Jedovaté pokojovky ve skleníku Fata Morgana aneb Víte, kolik jedovatých rostlin si hýčkáte v obýváku?

09.09.2021 17:44

 

Jedovaté pokojovky

23. 7. - 12. 9. 2021

Skleník Fata Morgana

 

 

Jedovaté druhy rostlin jsou, byly a budou. Mnohé lákají půvabem, jiným nevadí existence v domácnosti, ba přímo v pokoji. A v kterém bytě či dokonce pokoji nenajdeme květiny v kořenáčích. A kterépak z nich jsou asi ty jedovaté, aniž bychom to tušili? A o tom je právě probíhající výstava nazvaná „Jedovaté pokojovky ve skleníku Fata Morgana.“

 

 

Autorům veskrze poučné a také varovné výstavy nejde o vyvolání naší zášti ke květinám, které máme doma, které máme dokonce rádi a které se nám tolik líbí.  Ne, autorům výstavy jde o naše informování o nenápadných, netušených ale hlavně možných rizikách, o nichž povětšině nic nevíme. Odborníci z Botanické zahrady Praha o těch „jedovkách“ ale vědí. A měli je už i před výstavou zastoupeny v květeně bující ve skleníku Fata Morgana. Tak nám je s tím nejlepším úmyslem, pro naše poučení pro účely této výstavy „jenom“ zdůraznili. A je nač se dívat. A je i nad čím se zamyslet.

 

 

Tak nejprve, co nás ve „Fatě“ čeká?

 

V expozici celého skleníku autoři expozice zvýraznili všechny jedovaté druhy tam se nacházejících rostlin. Ať už se jedná o sukulenty nebo byliny a dřeviny tropického lesa či hor. Mnohé z nich samozřejmě lidé již tradičně používají jako zdroj léčiv, ale také jako zdroj šípových jedů. Na doplnění je dočasně vystavena také kolekce velmi zajímavých áronovitých rostlin, svojí jedovatostí přímo proslulých. A hlavně, v nádobách nám představují i nám většinou všeobecně známé a dokonce v našich bytech běžně pěstované, pokojové rostliny. A to takové, o jejichž zákeřnosti jsme asi neměli ani nejmenší tušení.

 

 

Nechte jedy na pokoji!

 

Krásně dvojsmyslnou větou, jakou dokáže jen kouzlo českého jazyka, je uvozena celá výstava. Autoři výstavy k tomu říkají:

„Při procházení skleníkem se seznámíme s jedovatými rostlinami nejen z našich zahrad a tuzemské i exotické přírody, ale též z interiérů veřejných budov a dokonce i našich domovů. Smysl expozice navozuje jasný, varovný ale jinak nápaditý slogan. ´Nechte jedy na pokoji!´

A z toho plynoucí otázky:

Pěstujete pokojové rostliny?

Víte, že si i vy doma hýčkáte jedovaté tropické krásky?

A znáte ty nejjedovatější?“

 

 

Nejen ve Fatě ale jedy vládnou

 

Organizátoři letošního a v podstatě i celoročního komplexu výstava upozorňují ale také na další výstavy, které už v Botnaické zahradě Troja, běží jako tzv. jedovatá sezona v Botanické.   

„Výstava ve Skleníku Fata Morgana sice představí jedovaté exotické rostliny, které jsou běžně v našich bytech k vidění. Ale současně probíhá v botanické zahradě už delší dobu přehlídka jedovatých cykasů, sukulentů a dalších jedovatých tropických rostlin s názvem Co Maryša ještě neznala. A zákeřné rostliny z našich zahrad i volné přírody, které jsou sice významnými zdroji léčiv, ale zároveň se mohou stát nebezpečným jedem, zase představuje expozice také již nějaký čas probíhající nazvaná Ďáblova zahrádka.

V průběhu celého roku proto najdou návštěvníci napříč celou zahradou informační panely ke konkrétním exponátům. Dobrým zdrojem informací bude i brožura Průvodce Jedovatou sezónou, kterou si zájemci mohou v botanické zahradě zakoupit a najdou v ní i fotografie a zajímavosti o jednotlivých jedovatých rostlinách.“

 

 

Varuje i ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy…

 

„Nejenom naši návštěvníci, ale obecně Češi jsou nadšení zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin. Móda mít trochu exotiky v obýváku v posledních letech opět sílí. Pro příklad mohu jmenovat různé kultivary a hybridy tropické a pokojové rostliny diefenbachie, která je aktuálně velmi žádaná, ale také silně jedovatá. Málokdo tuší, kolik jedovatých rostlin doma má. Návštěvníky nechceme děsit, ale spíše je v rámci naší jedovaté sezóny s těmito rostlinami seznámit a poradit jim, jak je pěstovat a jak s nimi zacházet tak, abychom neublížili ani jim, ani sami sobě,“ upozornil nás sám ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy, Bohumil Černý.

 

 

A nyní slova autorů výstavy

 

 „Setkáte se zde s celou čeledí áronovitých rostlin (Araceae), mezi které patří anturia, filodendrony, syngonia, epipremnum, zamiokulkas nebo aktuálně velmi módní diefenbachie a monstery. „Všechny áronovité rostliny obsahují šťávu s alkaloidy a ostrými krystaly šťavelanu vápenatého, některé v menším, jiné ale v nebezpečně velkém množství. Při poranění rostlina tuto šťávu roní a ostré mikroskopické krystaly podráždí a poruší sliznice i kůži, zároveň usnadní cestu jedovatým alkaloidům. Na pokožce šťáva pálí a způsobuje puchýře. Velmi palčivé je zanesení těchto krystalků do očí, způsobují těžké záněty spojivek. Rozžvýkání listu nebo stonku přivodí bolestivé otoky ústní dutiny a hrdla, otrava může být smrtelná. Při manipulaci s těmito rostlinami je ideální mít na sobě pořádné gumové rukavice, speciálně pokud říznete do diefenbachie, která je z běžných áronovitých pokojovek nejnebezpečnější,“ upozorňuje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

 

„Další rozšířenou skupinou oblíbených jedovatých pokojových rostlin jsou pryšce Euphorbia. Mezi ně patří nádherná trnová koruna (Euphorbia milii), dalším vyhledávaným pryšcem je Euphorbia tirucalli, který je zvláštní tím, že na válcovitých zelených stoncích nemá po většinu roku žádné listy ani trny. Do této čeledi se řadí i tradiční vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). Všechny pryšce jsou typické tím, že při poranění z jejich těla prýští latexové mléko. To při kontaktu s pokožkou vyvolává bolestivé vyrážky, otoky a puchýře. Obzvláště nebezpečné je zasažení očí. Zpravidla dochází k zánětu spojivek a rohovky a dostavuje se rozostřené vidění, které může u zmiňované Euphorbie tirucalli přetrvávat až dva týdny. V tropické Africe, odkud rostlina pochází, se používá k lovu ryb a v léčitelství. Jedovaté jsou do určité míry všechny pokojové pryšce,“

doplňuje Klára Lorencová, kurátorka exotických užitkových rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Na výstavě poznáme ale ještě další oblíbené jedovaté pokojovky, jako je klívie (Clivia), hvězdníky (Hippeatrum), krotony (Codiaeum) nebo tenury (Sansevieria), které známe pod jejich hovorovým názvem „tchynin jazyk“.

 

 

Dle tiskových materiálů Botanické zahrady Praha, připravili: Marie Kubíčková, DiS. a Richard Koníček

Foto: Marie Kubíčková, DiS. 

 

Jedovaté pokojovky

23. 7. - 12. 9. 2021

Skleník Fata Morgana  

Otevírací doba skleníku Fata Morgana: ÚT - NE, svátky 9.00 - 19.00,

PONDĚLKY ZAVŘENO!

Vstupenka na výstavu odpovídá standardnímu ceníku pro skleník Fata Morgana*:

Dospělí: 150 Kč

Děti 3–15 let a žáci a studenti do 26 let s platným průkazem či ISIC: 75 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti 3-15 let): 415 Kč

Senioři nad 60 let, ZTP: 75 Kč

Děti 0–2 roky, Kočárek, ZTP/P: zdarma

Pro rychlejší odbavení doporučujeme zakoupení e-vstupenky, se kterou budete moci pokračovat rovnou k turniketům ve skleníku Fata Morgana. Papírové vstupenky jsou k dispozici na pokladně u nového vstupu. Původní pokladny ve skleníku byly zrušeny!

V ceně je zahrnut vstup do venkovních expozic.

 

 

Další plánované akce v roce 2021

•          Orchideje – miniatury a giganti Ekvádoru: 23. 9. – 10. 10.

•          Dýňový podzim: 15. – 31. 10.

•          Džungle, která nespí: 26. 11. – 17. 12.

 

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

Změna programu vyhrazena

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na https://www.botanicka.cz/

 

Více k tématu:

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/ablova-zahradka-v-ornamentalni-zahrade-aneb-krasne-svudne-lakave-nezne-ale-take-jedovate/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/jedovate-sukulenty-aneb-na-vystave-po-vystave-stale-je-nac-se-divat-a-co-dozvidat-aneb-botanicka-zahrada-praha-zije/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/motyli-jedovata-krasa-aneb-motyli-jsou-tak-mirumilovni-ze-cloveka-nepovazuji-za-predatora-tak-si-te-vyjimky-vazme/