Křest knihy světově unikátního projektu Kořeny osobností Botanické zahrady hl.m. Prahy aneb kde pláčou jen šišky…
Botanická zahrada hl. m. Prahy - Troja
14. 6. 2018
Pozvánku na tiskovou konferenci, následný slavnostní křest nové knihy a na zahradní banket, nejen díky slunečnému počasí, jsme si na www.www-kulturaok.eu.cz nenechali samozřejmě ujít.
V Troji vzniká moderní botanická zahrada 21. století
Trojská botanická zahrada představila
nové expozice i program na léto a závěr roku
Známé tváře slavnostně pokřtily knihu,
věnovanou světově unikátnímu projektu Kořeny osobností
Známá moderátorka Štěpánka Duchková, která uváděla tiskovou konferenci, nejdříve přivítala přítomné kmotry nové knihy Kořeny osobností, kteří už sami zasadili strom v Botanické zahradě hl. m. Prahy a zařadili se tak mezi 80 osobností v knize uvedených.
Poté úvodní slovo dostal Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji. Seznámil nás s nejbližšími plány Botanické zahrady hl. m. Prahy. Dozvěděli jsme se, že, aby se Botanická zahrada rozvíjela, nemůže zůstat jen v zavedených a osvědčených kolejích, ale musí přicházet stále s něčím novým.
- novinkou bude vznik druhého zastavení Vonné stezky, kterou botanická zahrada otevřela loni. Druhé zastavení bude otevřeno 23. 6. 2018 poblíž rozária v severní části venkovních expozic
- další novinkou bude expozice Medonosných rostlin a včel, která bude otevřena 21. července 2018 (součástí bude ukázka historických úlů, tematické herní prvky, výsadby medonosných rostlin, ovocný sad i domek včelaře, v němž bude nově k vidění interaktivní expozice zaměřená na pyl a opylování rostlin. Nebudou chybět ani informační panely se spoustou zajímavostí ze života včel a jejich vztahu k rostlinám)
Nejoblíbenější expozice botanické zahrady, skleník Fata Morgana bude v létě 3 týdny upravován a vznikne tam betonový kmen pro orchideje a kapradiny. Jedná se už o 3. umělý epifytní kmen. Umístěný bude u východu ze štoly v prostřední části tropického skleníku. Připomínat bude tzv. škrtiče (druh fíkusu), který se obepne okolo jiného stromu a postupně ho zahubí. V období od 6. - 17. 8. 2018 bude z důvodu probíhajících prací skleník pro veřejnost uzavřen!
- ve Vinici sv. Kláry se připravuje expozice špuntu a korku vůbec
- Vinice sv. Kláry od architekta Ladislava Lábuse dočká nového vstupu, který bude mimořádně citlivě zabudován přímo do vinice
- novou koncepci získá i oblíbený letní program botanické zahrady. Po loňském úspěšném americkém létě bude letos léto africké /léto rozezní africké rytmy, zavoní africká kuchyně, a zejména okouzlí umění v podobě prodejní výstavy afrických soch/
Pak se vyjádřili ke vzniku knihy a projektu Kořeny osobností její jednotliví kmotři,
kteří už své stromy zasadili:
Kmotři knihy Kořeny osobností = osobnosti projektu Kořeny osobností
(2009 – 2017)
Spejbl a Hurvínek (Divadlo S+H)
Theodor Pištěk
Ivan Klíma
Štěpánka Hilgertová
Pavel Šporcl
pravnuk Alfonse Muchy - Marcus Mucha
prezidentka NF Kapka naděje Vendula Svobodová Pizingerová
prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. (78.)
„Když jsem se dozvěděl, že mám být kořenem, tak jsem si řekl dobře, kořen už jsem. A šel jsem do toho. Mám totiž botanickou zahradu rád i bez toho. Je mi na ní sympatické, že se tu pracuje i v zimě. Ale hlavně, botanická zahrada to je svoboda, volnost. Rostliny jsou zde volné a svobodné. Já totiž nemám rád řezané květiny. Beru to jako jejich porobu.“
Marcus Mucha, pravnuk Alfonse Muchy (19.)
„Vzácnou orchidej zde sázela babička (hudební skladatelka Geraldine Muchová - snacha Alfonse Muchy), jako odkaz a poctu mému pradědečkovi Alfonsovi Muchovi. Babička byla nejen propagátorkou dědečkova odkazu, ale také milovnice květin a stromů. To samé jsem ale i já, takže to celé v našem rodě pokračuje.“
Houslový virtuos, Pavel Šporcl (5.)
„Jsem poctěn především už tím, že jsem byl zařazen mezi ostatních mimořádných 80 osobností. Dokonce jsem byl vybrán jako jeden z prvních. To je zavazující. Z fotek to vypadá, že strom sázíme tři. Ale není to tak. Byla s námi už i druhá dcera, ale ještě o tom nevěděla, my ano, takže jsme náš strom sázeli čtyři. Chodíme se sem na ten náš strom dívat. A jsem rádi, že strom (Borovice Sabinova) prospívá a my se sem k němu vracíme stále takto ve čtyřech.“
Prezidentka NF Kapka naděje, Vendula Svobodová Pizingerová (11.)
„Mám ráda stromy. Jsou jako ženy. Ženy zpravidla ale tají svůj věk. U stromů se naopak uvádí. Ale stromy vydrží déle. Při každém svém dítěti zasadím strom. Zde jsem sázela Jinan dvoulaločný – Ginkgo bilobu - strom, který i léčí. To byla dobrá volba.“
Spisovatel Ivan Klíma (54.)
„Výsada vysadit strom je zpravidla výsadou mužů. Mám pár stromů, ale naštěstí o tom nikdo nic neví. Mám totiž stromy rád. Přeju jim, a tím i téhle zahradě, aby se jim dařilo.“
Kajakářka a vodní slalomářka, Štěpánka Hilgertová (47.)
„Na projektu Kořeny osobností obdivuji, to, že spojuje lidi všech profesí a zaměření. A jsme moc ráda, že jsem se ocitla mezi nimi i já. Sázela jsem Zimostráz vždyzelený a zařadila jsem se tak po bok dvou žen, které osobně nesmírně obdivuju a vážím si jich, a nejen jako sportovkyň, ale jako mimořádných žen - Dany Zátopkové a Věry Čáslavské.“
Michal Klásek z Divadla Spejbla a Hurvínka spolu s legendárními loutkami (včetně herce Martina Bartáka) (63.) „Já tu nejsem za sebe. Já tu jsem za Spejbla a Hurvínka. A samozřejmě i za Marušku Štáchovou. Zdá se, že Spejbl a Hurvínek jsou sice také osobnosti, ale neživé. Omyl. Nevěřili by jste, jak ožili, když jsme sázeli lípu. I oni jsou z lípy. Ta, co jsme sázeli, byla sice Lípa japonská, ale byla to lípa. Zajímal jsem se o tu jejich lípu i později a dozvěděl jsem se, že měla jisté potíže, aby se opravdu ujala. Dlouho si zvykala na naše klima. Dnes už je ale vše v pořádku. Ač je to lípa japonská, zvykla si a už prospívá. Jsem rád, že je to tak. I za ně. Vždyť Spejblovi bude zanedlouho 100 let a Hurvínkovi 92 let. Nejsou žádní mladíci. Moc by je to nepotěšilo, kdyby ta jejich lípa měla potíže. Ale jejím adaptačním problémům se nediví. Oni jsou z české lípy. A vždy, když jsme byli na zájezdu v Japonsku, a opakovalo se to třikrát, tak měli potíže s aklimatizací zase oni. Je tam velká vlhkost v ovzduší, takže navlhli. A projevilo se to mimo jiné i tím, že se Hurvínkovi přestaly kroutit oči. Asi by také potřebovali delší čas, aby si zvykli, jako ta japonská lípa tady.“
Herec Jan Potměšil (28.)
„Možnost zasadit strom se v běžném lidském životě zase tak běžně každému nepoštěstí. Mně ano. Byla to Katalpa červenolistá. Místo, které pro ni bylo vybráno, bylo prý extrémní. Na kopečku, výsledek byl přece jen nejasný. Ale strom byl statečný a nakonec to místo vzal za své, přijal je. A tak je to i u lidí. Když jsme náhle zasazeni do situací, které nám nejsou přirozené, musíme se s tím vyrovnat a přijmout tu situaci na svou. A vyrovnat se s ní a najít zase radost ze života. A tak mám i já, vždy, když tu Katalpu červenolistou vidím, radost, že jsme ta svá místa přijali a že žijeme spokojeně i v takové situaci, do jaké jsme se dostali.“
Výtvarník Theodor Pištěk (62.)
„Projevy jsou sice má slabá stránka, ale neodmítám tenhle projev, protože miluju vše, co je přírody. Ale pozor, nejsem ani aktivista, ani nevolím zelené. Jen jsem nejraději pokud možno - od rána do večera - v zahradě. Zasadil jsem už kde co, ale Šácholan velkolistý jenom zde v téhle zahradě. A všem lidem přeju a doporučuji, aby si užili, to, co nám zahrada, každá, a zejména tahle botanická, nabízí.
Ono totiž, usednete-li do zahrady, tak v té chvíli zapomenete na všechno, co vás momentálně trápí. A to je přece úžasné, ne…?“
Projekt Kořeny osobností
vytváří v botanické zahradě speciální Stezku osobností,
která by měla ve finále čítat až 150 jmen.
V uplynulých letech se do projektu zapojili například
Václav Havel,
Madeleine Albrightová,
Miloš Forman,
Antonín Panenka,
Věra Čáslavská,
Meda Mládková,
Manolo Blahník
a mnozí další,
kteří tak symbolicky zanechali své kořeny v botanické zahradě.
Cílem tohoto vzdělávacího projektu je
spojení nejvýznamnějších českých a světových osobností
se vzácnými či významnými druhy rostlin
ze sbírek Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Květiny na výzdobu a květinové dary poskytl Školní statek Mělník
Kytice aranžovali studenti České zahradnické akademie Mělník
Titul: Kořeny osobností
Vydavatel: Botanická zahrada hl. m. Prahy
1. vydání 2018
Odpovědné redaktorky: Mgr Klára Hrdá, Darina Miklovičová
Odborné texty k rostlinám: Tomáš Vencálek, Romana Rybková, Eva Smržová
Fotografie: Archiv Botanické zahrady hl. m. Prahy
Fotografie: Archiv Manolo Blahník, Miguel Ángel López Galán
Jazyková korektura: PhDr. Markéta Teuchnerová
Počet stran: 175
Tiskárna: Intergraf s. r. o. Náchod
V prodeji: na pokladnách Botanické zahrady hl. m. Prahy - Troja
Hodnocení: 100 %
Zapsal Richard Koníček
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková, © Richard Koníček