Jarmila Haldová: ´Vánoční království´ aneb Dřevořezby českých panovníků a tradiční betlémy
Chvalský zámek - Praha
30. 11. 2013 – 12. 1. 2014
Byli jsme pozváni na slavnostní zahájení v neděli 1. prosince 2013 od 15 hodin do sklepení Chvalského zámku. V předvánoční době jsme připravili výstavu ´Vánoční království aneb Dřevořezby českých panovníků a tradiční betlémy´. Dřevořezby vytvořila malířka, ilustrátorka a řezbářka Jarmila Haldová. Na 60 vystavených barevných (autorka je opatřuje olejovými barvami, aby dřevořezba i detaily lépe vynikly) dřevořezbách jsme si, zcela unešení dokonalou řezbářskou prací autorky, prohlédli české krále, císaře, knížata a jejich manželky od Bořivoje po Leopolda. Vánoční výstava unikátních dřevořezeb českých panovníků a jejich manželek nám dala pocítit, jako kdybychom bychom do vánočního království vešli.
Vánoční atmosféru dokreslují vyřezávané dřevěné i keramické glazované betlémy, dále betlémy malované a vystřihované od téže autorky.
Co nám Jarmila Haldová řekla
Jak nám prozradila autorka, paní Haldová, v současné době žije v Orlických horách a pokračuje na dalších 22 dřevořezbách, aby měla celou kolekci vskutku kompletní. Soubor reliéfů českých panovníků vzniká totiž už řadu let a blíží se proto k závěru. Svou pouť zahájil výstavami v budově Senátu na pražské Malé Straně a …prošel již řadou měst…
Co Jarmila Haldová všechno umí?!
Především dřevěné plastiky ( Haldová nám na náš dotaz nám ukázala svou levou rukou plnou jizev), jež jsou několikerého druhu. Patří sem kouzelné figurky zl betlémových kolekcí, sugestivní loutky v různých formách provedených a nespočetné množství postav a postavičekze současného života….mistrovsky provedených. Mimořádné místo zaujímají v její tvorbě právě na Chvalském zámku vystavované deskové reliéfní obrazy, které dokládají historickou dobu působnosti i existenci českých panovníků.
Jak vznikají deskové reliéfní obrazy?
Jarmilu Haldovou k záměru vytvořit galerii postav českých panovníků a jejich manželek vedlo několik příležitostí a náhod. Nejdříve obdivné zaujetí historií a dějinami vývoje oděvů a jejich krásna v různých
epochách evropské využití v podobě na knížecích a královských postavách. Také celoživotní zájem o historii a prastaré legendy, kde jsou panovníci významnou, mnohdy rozhodující součástí. Práci na postavách předcházela pečlivá příprava, studie literatury, např. jaká se tenkrát používala kopí, jaké se nosily čapky, jak vypadala výzbroj panovníků, jaký byl stav numizmatiky, apod. A autorka nakonec dospěla k tomu, že chtěla vytvořit podobnou galerii pro sebe, že začala své postavy pojímat jako živé lidi, ne pouze jako vznešené bytosti v obřadních rouchách, že chtěla pochopit pohnutky k jejich činům a neposuzovat jen důsledky jejich činů…
Když tvořila pro slepé
K nápadu vytvořit kompletní soubor reliéfů se Haldová věnuje od roku 1997, původně připravila 32 reliéfů světců pro katolickou nadaci pro nevidomé. Tento celý soubor byl rovněž vystaven v roce 1997 v Národní galerii – v klášteře Anežky České v Praze. Od roku 1997 dosud vytvořila 106 reliéfů českých panovnických postav…
Ze životapisu Jarmily Haldové
Autorka, rozená Havlíková (nar. v Praze 1951) si vydobyla jméno ve výtvarném světě nápaditými a sochařsky dovednými dřevěnými skulpturami a reliéfními obrazy. Osvědčila se však i jako minuciózní malířka botanických krás a jako ilustrátorka pohádek a tvůrkyně papírového, typicky českého betlému. Kromě svých kulturních závazků v regionu bydliště stačila porodit čtyři syny. Od dětských let se intenzivně zajímá o historii, později také o botaniku, jíž se celý život zabývá její manžel. Otec Václav Havlík (nar. v Praze 1921) absolvoval studium na UMPRUM, která též jeho úsilím byla povýšena na vysokou školu. Působil v profesionálním loutkovém divadle prof. Skupy – Divadélku Spejbla a Hurvínka – jako scénograf a poté pracoval v novém profesionálním loutkovém divadle v Praze – Ústředním loutkovém divadle, i jako šéf výpravy. Třicetjedna let vyučoval loutkářské technologii na katedře loutkářství Divadelní fakulty pražské Akademie múzických umění. Matka Jarmila (nar. v Praze 1932), absolventka UMPRUM, studovala u profesora Muziky, byla zkušená kreslířka a malířka, naplňovala dlouhá léta své výtvarné kreace úsměvnou pohodou, vyvedenou až do milého šibalství.
Praha 9 – Horní Počernice
Na Chvalské tvrzi
Máme otevřeno: denně od 9.00 do 17.00 hodin
Máme zavřeno: 25., 26., 31. prosince 2013 a 1. ledna 2014
Hodnocení: 90 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: autorka