimo pádící dobu dneška.
A styly? I zde je jistá souvztažnost. Občas až skoro naivistické obrazy, navozující odkazy na malby jihoamerických indiánů, přírodních a vnímajících mimolidské vztahy a zákonitosti a respektující je. Jako kdyby jim nahlížela přes rameno Frida Kahló, mísící svébytně prvky realismu, symbolismu i surrealismu. Zkrátka laik je potěšen a odborník by si neměl stěžovat.
A špetka bulváru navíc. Jestli je pozornému návštěvníkovi našeho webu povědomé jméno jedné z autorek Marie Ban, pak vězte, že jde o dceru významné malířky, Viktorie Ban - Jiránkové, se kterou jsme se mohli setkat právě v Galerii Toyen letos v únoru 2019. Však jsme ji také mezi četnými návštěvníky výstavy potkali, a to i s jejím pejskem, který všem fotografujícím rád a ochotně pózoval. Na náš dotaz, zda je Viktorie Ban - Jiránková napnutá či nervózní, jak budou práce její dcery Marie Ban přijaty, nám s moudrým nadhledem a odstupem odpověděla: „Já jsem klidná, je to všechno jenom jejich věc…“. Ale i tak jsme mohli konstatovat okřídlené rčení o jablíčku, které nepadá daleko od stromu.
Tak zamiřte do klimatizovaného suterénu Galerie Toyen na výstavu Setkání na okraji příběhů a ty příběhy si tu v klidu a pohodě zkuste spoluprožít s autorkami. Obrazy napovídají…
Lucie Straková (*1976 v Praze)
- 1995 -1997: studovala obor knižní ilustrace, grafika na Výtvarné škole Václava Hollara
- 2000 - 2006: studovala obor restaurování uměleckých děl malířských a polychromovaných plastik na Akademii výtvarných umění v Praze
- v současnosti se nejraději věnuje malbě a ilustraci
- ve volné tvorbě čerpá inspiraci ze setkání s lesy, stromy, zvířaty a sny
- zajímá ji jemné prolínání snových obsahů a imaginací do reality, prostor pro tajemství
Marie Ban (*1982 v Praze)
Maluje jemné olejomalby, obsahující realistické prvky,
ale celkové pojetí a barevnost jim dodávají spíše nereálný či snový charakter
Snaží se malovat estetické pozitivně laděné obrazy,
příjemné na pohled a zároveň mohou být důvodem k zamyšlení, kontemplaci či pousmání.
Má ráda krajinomalbu, hru s barvami a vytváření poetických dojmů.
Kromě malby se věnuje grafickému designu a vlastní značku oblečení, jejichž potisky navrhuje.
- studovala v Praze
- 2004 – 2012: žila ve španělské Andalusii, kde byla členem Aplamy, uměleckého spolku města Malagy
- 2008: v Malaze měla taky první samostatnou výstavu
- od 2012 žije v Česku, ale ráda se nechá inspirovat motivy z různých koutů této planety, vlastními zkušenostmi či vnitřním světem
MgA. Barbora Olmrová (*1984 v Pyšelích u Benešova)
- vystudovala Výtvarnou školu Václava Hollara
- vystudoval a Fakultu umění a designu na ZČU v Plzni, obor Ilustrace a grafický design u akad. mal. Josefa Mištery
- věnuje se malbě a ilustraci
- inspiraci nachází hlavně v lidech,dětech, krajině a snových představách
130 00 Praha 3 - Žižkov
Milešovská 1
Máme otevřeno: po, st: 9.00 -19.00 hodin
út,čt, pá: 9.00 -16.00 hodin
Vstup: zdarma
Hodnocení: 79 %
Richard Koníček
Foto: © Richard Koníček
Více o Viktorii Ban - Jiránkové: