Josef Ladislav Němec: Stříbrný model Průmyslového paláce aneb když neuposlechneme příkazu ´sešrotovat/zlikvidovat´…
Obecní dům – Praha. 2. – 31. 7. 2016
Na slavnostním představení nového exponátu, stříbrného modelu Průmyslového paláce, jenž na 10 let obohatí sbírku Uměleckoprůmyslového muzea a který se od 16. 2. 2016 stal součástí expozice Secese – Vitální umění 1900, jsme si mohli prohlédnout ve vitríně umístěné hodiny - model střední části Průmyslového paláce na pražském Výstavišti - které zhotovil významný pražský zlatník Josef Ladislav Němec v roce 1906.
Na výrobu plně funkčních stříbrných hodin jeden z nejvýznamnějších zlatníků české secese Josef Ladislav Němec (1871 – 1943) použil stříbro, mosaz, dřevo a drahé kameny. Dále do stěn modelu vložil reliéfy a rytiny znázorňující celou škálu produkce továrny. Jde například o lokomotivy, mostní konstrukce či vybavení interiérů. Zadní stranu modelu uzavírá pohled na tovární komplex a věnování.
Jako čestný dar ke svým sedmdesátinám je získal ing. Vojtěch Novotný (28. 2. 1836 – 21. 3. 1909), zakladatel a dlouholetý ředitel První českomoravské továrny na stroje. Jeho závod dodal v roce 1891 na Jubilejní výstavu v Praze konstrukci celé budovy Průmyslového paláce. Model paláce zapůjčili Uměleckoprůmyslovému muzeu pravnuci Novotného.
Slavnostní prezentace i filmové projekce dokumentu o Vojtěchovi Novotném se zúčastnili kromě pravnuků a dědiců vystaveného modelu ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková a ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek (na foto vpravo).
Hodiny se tak stanou součástí expozice Secese/Vitální umění 1900, kterou můžeme zhlédnout v Obecním domě do 31. 7. 2016.
Vojtěch Novotný
- 1836 se narodil
- architekt, radní hl. m. Prahy, člen Jednoty pražských občanů, přispíval spolku výtvarných umělců – Mánes
- 1871 - stal se jedním ze zakladatelů První českomoravské továrny na stroje v Praze
- továrna se významným způsobem podílela na vzestupu českého strojírenství v Rakousko-Uhersku, kromě konstrukce Průmyslového paláce montovala například konstrukci Petřínské rozhledny
- od 1900 byla továrna ve Vysočanech 2. nejvýznamnějším výrobcem parních lokomotiv v Rakousko-Uhersku
- po 1927 se stala součástí koncernu ČKD
- od II. sv. války až do privatizace v 90. letech 20. stol. byla jako samostatný závod ČKD Lokomotivka největším dodavatelem lokomotiv ve střední a východní Evropě. Poté byla většina výrobních závodů zlikvidována, dnes na místě původní tovární haly stojí víceúčelová hala
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva ČTK)
Foto: © Ing. Olga Koníčková