Křest žirafích mláďat v Africkém domě aneb když tropy v ZOO Praha se v peklo změní
Africký dům ZOO Praha
Praha 7 – Troja
26. 7. 2013/ 14.00 hodin
Byli jsme pozváni na pátek 26. 7. 2013 od 14.00 hodin do ZOO Praha na křest dvou nedávno narozených mláďat žiraf Rotschildových. Šlo konkrétně o samečka Tadeáše (77. žirafí mládě), narozeného samičce Noře dne 30. 6. 2013 a samičku Amálky (78. žirafí mládě), narozenou samičce Elišce dne 7. 7. 2013. Otce Johana mají žirafí mláďata stejného. Žiraf je tedy celkem k dnešnímu dni třináct a vede je samec Johan.
Netrpělivě jsme, jak novinářská společnost, tak i návštěvníci ZOO Praha, očekávali příchod obou žirafích kmotrů - zpěvačky Hany Zagorové (žirafí mládě Amálka) a primátora Tomáše Hudečka (žirafí mládě Tadeáš). Bylo v tu dobu v Africkém domě skoro 50 stupňů Celsia, a v tlačenici nás všech zvědavě přihlížejících zřejmě ještě víc. Pot z nás tekl od hlavy až po paty, jakož i konečně přišedší Haničce Zagorové, která ty tropy snášela vskutku hrdinsky a s úsměvem.
Konečně jsme tady!
Žirafa Eliška neustále kroužila a tančila do kruhu a již jen netrpělivě také očekávala příchod konečně těch lidiček, aby se už mohla pořádně napást, i když spíše pozorovala kytici lilií, ke které se za sklem nakláněla a kteroužto kytici jsme samozřejmě přichystali pro Haničku Zagorovou. A žirafí mláďata, ta nejprve jen nechápavě postávala, později poklesla v kolenou a uhnízdila se na seně u zdi a jen zírala. Druhá samice Nora byla stranou a jen si hlídala toho svého synka, Tadeáška. Když konečně dorazil ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, chovatelka žiraf Kateřina Pechrová a když donesli dva koše bohatě naplněné jablky, květákem, kadeřavým salátem, celerem, mrkvičkou, petrželí, tak jsme konečně začali křtít…sláva bohu! I pan ředitel Miroslav Bobek uznal, že to nebudeme zbytečně natahovat, protože je vskutku tropické vedro.
Co nám řekl Miroslav Bobek?!
Pochválil nás, že jsme se dostavili i přes tropické počasí v tak hojném počtu, a že první žirafí mládě se narodilo v roce 1970, a od té doby se narodilo žirafích mláďat již 78. Prozradil nám, jak se vybírají jména mláďatům u žiraf. Vybíráme jména z českého kalendáře z období tak 2 – 3 týdnů kolem data narození mláďat, v tomhle případě jsme udělali výjimku..vybírali jsme jména ze zahraničních kalendářů. Ale to vůbec nevadí nám, že?!, řekl Miroslav Bobek
Co nám řekla Hanička Zagorová?!
Usměvavá paní Hana Zagorová projevila radost, že byla pozvána na křest, že ještě nikdy žirafí mláďata nekřtila a že jim přinesla koš dobrot (jenže Tadeáš a Amálka jsou ještě příliš malí, ještě jsou kojena). A že přeje panu Bobkovi, aby měl spoustu dalších miminek… a že připíjí šampáněm na zdraví obou mláďátek. A konečně jsme jí předali kytici bílo-růžových lilií.
Co nám řekl primátor Tomáš Hudeček?!
Že závidí žirafám, že nemusejí tolik spát, že žirafy prý prospí jen půl hodiny denně. Zároveň převzal spolu se zpěvačkou Hanou Zagorovou od Miroslava Bobka pamětní list – o vykonaném křestu.
Co nám řekla chovatelka Kateřina Pechrová?!
Sdělila nám zajímavou věc, že dokážeme odhadnout povahu žirafího mláděte už před jeho narozením. Mládě totiž mívá povahu po své matce. Samičky že bývají pomalejší než samečci. Sameček Tadeáš je po matce Noře plachý a nedůvěřivý, drží se máminy sukně. Zatímco samička Amálka je flegmatik a jako její máma Eliška zvědavější a potuluje se ráda sama ve venkovním výběhu a objevila dokonce včeličky a za odměnu získala včelí žihadlo do svého ouška, které jí oteklo.
Kmotři šli krmit žirafu Elišku
Konečně jsme vynesli oba koše ovoce a zeleniny nahoru a vyšli jsme k místu,
kde chovatelka podává dlouhokrkým žirafám krmení.
A paní Hanička Zagorová?
Užívala si to, i přes to, že byla od hlavy zalita potem
a
dlouho i láskyplně krmila žirafu Elišku,
která jediná přišla a doslova zobala Haničce z ruky…bylo vidět,
že ostatní žirafy by raději šly ven …na vzduch… no, každá sláva něco stojí, že!
Přejeme Amálce i Tadeáškovi hodně zdraví a vždy hodné a chápavé mámy!
ZOO Praha a žirafy v číslech
• ZOO Praha vznikla v roce 1931
• 28. 9. 1931 bylo zpřístupněno staveniště zoologické zahrady poprvé pro návštěvníky
• ZOO Praha obě mláďata představila už 15. 7. 2013, kdy jim dovolila obývat prostor v Africkém domě určený žirafám
• ZOO Praha chová žirafy Rothschildovy od roku 1970
• V roce 1974 se narodilo první mládě, samice Praga
• Od té doby přišlo v Praze na svět již 78 žiraf
• Stádo má dnes 13 žiraf a vede je samec Johan
• Matkou žirafí samice Amálky je Eliška, matkou mladého samce Nora je Nora
• V pražské ZOO probíhá denně ve 14.30 hodin setkání se žirafami (krmení)
Chov v našich ZOO
V Česku můžeme žirafu Rothschildovu zhlédnout v ZOO Zlín, Dvůr Králové, Liberec, Olomouc, Ostrava, Praha, Ústí nad Labem a Plzeň, Jihlava
Ing. Olga Koníčková
Foto: internet, Tomáš Adamec, Hermina – www.super.cz
Žirafa Rothschildova
Stupeň ohrožení podle IUCN: ohrožený
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Podtřída: živorodí (Theria)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: žirafovití (Giraffidae)
Rod: žirafa (Giraffa)
Druh: žirafa (Giraffa camelopardalis)
Poddruh: žirafa Rothschildova
Žirafa Rothschildova, píšeme i jako žirafa Rotschildova, je 2. nejvíce ohroženým poddruhem žirafy jen s několika sty žijícími jedinci (podle jiných údajů žije v přírodě několik tisíc jedinců).
- Pojmenovali jsme ji po zakladateli muzea v Tringu Lionel Walter Rothschildovi
- Všechny žirafy Rotschildovy, které žijí ve volné přírodě, jsou v chráněných oblastech v Keni a Ugandě
- Dříve žily i v Súdánu, ale tam pravděpodobně vyhynuly
- Žirafa Rothschildova je v kategorii ohrožený druh kvůli své nízké populaci
- Existuje málo míst, kde můžeme žirafu Rothschildovu pozorovat v divočině (např. národní park Nakuru v Keni nebo národní park Murchison Falls v severní Ugandě)
- Existují různé chovné programy, které mají za cíl zvýšit populaci žirafy Rothschildovy (např. Giraffe Centre v Nairobi v Keni nebo Woburn Safari Park ve Woburnu ve Velké Británii)
Žirafy Rothschildovy snadno od ostatních poddruhů odlišíme podle rozdílů:
- nejviditelnější je ve zbarvení srsti
- typické jsou tmavohnědé kaňkovité nebo obdélníkové skvrny se slabšími krémově zbarvenými liniemi
- hlezno bývá skvrnité
- její krk se skládá ze 7 krčních obratlů, takže krk je velmi ohebný
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie