Jaro v Nové galerii aneb 40 tvůrců na jedno jediné téma, aneb 40 krát totéž, pokaždé jinak

18.04.2025 19:06

 

 

Jaro 

1. 4.  - 31. 5. 2025

Kolektiv

Nová galerie

 

 

Ve výstavních prostorách galerie nazvané příznačně - Nová galerie - se na monotematické kolektivní výstavě nazvané Jaro, setkáme s díly těchto autorek a autorů:

Akovantseva, Černý F., Čhal, Čulík, David J., David D., De Herrerito, Ďuriš, Ferliková, Gerboc, Horyna, Hrňová, Kaláb, Kollárik, Kus, Kůrka, Lipavský, Mainer, Machýčková, Mařenec, Minář, Misař, Mulač, Navrátil, Ondrash & Kasparek, Paučo, Placht, Putnová, Rittstein, Salajka, Sedlecký, Šárová, Šmíd, Štědrý, Tytykalo, Trabura, Turzová, Ukn, Vetengl, Yamamoto.

 

 

Nová galerie se prezentuje jako galerie, která usiluje o

systematickou prezentaci a podporu českého umění u nás i v zahraničí.

Management galerie se ve svých - až neuvěřitelně členitých katakombách rozprostřených ve více patrech v podzemí - na prvý pohled - obyčejného činžovního domu, nacházejícího se kousíček od Vinohradské třídy a slavné budovy Rozhlasu, v Balbínově ulici,

věnuje výstavní činnosti.

Tím však aktivity téhle progresivní instituce nekončí.

Další existenční činností je obchod s uměním, ale také třeba

poradenství nebo pedagogická a vydavatelská činnost.

 

 

Jaro je sice jenom jedno, ale autorských pohledů na ně je tu hned 40

 

Pokud se zvolí téma výstavy, které snad nemůže neoslovit každou autorku, každého autora, stane se kolektivní výstava jednotným – tématem – průřezem vidění a vyjadřování autorek a autorů současnosti.

Pro Novou galerii je to nesporně soubor s velkou vypovídací hodnotou, který divákovi předestře celou škálu možných uměleckých ztvárnění téhož.

Někdy jaro cítíme popisně, doslova, jindy zase obrazně, filosoficky. Inu, každý jsme jiný, každý jaro prožíváme jinak a každý je také jinak vnímáme. Natož pak umělkyně a umělci, kteří jsou oproti běžnému průměru nás diváků, o poznání citlivější. Navíc to, co se tají pod pojmem Jaro, dokážou vyjádřit tak, že to následně zapůsobí obdobně i na nás, méně citlivé.  

A názorů a pohledů. Lze na takto koncipované výstavě hledat a najít mnoho. Inu, 40 x a pokaždé jinak. Stačí jenom si už předem procházet seznam autorek a autorů a hledat pak v nitru labyrintu podzemí galerie Nová Galerie nejrozmanitější emoce, vize, vnímání a vyjádření jednoho jediného pojmu, pojmu tak líbezného, jakým je Jaro.

A zírat, jak oslovené umělkyně a umělci na zareagovali po svém, svými technikami, svým vyjadřováním, svými postoji. Jak vidí ten opěvovaný i krapet zprofanovaný pojem - Jaro, a jak se vypořádají se svými dvoj- či troj-rozměrnými zhmotnělými emocemi.

 

 

Dámy mají (snad ještě pořád to platí…) přednost, tak nejprve tedy autorky

 

Dam je na výstavě zastoupeno – oproti pánům – poskrovnu. Nechme sociologům, psychologům, či jiným -logům na posouzení proč tomu tak je a věřme, že to bylo spíše kurátorským výběrem, než vztahem k tématu Jaro. To se totiž až nějak nechce věřit, že by ženy – právě ženy – tohle období už nebralo.

Takže abecedně seřazeno, se na této kolektivní (skoro až pánské) výstavě, jedná o následující jména:  Ferliková, Hrňová, Machýčková, Putnová, Šárová a Turzová.

 

 

Přiznáme – při vší úctě k ostatním autorkám – bez z mučení, že za www.www-kulturaok-eu.cz obdivujeme zejména Janu Šárovou. A to již od její obrovské výstavy ve Špálově galerii. A přesvědčila nás o tom, že se nemýlíme a že se ona nemění, i svým zastoupením na výstavě v Nové galerii na téma Jaro. Její pracný, ale obdivuhodný styl a potenciál bezbřehé fantazie opravdu nelze přehlédnout a nepřipomenout. Její veskrze pracná tvorba, kypící suverenitou a odvahou, v níž – jak ostatně i sama říká – kombinuje prvky ze všech epoch a kultur napříč historií, má v sobě opravdovou sílu sdělení.

 

 

A nyní něco o pánech na této výstavě, co do počtu, dominujících 

 

Při putování spletitým nitrem galerie Nová galerie, divák naráží na jednu osobnost za druhou. Abecedně seřazeno, se jedná o následující autory a jejich díla. 

Introspektivní kresby pozitivně excentrického Nikoly Čulíka. Do betonu umanutého Jiřího Davida a jeho „betonové obrazy“. Jeho skorojmenovec Dalibor David vysílá o jaru na příznivé vlně, neboť jeho práce oslovují, atakují a především překvapují. A co takový Martin Gebroc a Jaro? Autor, jenž tak často v tvorbě dobrovolně podléhá estetice zla, hrůzy, strachu a hněvu, takže veskrze dekadentním aspektům… Na jiném místě se zase náš zrak zastaví u olejů na plátně od Filipa Horyny. K jaru sice docela dobře patří osobitě barevné obrazy, Samuela Kollárika, ale… To Filip Kůrka, nás vláká určitě do svého světa kontroverze a námi - z konvenčních důvodů tajených - tolik přirozeně lidských tuh. Matěj Lipavský zase rád překračuje ve své tvorbě hranice obrazů. Obrazně i doslova.  A pak je tu domácí pán, profesor Martin Mainer, jenž se mistrně vyjadřuje barvou a v kontrastu k ní volí velkoformátové bílé plátno, často zaplněné ještě kde čím…

 

 

Václav Misař je zase znám svými příběhy a dezercemi. Nechybí tu ani kombinované techniky Samuela Paučo. Jaro v mystické atmosféře jihoamerické džungle nabízí Otto Placht. K nepřehlédnutí je další profesor, Michael Rittstein, s jeho odvázanými přívaly barev. Martin Salajka objevuje jaro kdesi na hraně reality. Zbyněk Sedlecký ztvárňuje a vidí jaro v abstrakci a koláži. Pavel Šmíd přetváří staré fotografie v obraz, dokud nevyplave na povrch jejich nový smysl. Karel Štědrý má schopnost uplatnit ve výjimečné malířské formě prostorové vnímání barvy. Jakub Tytykalo pro změnu vytváří obrazy, kdesi na půl cesty mezi abstrakcí a malbou. Roman Trabura bývá označován v dobrém, ba nejlepším slova smyslu, za figuralistu, expresivního vypravěče, tradicionalistu a dokonce i buřiče. To pro ty své typické akryly na plátně. Luboš Vetengl je příznačný svými makabrózními žánrovkami, jak ostatně už před lety nazval i jednu ze svých prvních výstav.

 

Kdo hledá, ten najde

Zkrátka, ten kdo hledá, ten tu najde. A ten kdo se nechá unášet, bloudí blaženě galerií a nehledá, ten objevuje. A objevovat je opravdu co.

 

Text: Richard Koníček

Foto: Marie Kubíčková, DiS. 

 

 

Jaro 

1. 4.  - 31. 5. 2025

Kolektiv

Nová galerie

Balbínova 26, Praha 2
info@novagalerie.cz
00420 777 515 515

Malování kreslení, z. s.
Pondělí a středa: 14:00 - 18:00
Úterý a čtvrtek: 14:00 - 20:00

Komentovaná prohlídka: 15. 5. od 17:00

https://www.novagalerie.cz