Jan Hísek: Lev v jeskyni aneb galerií projdeme intuitivními malbami po cestě od Lva do Jeskyně přes 26 dalších zastavení
Jan Hísek
Lev v jeskyni
27. 1. – 28. 2. 2025
DSC Gallery
„Výstava Jan Híska ´Lev v jeskyni´,
uspořádaná jako první letošní výstava galerie DSC gallery otevírá
autorův fascinující svět, který zve diváky na výpravu
do hlubin imaginace plné mystiky a skrytých významů…
Autorova tvorba osciluje mezi reálným a imaginárním a nabízí cestu
do niterných zákoutí lidské duše i přírody.
Hískovy kresby a malby vytvářejí prostor složitě komponovaných ornamentů, kde
fauna a flora ožívají v poetických vizích.
Inspirace symbolismem a umělci jako Gustave Doré či William Blake je patrná
v důrazu na detail, imaginaci a snovost.
Jan Hísek je ve svém projevu lyrický a poetický, často je ovlivněn sny,
které si pečlivě zaznamenává…“
kurátorka výstavy, Mgr. Karolína Juřicová
Jan Hísek po čtyřech letech - znovu v DSC!
Končil rok 2021, svět se ještě oklepával z kulturní zástavy přičiněním Covidové pandemie a v DSC vystavil své obrazy Jan Hísek. Poetické obrazy, plné fantazie, tajemství a niterných ozvěn z citlivé duše autora.
Na výstavě nazvané dosti výmluvně - Údiv větru, nešlo o nějakou retrospektivu autorových děl. Ne. Šlo o obrazy nové, Covidové a poCovidové. Kurátor tehdejší výstavy, Radek Wohlmuth ve své kurátorské zprávě proto zdůraznil, že „ Hískovy současné obrazy jsou do značné míry reflexí ztišení a dlouhodobé samoty tak, jak je znenadání přinesla pandemická situace.“ A vskutku, z vystavených převážně více či méně černobílých obrazů prosvítaly, ču se přímo až prodíraly, výrazná barevná místa, jako když vítr roznáší dusivá mračna a odhaluje tak neutišitelnou touhu autora (i nás všech vezdejších) už konečně zase vidět a žít svět kolem, životem plným života v barvách. Byla to tehdy opravdu silná výstava děl velkého mistra imaginace.
Teď už od té doby uplynuly bezmála čtyři roky a Jan Hísek se do výstavního prostoru respektované DSC Gallery vrací jako tamní první výstavní projekt roku 2025. Jaké budou jeho nové obrazy…?
Hísek autentický jako vždycky
Rukopis maleb a kreseb Jana Híska se nemění. Je svůj, je solitér, je zasněný … a to vše se - naštěstí pro nás - nemění. Stejně tak jako filozofující obsah autorových obrazů. Kurátorka letošní Hískovy výstavy, Mgr. Karolína Juřicová, je absolventkou studijního oboru Teorie a dějiny výtvarných umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pozornost si vydobyla především svým působením v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně a teď už třetím rokem zastává funkci kurátorky v prestižní DSC Gallery.
Hískovu uměleckou tvorbu charakterizuje následujícími slovy.
„Hískova umělecká tvorba začala již na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se specializoval na typografii a knižní ilustraci.
Od ukončení formálních studií přistupuje Hísek k uměleckému vyjádření mnohostranně a zkoumá různé prameny, které vyvolávají inspiraci.
Dnes je tento český umělec uznáván nejen za své pronikavé obrazy, ale dále je oceňován za své pokroky v grafice a ilustraci.
Hískova zručnost při spojování jednotlivých složek malby, grafiky a ilustrace je jasně ilustrována pečlivostí každého obrazu, který divákovi propůjčuje jedinečný příběh. Každý obraz, tavící podobnou paletu odstínů a stínů, vyvolává intenzivní vlnu emocí, když divák hledí do zlověstných postav zdánlivě nadpozemské říše.
Ačkoli se může zdát, že jeho výtvory zobrazují postavy z jiného světa, emoce a inspirace Hískovy tvorby jsou zakořeněny v našich přirozených zkušenostech, což divákům umožňuje vytěžit z každého jeho obrazu intimní pocity.“
Letošní výstava Jana Híska má název Lev v jeskyni
Úlevný výdech ze stísněnosti, obestírající minulou Hískovu výstavu, vystřídal Hískův nekonečný, niterně pestrý svět tajemné hlubiny imaginární jeskyně, z níž vyvěrají omamně vábivé mytické děje. Karolína Juřicová to doslova výstavu uvádí slovy:
„Výstava ´Lev v jeskyni´ nabízí pohled na Hískovo umění jako na výpravu, kde se skutečnost a sen setkávají v poetickém dialogu. Híska nelze chápat pouze jako umělce, ale jako tvůrce magického světa, kde každý obraz nese hlubokou výpověď o přírodě, člověku i jeho místě ve vesmíru.“
Výstava má svůj vlastní řád. 28 obrazů na sebe navazuje a jako celek vyslovuje smysl celé výstavy. Nelze zmiňovat každý z nich a nemá to ani smysl. Každý návštěvník je přece jiný. Jedni vstoupí do galerie, za Hískovými obrazy kresbami, aby se dali unášet jednotlivými obrazy, aniž by se řešili konkrétní obsah každého z nich. Dopustí, aby jejich vnímání prolnulo s vyzařováním obrazů a vstoupili tak – po svém a možná jinak, než jak to učinil autor – do příběhu, který lze v každém z obrazů vytušit a posléze i objevit.
Jiní, kteří chtějí znát detailně vize autora, moho0u vzít do ruky, vynikající tištěný průvodce výstavou (je k mání po vstupu), vypracovaný precizně pečlivou kurátorkou výstavy Karolínou Juřicovou. V průvodci je pojednáno o každém z téměř třicítky obrazů a přináleží k tomu i plánek a číselná označení umístění toho kterého obrazu i s miniaturní fotokopií.
Obojí má svůj smysl. My na www.www-kulturaok-eu.cz jsme volili individuální prohlídku a plánek jsme studovali až doma. Také výběr snímků pro náš článek o výstavě, nemůže přinést vše a usiluje tak pouze o naznačení atmosféry celé instalace s ukázkami vystavených obrazů.
Podstatné je, že logické uspořádání výstavy návštěvníka vede od olejomalby Lva (z roku 2024), až po závěrečnou kresbu tužkou na papíře s názvem Jeskyně (z roku 2024).
A proč tedy Lev v jeskyni?
Karolína Jiřicová to vysvětluje následovně:
„Název výstavy ´Lev v jeskyni´ lze poutavě propojit s
Platónovým ´Podobenstvím o jeskyni´,
jednou z nejznámějších filozofických metafor, která
zkoumá povahu reality, poznání a osvobození od iluzí.“
Za nás dodáme už jen to, že volba - právě téhle - Platonovy filozofické metafory je víc než aktuální zrovna v této z kloubů vymknuté době.
Text: Richard Koníček
Foto: Marie Kubíčková, DiS.
Jan Hísek
Lev v jeskyni
27. 1. – 28. 2. 2025
DSC Gallery
Otevřeno: Pondělí–Pátek, 13–18 hod
nebo si objednat osobní schůzku přes email info@dscgallery.com
nebo na tel. čísle +420 604 204 653
Sobota – Neděle a státní svátky: Zavřeno
Více k autorovi: