Luboš Vetengl: Makabrózní žánrovky aneb navštívíme raději psychiatra?!
Knihovna Filosofického ústavu Akademie věd České republiky - Praha
19. 11. 2014 – 30. 1. 2015
Náhodně jsme se ocitli na vernisáži výstavy (pro návštěvníky ne vždy příliš obvyklých) obrazů, olejů na plátnech, akrylů a akvarelů na papíru, jejichž autorem je Luboš Vetengl, čerstvý absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, kreslíř, malíř a grafik. Autora jsme hned poznali podle jeho úctyhodné výšky a charakteristického černého klobouku. Výstava se chlubí výmluvným názvem ´Makabrózní žánrovky´. V rámci vernisáže 19. 11. 2014 jsme pokřtili autorskou knihu ´Tanec Smrti´.
Povšimněme si názvů artefaktů, už jen ty názvy nás trošku děsily. Ale jsou vskutku originální, jako např. :
Prosba o útěk z obrazu
Nuda u hrobu
Močící Smrt
„Ve své tvorbě se zabývám především tématem smrti a sexu, ale nejsou cizí i jiná témata. Jsem fascinován opuštěnou krajinou, figurou, architekturou a geometrií. Tato témata zpracovávám klasickými výtvarnými metodami, ale používám také prvky experimentální kresby, grafiky a malby, přičemž uplatňuji především černobílou nebo monochromní škálu. Díky tomuto přístupu se často setkávám s nepochopením a doporučením návštěvy psychiatra. Nechápu, co tím dotyční myslí, když mne posílají k psychiatrovi. Myslím si, že člověk, pro kterého je tabu téma smrti a sexu, by asi měl sám navštívit psychiatra. Sex ani smrt nejsou tabu. Tabu je spojení smrti a sexu, které pravděpodobně lidé nechápou.
Nicméně, téma smrti či na kost obnaženého člověka, se mě nenápadně drží již od útlého věku a naplno v celé kráse se projevilo v roce 2011. Během tohoto roku vznikl mohutný cyklus přibližně 140 maleb, kreseb a později nespočet grafických listů. Toto téma pro mě znamenalo velký průlom v tvorbě a do jisté míry mě proslavilo.
Na konci roku 2013 jsem začal pracovat na mé diplomové práci, která tematicky korespondoval s tématem smrti a sexu. Cykly maleb a kreseb Hřbitov múz a cyklus maleb a kniha Tanec Smrti, vystavené ve Veletržním paláci při výstavě Diplomanti AVU, vzbudily zajímavý ohlas. V časopise Art + Antiques v kritice této výstavy ´V uvozovkách Diplomanti AVU ve Veletržním paláci – text Radek Wohlmuth, jsem si přečetl kritiku na mou tvorbu:
„Makabrózní žánrovky Luboše Vetengla páchané zřejmě pod vlivem Otto M: Urbana, by vypadaly naivně i jako kérka nebo airbrush na nádrži motorky.“
Předpokládám, že tato kritika měla zdiskreditovat mou expozici ve Veletržním paláci, ale zalíbilo se mi slovo ´makabrózní´, které je pravděpodobně odvozené z termínu danse macabre neboli tanec smrti.
Rozhodl jsem se, že vytvořím cyklus maleb, který se bude jmenovat ´Makabrózní žánrovky´. V současné době pracuji na založení nového uměleckého směru, který se bude jmenovat macabrismus.“ Luboš Vetengl
Ze životapisu - Luboš Vetengl
* 2004 střední soukromá uměleckoprůmyslová škola Zámeček s.r.o. v Plzni, na obor užitá malba (maturita)
- 2008 studium na AVU - ateliér grafiky J. Lindovského
- v současné době pracuje na založení nového uměleckého směru - ´macabrismus´
Kurátor: Otto M. Urban
Klub knihovny Filozofického ústavu Akademie věd ČR
Praha 1
Husova 6
Máme otevřeno:
pondělí a čtvrtek: 9.00 -18.00 hodin
úterý, středa, pátek: 9.00 -16.00 hodin
Vstup: volný
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/diplomanti-avu-2014-aneb-kdyz-ten-rok-leti-/
Hodnocení: 80 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková