Josef Sudek: Topografie sutin/Topography of ruins, Prague 1945 aneb když Sudka zaujala skrytá poetika ruin či světlo v ruinách …
GHMP/Dům fotografie /House of Photography - Praha
22. 5. - 19. 8. 2018
U příležitosti zahájení nové fotografické výstavy Josefa Sudka, výstavy Topografie sutin, kde vystavený soubor fotografií reflektuje dvě události roku 1945: následky zmýleného náletu spojeneckých vojsk původně mířících 14. 2. 1945 na Drážďany, který zasáhl především pražské Nové Město a Pražské povstání na začátku května téhož roku, při němž byla v bojích v historickém centru Prahy poškozena řada budov, jsme zhlédli málo známý a dosud nevystavovaný soubor snímků Josefa Sudka.
Výstava představuje téměř neznámý a dosud nevystavený soubor fotografií Josefa Sudka (1896 - 1976), zobrazující Prahu poničenou v roce 1945 událostmi 2. sv. války. Zmýlený nálet spojeneckých vojsk ze 14. února 1945 zasáhl především pražské Nové Město, kde byl nejvíce poškozenou památkou Emauzský klášter.
Série fotografií z jeho sutin tvoří největší část Sudkova souboru zachycujícího poválečnou Prahu. Počátkem května 1945 pak proběhlo Pražské povstání, které zanechalo nenapravitelné škody v historickém centru města, například na Staroměstské radnici, jejíž část musela být důsledkem válečného řádění později stržena.
Vystavený soubor je v kontextu Sudkova díla výjimečný.
Představuje fotografický vhled do nitra města
a jeho památek v prvních dnech míru,
kdy autor snímáním obyvatelů Prahy,
kteří přihlížejí ruinám historického centra,
se zcela ojediněle přiblížil reportážní fotografii.
Mezi důležité kapitoly souboru patří až surrealistické zobrazení situace,
v níž se ocitla okupovaná země, a to prostřednictvím pohledů
do protektorátního skladiště plného zabavených kovových soch z pomníků
(často národních osobností), jež čekaly na roztavení
pro válečné účely v areálu u holešovického přístavu na Maninách.
Sudkův soubor, čítající v dochovaných negativech cca 400 snímků, vznikl nejspíše na zakázku pro nakladatele Václava Poláčka, u kterého posléze vyšel pouze v nekvalitním tiskovém provedení Pražského kalendáře 1946 s podtitulem Kulturní ztráty Prahy 1939 -1945.
Výstava představuje i tento kalendář, zahrnující 53 Sudkových fotografií, některé písemné dokumenty týkající se zakázky, jakož i početné dosud nepublikované snímky. Mnohé z nich vznikly nejspíše pouze ze Sudkova osobního zaujetí námětem. Vystavené fotografie zahrnuly jak autorské pozitivy, nově objevené v některých sbírkách, především v Archivu hlavního města Prahy a v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, tak nové printy z originálních negativů, uložených v Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i., jež zhotovil fotograf Vlado Bohdan. Vedle prací Josefa Sudka je představen soubor 40 fotografií stejného námětu od jiných fotografů i autorsky neoznačené snímky z archivů několika paměťových institucí.
Jedním z témat, na které výstava kriticky poukazuje, je fotografie jako médium zprostředkování zásadních historických událostí. Sudkův příklad nabízí překonání zažitého pohledu na fotografii jako průhled do minulé události a zdůrazňuje obrazovou kvalitu těchto záznamů, jež bývá často opomíjena. Pohled na archivní kopie, jaké se dochovávají převážně v malých formátech, navíc nejednou nalepené na popsaných kartotéčních listech či v tematických albech, nás od podobného čtení často odvádí.
I Sudkovy pozitivy,
pokud se dochovaly,
existují až na výjimky pouze v nevýstavních,
malých a často i nefinálních kopiích.
Zarámováním těchto fotografií a jejich pověšením na zeď galerie tak výstava nabídla možnost jejich nového nahlížení v jiném, uměleckém či galerijním kontextu, bez doprovodu historického vysvětlení. Z tohoto důvodu jsou texty i popisky k vystaveným fotografiím k dispozici pouze v doprovodné brožurce a nevstupují do samotného prohlížení.
Můžeme tak vidět samotný fotografický obraz a nemusíme se tak soustředit na historickou událost, již nám snímek zprostředkovává. A generační odstup (již 3/4 století) od zobrazené události, kdy mezi diváky už nepřevažují pamětníci, kteří by tyto obrazy četli především prizmatem prožité bolestné zkušenosti, již vůbec není na škodu estetickému prožitku.
Výstava je finálním výstupem 5-letého grantového projektu, který byl iniciován teoretikem a historikem umění Prof. Vojtěchem Lahodou z Ústavu dějin umění AV ČR (ÚDU AV ČR spravuje kolem 13 000 negativů a 6 000 pozitivů ze Sudkovy pozůstalosti).
V expozici tudíž můžeme spatřit 242 exponátů od 15 institucí a soukromých zapůjčitelů. Vedle originálních autorských bromostříbrných fotografií jsou vystaveny i nové zvětšeniny z původních negativů, které zhotovil fotograf Vlado Bohdan. Důvodem pro jejich vytvoření byl buď zásadní význam snímku, či omezená zápůjční lhůta u mnoha originálů, které v průběhu výstavy budou nahrazovány novými printy.
Josef Sudek (1896 -1976) = světoznámý český fotograf
- většinu života prožil v Praze a velmi rád ji i fotografoval
- 1928 -1976 měl profesionální fotografický ateliér na Újezdě pod Petřínem
- svůj čas dělil mezi zakázkovou práci a volnou tvorbu
- kvalita jeho práce je však ve všech polohách výjimečná jak umělecky, tak technicky
- při zpracování zakázek se věnoval hlavně reprodukování uměleckých děl, reklamní fotografii či fotografování památek
- snímky pořizoval zejména pro publikace
- vydal několik knih o Praze (např. Pražský hrad - výtvarné dílo staletí, 1945; Praha, 1948; Praha panoramatická, 1959; Karlův most ve fotografii, 1961)
- období Protektorátu se pro Sudka stalo zlomovým – ve své volné tvorbě se ponořil do intimnějších a osobnějších námětů, vznikala zejména zátiší (např. cyklus Okno mého ateliéru)
Kurátoři výstavy: Mariana Kubištová, Vojtěch Lahoda, Katarína Mašterová
Architektonické řešení: Barbara Zedková, Lenka Mrzílková – Studio Miaow
Grafické řešení: Martin Groch, Tim+Tim
Výstava má také stejnojmennou putovní verzi, která probíhá ve spolupráci Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i. s Českými centry a od počátku roku 2018 je postupně představována v několika evropských městech (v Düsseldorfu, v Miláně, Římě, Paříži a Varšavě…).
Doprovodný program/Workshopy/Komentované prohlídky/Tematické procházky
- so 2. 6. 2018/16.00 hodin/komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Marianou Kubištovou a fotografem Vlado Bohdanem, autorem nových printů z originálních Sudkových negativů, jež jsou součástí výstavy
- ne 22. 7. 2018/ 15 hodin/kolektiv autorů představí svůj projekt mapy Prahy z roku 1945, který zahrnuje místa, jež v daném roce fotografoval Josef Sudek.Následuje krátká prohlídka výstavy v Domě fotografie, po níž se uskuteční procházka po Sudkových lokacích v okolí Staroměstského náměstí
- st 8. 8. 2018/18.00 hodin/komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Katarínou Mašterovou a historikem Adamem Havlíkem
Negativ - pozitiv - newprint!
V pozůstalostech fotografů, uložených v archivech a v muzejních sbírkách, se kromě originálních pozitivů často nachází i velké množství negativů. Jak vystavovat či publikovat fotografické obrazy, které se dochovaly jen na negativech? Jak postupovat při zhotovování tzv. newprintů, novodobých tisků z originálních negativů? Workshop se zaměří na různé aspekty této aktuální problematiky, a to jak v praktické rovině (ukázka výroby newprintů ve fotokomoře), tak v rovině teoretické (moderovaná diskuze).
- út 12. 6. 2018/10.00 hodin a 14.00 hodin/workshop ve fotokomoře s Vlado Bohdanem
Ukázka výroby nových pozitivů, tzv. newprintů, z originálních negativů Josefa Sudka ve fotokomoře na Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i.
(akce je rozdělena do dvou skupin, nutná je předchozí registrace na: pr@ghmp.cz )
- út 12. 6. 2018/ 18.00 hodin/moderovaná diskuze historiček umění Kataríny Mašterové a Hany Buddeuss a fotografy Vlado Bohdanem, Janem Doušou a Jaromírem Benešem a s kurátorem Jiřím Pátkem
Sobotní výtvarné workshopy
- so 21. 7. 2018/13.00 – 18.00 hodin/Skrytá krása v sutinách, Dům fotografie
- so 18. 8. 2018/13.00 – 18.00 hodin/ Stopy zmizelých míst, Dům fotografie
Během interaktivních prohlídek a výtvarných workshopů
se budeme inspirovat dosud nepříliš známým souborem fotografií autora,
zobrazujícím Prahu poničenou bombardováním v roce 1945 a Pražským povstáním,
spolu s válečnými opatřeními na památkách Prahy v období protektorátu.
Formou kombinované techniky (kresbou pastelem a koláží z fotografií pražských soch a budov)
budeme vytvářet obrazy pražských zákoutí působících až surrealistickým dojmem.
Dále uplatníme i komparaci historické fotografie se současnou fotodokumentací
zobrazených míst.
Pomocí pigmentů v různých odstínech šedi, evokujících částice prachu,
budeme prsty vytvářet kresby zmizelých míst.
Sobotní workshopy jsou určené dětem, rodinám s dětmi a dalším zájemcům
všech věkových kategorií včetně seniorů a znevýhodněných.
Příchod a odchod je individuální, tzn. kdykoliv ve vymezeném čase.
Výtvarný ateliér pro dospělé a seniory
pá 8. 6. 2018/15.00 - 18.00 hodin/ Fotografická dokumentace I, Dům fotografie
ne 10. 6. 2018/15.00 - 18.00 hodin/Fotografická dokumentace II, Dům fotografie
pá 15. 6. 2018/ 15.00 – 18.00 hodin/Camera obscura,
Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci
V interaktivních workshopech budeme reagovat na tvůrčí práci Josefa Sudka a na jeho vystavený soubor fotografií. První cyklus dílen uvedeme v expozici Domu fotografie a pokračujeme procházkou v exteriéru města Prahy.
Zaměříme se na pražskou architekturu a její rozmanitost,
na příběhy kolem nás nebo na krajinné prvky.
Ke zvoleným objektům a situacím budeme přistupovat jak z pohledu estetiky, tak po stránce fotografické dokumentace.
Zaměříme se i na důležitou roli subjektivity a na různé úhly pohledu.
Závěrečná dílna se bude zabývat předchůdcem fotoaparátu („camera obscura“),
zkoumáním zákonu zobrazování i experimentální tvorbou přenosného přístroje,
kdy si každý účastník vyrobí jednoduché optické zařízení.
Interaktivní prohlídky výstavy pro všechny typy školí
další věkové a zájmové skupiny s možností následné výtvarné reakce ve formě vlastní tvorby.
Akce přizpůsobujeme časově, tematicky i úrovní náročnosti konkrétním požadavkům
každé školy.
Rezervace nutná.
Cena: děti do 10 let, studenti uměleckých škol, pedagogové 5 Kč; nad 10 let 20 Kč
Kontakt: Lucie Haškovcová, lucie.haskovcova@ghmp.cz, 606 612 987, 608 216 418
Kromě výše zmíněných akcí budou probíhat i další edukační aktivity,
jež jsou zaměřeny na ostatní cílové skupiny,
jako jsou například znevýhodnění návštěvníci
nebo rodiče na rodičovské dovolené a jejich děti.
110 00 Praha 1
Revoluční 5
Máme otevřeno:
út – ne: 10.00 - 18.00 hodin
čt: 10.00 – 20.00 hodin
Vstupné: 120 Kč plné (dospělí) / 60 Kč snížené (studenti) / 30 Kč (senioři)
Hodnocení: 89 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková
www.ghmp.cz
<https://www.facebook.com/GHMP.cz/>
<https://www.youtube.com/channel/UCFZa7CbuuLIM3bfW1xtKFBg>
<https://www.instagram.com/ghmp.cz/>
<https://goog_1379618170/>
<https://goog_1379618170/>
<https://www.ghmp.cz/vystavy/josef-sudek-topografie-sutin/>