Květomluva aneb rostliny k nám promlouvají či /? ´čekej mne ještě dnes, ale už naposled´

27.06.2016 12:09

Botanická zahrada Praha - Troja -  výstavní skleník, severní část

24. 6. - 24. 7. 2016

 

Z mnoha akcí, které kulturní město  Praha připravilo v hyper-tropický letní čtvrtek 23. 6. 2016, jsme si na www.www-kulturaok-eu.cz samozřejmě nenechali ujít zahájení dlouho očekávané výstavy ´Květomluva  aneb rostliny k nám promlouvají´,  jež je novou expozicí Botanické zahrady v pražské Troji.  Akci zahájil Oldřich Vacek, nový ředitel Botanické zahrady Praha Troja, a poté promluvil hlavní kurátor výstavy Petr Herynek. Jak řekl, tak na výstavě o květomluvě nám chtějí  přiblížit některé zvyky, události a také květiny, které jdou s nimi ruku v ruce. Prostřednictvím květin nahlédneme i do lidové magie. Dozvíme se např., co se vyrábí z myrty nebo co říkáme květinou, kterou někomu darujeme? Výstava nám prozradí vše, co skrze květinu vyjadřujeme.

 

 

 

 

 

Představíme vám drobné útržky ze života od narození, přes svatbu, rodinu, stáří. Maminka dostává květiny již při narození dítěte, otec vysadí na počest novorozeněte dub, lípu, jinde kdouloň či jiný strom. Snad nejvýznamnější úlohu hrají květiny při svatbách. Květinami jsou dekorovány maminky, družičky, ženich a nevěsta, ostatní svatebčané. Děti nosí květiny maminkám k svátku matek, učitelkám na konci školního roku. Svátky, narozeniny, různé oslavy, promoce, různé premiéry se rovněž bez květin neobejdou.

Představíme i využití některých rostlin nebo zajímavý a pestrý význam kruhu. Když mládenec donese slečně třeba růžovou růži, říká jí, že k ní hoří láskou. Kdyby ale přišel netradičně s hlávkou salátu, ptal by se jí, co mám dělat. Nedoporučuji přijít s koniklecem. Pokud jej přinese, chce se rozejít,“

vyjmenoval pár květin, ke kterým se váže význam, Petr Herynek, kurátor výstavy.

I

 

Květomluva – je vlastně retro i návrat do 1. republiky

Mnozí z nás jistě ani nevědí, když darují někomu k nějaké příležitosti nějakou květinu či rostlinu, co to navíc znamená nejen pro obdarovanou osobu, ale vůbec významem, kterým naši předkové přisuzovali té které rostlině. Ti se opravdu v tom vyznali, o tom se nám, současníkům, může jen zdát. Po prohlídce výstavy, která je koncipována podle období od narození a křtu človíčka, přes jeho dětství a dospívání, až ke svatbě a smrti, si uvědomíme, že lidová slovesnost ve květomluvě zde fungovala perfektně. 

 

 

(Naopak v současné době, kdy se vážou kytice z mnoha druhů, nepříliš k sobě vhodných, asi bychom se znalostmi květomluvy moc neuspěli).

 

Květomluva, tak jak ji známe dnes, byla oblíbena již ve starověkých orientálních harémech a po roce 1600 se rozšířila z Konstantinopole čili Cařihradu i do východních kultur.

 

  • 1716 byla anglická aristokratka Mary Wortley se svým mužem v Turecku, kde se řeči květin učila. Odtud pak znalost květomluvy přivezla do Anglie.
  • květomluva dosáhla vrcholu za vlády královny Viktorie
  • souběžně se rozvíjela i barvomluva (podle barev květin)
  • souběžně se rozvíjela i známkomluva (podle známky na dopise)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Protože jsme vystavili především rostliny, bylinky a květiny ze zahrádek našich babiček či z luk a hájů (nemáme tu např. tulipány, či orchideje), můžeme konstatovat, že čím skromnější rostlina, tím výmluvnější je její význam). Přečtěme si pečlivě oválné popisky u vystavených exemplářů, a pochopíme velmi rychle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Např. Kopřiva dvoudomá darujeme-li ji - říkáme tím vlastně: „ Marně se namáháš, nelíbíš se mi.,“ anebo

 

Lopuch větší zase věští: Rád bych tě přivinul k svému srdci. Naše láska je věčná.  

 

A nejenom historie květomluvy nás zde čeká, dozvíme se i další zajímavosti, jako např. po kolika letech se svatba jak nazývá, co znamenají např. dívčí i chlapecká jména…  dozvíme se, jak zněly rady novomanželům, jaké nevhodné vlastnosti má žena či muž, objevíme pravidla líbání, dozvíme se, která květina je považována za nejkrásnější (lilie vedle růže?), o lidové magii, kdy vratič má napomoci návratu milovaného osoby, nebo naopak jak dopomoci zapomenout na ni, atp.

 

I

Po výstavě květomluvy už budeme vědět, jak obdarovanému říct beze slov, co máme na srdci (ovšem ten by musel květomluvu mít v malíčku)

 

Všechny čtyři soboty (2., 9., 16., 23. 7. 2016)  ve 14 hodin: bude komentovaná prohlídka výstavy  s kurátorem výstavy Petrem Herynkem

171 00 Praha 7

Trojská 800/196

Máme otevřeno:  10.00 -19.00 hodin/od 1. července od 9.00 hodin)

e-mail: info@botanicka.cz

www.botanicka.cz

 

 

 

 

 

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková

Foto: © Ing. Olga Koníčková