Křest katalogu Lukáše Jasanského a Martina Poláka / Launch of the catalogue of work by Lukáš Jasanský and Martin Polák/
Křest katalogu Lukáše Jasanského a Martina Poláka / Launch of the catalogue of work by Lukáš Jasanský and Martin Polák/
19. 2. 2013
Tranzitdisplay - Praha
V centru Prahy najdeme nenápadnou galerii Tranzitdisplay, která nabízí prostor pro umění, a přispívá tak k obohacení a oživení pražské výtvarné scény . V galerii, můžeme říci spíše v multifunkčním prostoru, protože jeho součástí je i mediotéka, knikupectví a studovna, pořádáme přednášky, projekce a workshopy. Galerii provozuje občanské sdružení, kde jsme spojily dvě zavedené nezávislé instituce – Tranzit a Display. A také jsme tedy přijali pozvání na křest katalogu fotografické dvojice Lukáš Jasanský a Martin Polák. Křtu katalogu předcházelo překrásné čtení Petra Weiga z knihy Jana Vrby ´Myslivcův rok´ (jaro-léto- podzim- zima).
Vivat fotografům!
I když ke slovu přišly foťáky digitální, nevypadá to, že by fotografie zašla na úbytě. Naopak. Fotíme všichni. Fotíme i to pomíjivé - na mobily, a já nevím, na co ještě… možná v budoucnu budeme fotografovat pomocí našich očí…a přenášet očním kontaktem navzájem mezi sebou - vkládat je do našich duševních schránek…Kdoví?! Dobrých fotografů není v mém životě nikdy dost. Miluji fotografie. Jsou to dokumenty doby, ve které jsme žili, žijeme a budeme možná i žít. Již od mala jsem žmoulala fotku mého tehdy mladého a krásného táty, kterého jsem spatřila až v mých 21 letech již jen jako unaveného starce. A přesto jsem ho na nádraží, když mi přišel naproti, v davu čekajících neznámých tváří i po těch letech poznala hned. Lidská tvář se mění, ale její výraz a osobitost nezmění ani zub času. Ale s dobrou fotografií to zvládneme…
Proč katalog vydáváme a křtíme?
Proč vydáváme katalog? Při prohlížení jakéhokoliv nového katalogu odhalujeme vzájemné souvislosti mezi vystavenými předměty, ať už výtvarného, či jiného ražení, v tomto případě fotografického díla…tandemu Lukáše Jasanského a Martina Poláka. Všechno mít pěkně v kupě není vůbec na škodu!? Proč křtíme? Lukáše Jasanského a Martina Poláka řadíme k nejuznávanějším současným českým fotografům. Společně vytvářejí rozsáhlé cykly fotografií, které dosud vycházely pouze fragmentárně v menších katalozích. Přehledová publikace, kterou bychom prezentovali celek jejich tvorby, dosud chyběla. Do nové publikace jsme vybrali 1363 fotografií obou autorů. Katalog je prvním česko-anglickým titulem, který komplexně pracuje se všemi cykly tohoto fotografického tandemu. Knihu jsme vydali ve spolupráci se švýcarským vydavatelstvím JRP-Ringier. A máme z ní samozřejmě velkou radost a proto jsme ji také v intimním a zcela přátelském prostředí galerie Tranzitdisplay s oběma přítomnými fotografy pokřtili, i když mám pocit, že šampáňo zůstalo neotevřené a katalog jsme tak zbytečně nezmáčeli .
Fotografují Lukáš J. a Martin P. jinak než my?!
Oba umělci se vyjadřují konceptuálním druhem fotografie, který je postaven na typologických řadách, paradoxech fotografického zobrazení a performativním charakteru společné tvorby. Vše prostupující ironie a absurdní humor Lukáše Jasanského a Martina Poláka vypovídají nejen o vlastnostech fotografického média, ale i o životě ve východní Evropě posledních dekád.
472 stran katalogu….od roku 1986 – 2012…depozitář
Na 472 stranách jsme zpřehlednili fotografické výsledky několika desítek- leté fotografické spolupráce Lukáše Jasanského a Martina Poláka. Oba žijí v Praze, od roku 1986 vytvořili spolu 27 fotografických cyklů, přičemž nejmenší z nich je tvořen dvěma fotografiemi, nejrozsáhlejší obsahuje 10 tisíc snímků. A máme je tak v kupě včetně jejich raných prací či nedokončených souborů! Jako v depozitáři, ale naštěstí přehledněji a hned k mání k ruce! Studium katalogu se nestává tak jen ilustrací, ale poznávací činností paralelní k dalším naukám.
Bereme katalog do ruky, uneseme ho? (1400 gramů)
No, měla jsem až pocit, že katalog domů nedonesu. Těžkl stále více, čím více jsem se blížila k domovu. No, hurá, je už doma! Nedočkavě otvírám. Co? Dveře? Ale ty také, hlavně ten zatraceně těžkej katalog! Podle obsahu začínáme prohlídkou starých aranžovaných cyklů, samozřejmě většinou černobílých, přičemž každý cyklus je opatřen stránkou se záložkou - s nejen technickými údaji , ale i přehledné informace o pořádané výstavě – kdy – kde- v kterém roce – kolik kusů fotografií bylo na té které tuzemské i zahraniční výstavě vystaveno, kdy si rovněž uvědomíme, kde která výstavní síň zanikla (pražská ÚLUV), případně které publikace – od kterých autorů (jako např. Karel Srp) byly vydány
Zde vyjmenujeme jen několik cyklů, abychom si udělali představu o širokém záběru fotografické práce obou umělců:
Staré aranžované …(Old Staged Photography – 1986)
Pragensie
Televize
Kresby
Chlapi
Kvalitní Kampa
Vtipy
Příroda….
Ignác – památkářská fotografie
Petrohrad
Vesnice
Jan Merta
…Košcioly, košcioly (Churches, Churches -2012)
Kdo má vtipy rád
Já ano.A ty mě také nejvíce zaujaly. Smála jsem se, až jsem brečela… A tak od č. 155 - stránky ´Vtipy´ mě zaujala fotografie trilobita a básnický text k foto doplněný vnímavými autory:
Když se dítě narodí, brzy se směje.
Stařec před smrtí se taky směje,
ale dobrý vtip vydrží miliony let.
Inspirace: život v pravdě. Připouštíme možnost, že život (na fotografii symbolizován otiskem trilobita) lze chápat jako velký kruh. Nelze pochybovat o tom, že když se dítě narodí, brzy se začne smát. Není pravidlem, že stařec před smrtí se bude smát.
Na závěr bonus pro pilné čtenáře
- Fotografický cyklus: Předvánoční ruch (1983)
- Fotografický cyklus. Hřbitovy (1985)
- Fotografický cyklus: Ženské (2002) (bohužel ne akty, ale jen pouliční výjevy)
- Seznam neperiodických publikací- katalogů
Co se dočteme v esejích Tomáše Pospiszyla?
Že Lukáš J. a Martin P. seznámili na střední průmyslové škole grafické ve svých 15 letech… jak studovali oba…kdo byli jejich spolužáci… o nesnadných fotografických začátcích – že v roce 21993 mají poprvé dovoleno společnou závěrečnou práci – cykly ´Vtipy´ a ´Reportážní a humanistická fotografie´, kde dokázali dokázat, že fotografie dokáže zachytit všednost…přesto tuto práci neobhájili.. a proč? To už se dočteme sami… doporučuji vřele…
Co se dočteme v eseji Karla Císaře ´Hranice stínu´? Hodnotí jejich práci…
Z úryvku: „Pravý význam díla Jasanského s Polákem tedy spočívá ve vnitřně propojených zájmech o kritickou analýzu žánrů a dalších diskursivních rámců ´umělecké fotografie´ a odhalení skutečnosti v její bezútěšné podobě.“
V průběhu křtu byl katalog k prodeji za mimořádnou cenu 600,-Kč Kč Při příležitosti vydání knihy tranzit.cz nabízí novou edici dvou limitovaných fotografických multiplů Lukáše Jasanského a Martina Poláka za cenu 5.000,- Kč zakus. K multiplu získáme katalog zdarma.
katalog: Lukáš Jasanský, Martin Polák
česko-anglické vydání
texty: Karel Císař, Tomáš Pospiszyl
grafická úprava: Adéla Svobodová
472 stran, brožovaná obálka
vydal tranzit.cz a JRP-Ringier v edici Umělecké publikace, 2012
ww.jrp-ringier.com
www.artbook.com
kniha vyšla jako 9. svazek knižní řady „tranzit series“ ( středo- a východoevropští umělci)
hodnocení: 90 %
tranzitdisplay
otevírací doba: út-ne12:00 - 18:00
Dittrichova 9/337, Praha 2 (blízko Karlova či Palackého náměstí)
info@tranzitdisplay.cz
www.tranzit.org
hlavní partner: ERSTE Foundation
podpora Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, MČ Praha 2
mediální partner: A2 kulturní čtrnáctideník, Rádio 1
Ing. Olga Koníčková
Foto: Internet, tranzitdisplay