Jaroslava Pešicová: Ohlédnutí aneb je možné, že by postavy z jejích obrazů na vernisáži ožily?!
Nová síň – Praha
13. 1. – 7. 2. 2016
Na vernisáži nové výstavy ´Ohlédnutí´ jsme zhlédli výběr z monumentálního, ba můžeme říci, renesančního díla nedávno zesnulé přední české akademické malířky, ilustrátorky a grafičky Jaroslavy Pešicové (1935 - 2015). Na jejích velkoformátových olejích na plátně dominují figury, které zasadila do výpravné a barevně bohaté kompozice (v oblíbených malířčiných barvách modré i červené). Velké formáty obrazů a výška stropů galerie Nová síň nám tak umožnila přenést se do příběhů veselých i bolestných, které autorka svým štětcem a barvami vypráví, aby šířila lidskou zkušenost, která nám zmizela z dohledu. Podle kurátora PhDr. Jana Kříže (na foto u mikrofonu dole) by si Pešicová svým dílem zasloužila se dostat na světový piedestal.
Jaroslava Pešicová (* 30. prosince 1935 v Praze – + 30. 8. 2015)
- 1950 – 1954: studium na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze (dnes Výtvarná škola Václava Hollara) - obor ilustrace u profesora Karla Millera
- 1960 absolvovala Akademii výtvarných umění, kde se pod vedením profesora Vladimíra Sychry věnovala oboru monumentální malba
- Od 1960 spolupracovala se sochařem a budoucím manželem Františkem Štorkem (+ 1999).
- Oba byli členy umělecké skupiny Etapa, která sdružovala mladé české umělce v 60. letech 20. století.
- Koncem 60. let se začíná věnovat figurativní tvorbě a následně též grafice.
- Od roku 1975 spolupracuje s ateliérem tapisérií Marie Teinitzerové v Jindřichově Hradci na vzniku tkaných reprodukcí k jejím obrazům.
- Byla členkou umělecké skupiny Etapa, SČUG Hollar a SVU Mánes.
- Díla Jaroslavy Pešicové jsou zastoupena ve státních, veřejných a soukromých sbírkách po celém světě - Národní galerie ČR, National Gallery of Art Washington (USA), Owens Art Gallery, Sackville (Kanada), v dále v Belgii, Velké Británii, ve Francii, Holandsku a Rakousku.
- V minulosti proběhlo přes 70 autorských a 120 společných výstav v České republice i v cizině (Belgie, Francie, Rakousko).
Kurátor výstavy: PhDr. Jan Kříž
Smrt přichází nečekaně
Od roku 1960 Jaroslava Pešicová spolupracovala se sochařem Františkem Štorkem. Vytvořili spolu řadu soch v životní velikosti, komponované do tematických skupin v duchu směru nové figurace, velmi originálně a novátorsky v tehdejším výtvarném prostředí s přídavným výtvarným prvkem malby, zejména ornamentálními dekory.
Již od svých raných prací ji inspiroval kubismus a expresionismus.
V pol. 60. let ji oslovily tendence nové figurace a figuru v podstatě během své tvorby zcela nikdy neopustila.
Nejdříve malovala krajiny, ekokrajiny, interiéry, kde vévodila např. ležící figura. Věnovala se i grafice (hlubotisk). Přesto grafiku považovala spíše jako doplněk svých maleb, např. pro ztvárnění detailů kožešin na dámských šatech …
Jako téma využívala náměty z Bible a antické mytologie, příběh o Ikarovi …
Ve výtvarném zpravování tíhla k divadlu a jeho imaginaci.
Vypjatá barevnost obrazů 70. let se zrodila v reakci na šeď tehdejších dní, kdy si malířka vytvářela svůj vlastní barevný svět s oblíbenou červenou a modrou barvou….pokud jde o akty, vždy dokonale využívala transformované prvky a pracovala s nimi jako s abstrakcí, jako tvar, i když zobrazoval lidské tělo. …
V období 60. let se objevuje v její tvorbě tvarová monumentalizace a světelné odhmotnění…
Realitou se inspirovala, a převedla ji ke svému uměleckému cítění – snění…
Pešicová vytvořila ve svých obrazech svoji subjektivní mytologii dneška se sklonem k velkým příběhům. Její obrazy se staly jakýsi imaginárním představením. Ve své tvorbě komponovala námět absurdního divadla, lidové frašky, kabaretu, rozehrála neskutečné příběhy, které jsou zároveň demonstrací krize lidstva a nezvratnosti lidského osudu.
Koncem 80. let se její obrazy zjasnily a naplnily optimismem. Tvořila obrazy, tapisérie (Jindřichův Hradec – ateliér Marie Teinitzerové), zrcadla (dřevěné rámy vyráběl František Štorek) a další výtvarná díla… (Ing. O. K. - zdroj: Creative Commons)
110 00 Praha 1
Voršilská 3
Máme otevřeno: denně mimo pondělí 11.00 - 18.00 hodin
Vstup: volný
e-mail: info@novasin.org
www.novasin.org
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková