Jaroslav Valečka: Nevinnost… aneb jak nevinnost a neurózu ideálně prolneme?!
Art & Event Gallery Černá labuť/8. patro - Praha
10. 12. 2016 – 29. 1. 2017
Na vernisáži nové prodejní výstavy ´Nevinnost…´ velkoformátových obrazů, které autor Jaroslav Valečka, jeden z našich nejúspěšnějších malířů současnosti, vytváří technikou olejomalby na plátně, byl vždy usměvavý pan Mistr Valečka osobně přítomen. Na první pohled velmi romantické obrazy, při delším jejich prohlížení, však postupně v nás vyvolávají neklid…jakousi předzvěst neznámé či blížící se katastrofy…
Název této výstavy však odkazuje sice jen k zimní náladě a k tématice slunovratu i vánočních svátků, přesto u autora, k jehož základním inspiračním zdrojům patří Sudety, krásná i znepokojivá krajina s rozporuplnou historií, ve které prožil mládí a k níž se stále vrací, však není vánoční téma viditelné jen v jeho radostné či jednoduše profánní podobě.
„Z Vánoc již po staletí vybíráme pouze to hezké: novorozeně, zářící hvězdu, královské dary. K Vánocům patří ale i příběh o Herodovi, který nechal vyvraždit betlémské chlapce, Josefovy pochybnosti o věrnosti Panny Marie, zoufalé shánění příbytku, které končí na špinavé podlaze nějakého betlémského chléva. Celý vánoční příběh se dá vyprávět jako horor,”
vysvětlil kurátor výstavy Josef Záruba-Pfeffermann a dodal:
„Jaroslav Valečka nabízí výstavu, která oba kontrastní pohledy na tyto posvátné dny slučuje do jednoho cyklu.”
Výstava „Nevinnost...“ Jaroslava Valečky, jehož mezinárodní renomé spoluvytváří i jeho příslušnost k uměleckému hnutí stuckismu, navazuje v Art & Event Gallery Černá labuť na výstavy Paula Harveyho, Charlese Thomsona či Jiřího Hauschky.
Jaroslav Valečka patři k nejúspěšnějším malířům své generace. Symbolistní realistická malba s prvky exprese je jedinečnou ukázkou perfektně zvládnutého řemesla i bohatého vnitřního obsahu. Za každým výjevem se odehrává reálný příběh, většinou dosti dramatický, který autor přetavuje do podoby malby s nenapodobitelnou náladou a atmosférou. Svou výstavu v Černé labuti přiblížil sám autor:
„Vzhledem k tomu, že výstava začala v předvánočním čase, tak jsem se rozhodl pro obrazy se zimní náladou a název „Nevinnost…“, ke kterému toto období svádí. Výběr obrazů je z posledních 2 až 3 let.“
„Je zajímavé, že ty nejděsivější obrazy malují ti nejšťastnější´… J. Z. P.
Kurátor výstavy Josef Záruba-Pfeffermann se dále zamýšlel nad tím, je-li výtvarník spíše filosof – existencionalista, putující do severních Čech jako do Svaté země, aby hledal poučení v dotyku s historií, anebo je spíše zastydlý puberťák, vyžívající se v brutálních detailech, které si možná maloval na okraje školních sešitů před 20 lety.
- Došel však k závěru, že nevinnost a neuróza, které obě zakladatel stuckismu Charles Thomson označil za základní zdroje výtvarné exprese, se u Valečky prolínají ideálním způsobem.
- Pubertální revolta se snoubí s vážností symetrických kompozic a kontrastní barevností, černý humor se stává prostředníkem vážných existenciálních úvah.
- „Autor nám tedy kromě svého umění nabízí i dobrý vánoční recept a možná i recept na životní vyrovnanost: Kromě teplých barev lze ocenit i kontrast se studenou modří, vedle zrození myslet i na budoucí oběti, dopřát si pubertální smích u situací, kdy bychom se smát neměli,” řekl a dodal kurátor výstavy PhDr. MgA. Josef Záruba-Pfeffermann, Ph. D.:
- „Jedině tak vyléčíme neurózu, která je způsobená příliš bílými a nevinnými Vánocemi, příliš velkou snahou v sobě probudit dokonalého Ježíška.”
Jaroslav Valečka
se narodil v roce 1972 v Praze
studoval na Akademii výtvarných umění v atelieru malby Jiřího Sopka. Během studia získal stipendium Sorosovy a Hlávkovy nadace a absolvoval řadu zahraničních výjezdů, po absolutoriu i řadu uměleckých stáží.
Jeho díla nejen v českých, ale i v zahraničních sbírkách (například Národní galerie v Praze, Alšova jihočeská galerie, Credit Mutuel de Bretagne, Francie, Festung Koenigstein Sammlung, Německo, Fodation de Bourgogne, Galerie Klatovy – Klenová, Galerie moderního umění, Roudnice nad Labem a další).
Jaroslav Valečka je členem mezinárodního seskupení The Stuckists. Vzhledem k častým pobytům na severu Čech do jeho malby, soustředící se především na krajinné výjevy, vstoupil tak syrový přídech dramaty stíhaného pohraničí.
Stuckismus je umělecký směr, který vznikl v Británii v roce 1999, a za jeho zakladatele jsou považováni Charles Thomson a Billy Childish. Hlásí návrat ke klasickým způsobům a technikám výtvarné tvorby, malbě a sochařství. Odmítá zejména současné konceptualistické směry, vystavující coby umělecká díla rozestlané postele, poházené odpadky, kupky sena nebo dokonce mrtvá zvířata. Název vznikl z anglického slova stuck (uvíznutí, zaseknutí), kterým konceptualistka Tracey Emin označila jejich malby.
Máme otevřeno: sobota- neděle: 14.00 -19.00 hodin
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková
Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/cesti-stuckiste-vystavuji-v-londyne-aneb-proc-malujeme-takto-/