GAVU Cheb – Revelatio aneb poslední zapadlý vlastenec aneb národní buditelé ještě žijí…

22.11.2024 18:35

 

 

Martin Souček

Revelatio

3. 10. 2024 – 5. 1. 2025

Kurátor: Marcel Fišer

GAVU Cheb – Velká galerie

 

 

Výstavu, nazvanou Revelatio, což latinsky znamená ÚLEVA, uspořádala 

chebská Galerie Výtvarných Umění. Stalo se tak přičiněním

ředitele této Galerie a kurátora této výstavy,

historika umění, zaměřeného na 20. a 21. století, Marcela Fišera,

u příležitosti šedesátin nakladatele, sběratele a básníka Martina Součka.

Výstava představuje nejen uměleckou sbírku Martina Součka, ale souběžně i

výtvarné publikace z jeho nakladatelství Arbor vitae.

V neposlední řadě tu objevíme i oslavence jako takového.

 

 

Výstava je rozčleněna do několika okruhů umění korespondujícího s knihami Martina Součka, vydávanými v jeho nakladatelství Arbor vitae.

Jedním z okruhů je surrealismus, dalším pak symbolismus,

speciální okruh tvoří skoro až unikátní sbírka umění českých Němců a

posledním okruhem jsou specifická díla z kategorie art brut.

Mimo to tvoří výraznou součást sbírky Martina Součka také

další předmět jeho sběratelského a edičního zájmu,

umění poválečné generace (zejména autorů jako

Zdeněk Palcr, Miloslav Chlupáč, Stanislav Podhrázský, Zbyněk Sekal či Mojmír Preclík…).

 

 

Speciální komentovaná prohlídka pro odborníky z Prahy

 

Výstava Revelatio byla zahájena 2. 10. 2024 náležitou vernisáží pro – řekněme – spíše místní zájemce. Pro pražské novináře, kurátory, galeristy a vůbec znalce umění, především však osobnosti výtvarného umění, patřící do okruhu přátel a spolupracovníků ředitele Galerie výtvarného umění Cheb, Marcela Fišera. Marcel Fišer uspořádal na nejnovější rozsáhlou výstavu Revelatio, ze sbírky Martina Součka, zvláštní akci – komentovanou prohlídku - výstavy za přítomnosti majitele sbírky, Martina Součka, nakladatele a majitele nakladatelství Arbor vitae speciální akci. Komentovanou kurátorskou prohlídku. Zájem byl obrovský, protože pro nejednoho z nás byla sbírka Martina Součka objevem. Jeho špičkové odborné nakladatelství v povědomí snad všech přítomných odborníků má své trvalé místo, ale o jeho sbírce jsme až do výstavy v GAVU věděli pramálo. S povděkem jsme proto přijali pozvání od pana ředitele GAVU, Marcela Fišera i my, na www.www-kulturaok-eu.cz.

 

 

 Co jsme se dozvěděli na kurátorské prohlídce

 

Když nás kurátor výstavy Marcel Fišer uvítal v prostorách GAVU ve Velké galerii zasvěcené tentokrát nejnovější výstavě Revelatio, představil nám skromného, dobrosrdečně se usmívajícího muže rozložité postavy po svém boku - Martina Součka.

Marcel Fišer nám především úvodem prozradil, že Martin Souček slaví svoji šedesátku a přiznal se nám, že je to jeho dlouholetý kamarád.

Pak nám Marcel Fišer stručně předestřel informaci o Martinu Součkovi. Že je především vydavatelem monografií o umění, ale také cílevědomým sběratelem umění a v neposlední řadě i mistrný básník. 

Marcel Fišer nám také vysvětlil, že Martin Souček sbírá po léta umělecká díla, a díky své odbornosti vytvořil mimořádnou sbírku děl, o které však vlastně nikdo neví. Což je škoda, protože sbírka obsahuje úžasné věci. Proto se Marcel Fišer rozhodl uspořádat rozsáhlou výstavu, aby se o té sbírce vůbec někdo dozvěděl.

Současně nám Marcel Fišer sdělil, že ač je výstava v GAVU opravdu hodně rozsáhlá, stále ještě jde jen o vybranou část Součkovy sbírky. A že museli náročně vybírat transparentní přehlídku. Na počátku stáli před otázkou, jak vůbec budoucí výstavu pojmout. Zda jako výstavu o soukromé sbírce, nebo výstavu o osobnosti, jakou Martin Souček bezesporu je. Zvolili koncepci výstavy zaměřené na osobnost Martina Součka a na celou škálu jeho mimořádných aktivit. Proto se na výstavě snoubí vydávání monografií, se sběratelstvím, a výstava, která dostala název REVELATIO přináší průřez přínosem Martina Součka jako takového.  

Výstava tedy zachycuje vývoj působení Martina Součka jak na poli vydavatelské, tak sběratelské. Od počátků Součkových aktivit v dobách samizdatu až po současnost. Knihy, které vydává, jsou na výstavě také, v samostatném výstavním prostoru zastoupeny. S těmi nebyl problém jak je sdělně vystavit.  

Ale sběratelské aktivity Martina Součka, které jeho sbírka se představuje, vznikla relativně nesnadno. Svět malířství je už sám o sobě těžko zachytitelný, ale co se týče Součkovy sbírky, tak víc. Martin Souček se jakožto sběratel zaměřil nejen na autory, s nimiž jako nakladatel spolupracoval, ale také třeba na zcela opomíjenou část umělců, tvořenou českými Němci. Skupiny autorů, jež byli prakticky vyloučeni z umění, jako kdyby ani nikdy netvořili, a jako kdyby ani vůbec neexistovali nějací čeští Němci.

Marcel Fišer vyzdvihl a ocenil na Martinu Součkovi jeho vizi, že svoji - víceméně unikátní - sbírku, zpřístupní veřejnosti a z knih, které už dosud vydal, vytvořit „studentský fond“.

Závěrem padla samozřejmě i zmínka o právě vydané sbírce básní Martina Součka a zájemci si ji mohli nejen, že zakoupit, ale také nechat podepsat osobně autorem…

 

 

Jak šel čas kolem Martina Součka a jeho aktivit

  

Hned na začátku 90. let vzniklo Nakladatelství Arbor vitae (pro ne-latiníky: čtěte jako Strom života). Založeno bylo v Náchodě, a to v těsné blízkosti Galerie výtvarného umění.

První vydané knihy byly ještě „jen“ katalogy zdejších výstav a také později se soustředil na výtvarné umění a architekturu. Záhy však začal Martin Souček spolupracovat s několika zásadními osobnostmi českého umění, pro něž se stal i kmenovým vydavatelem. Především to byli Stanislav Kolíbal, Eva a Jan Švankmajerovy nebo František Skála. K nim se připojovali další. Souběžně se svou činností vydavatelskou totiž začal Martin Souček systematicky sbírat umění. Vedle osobností, s nimiž se dostal do blízkého kontaktu při vydávání katalogů a monografií to byli například Rudolf Dzurko, Marie Blabolilová, Vladimír Hanuš nebo Jan Hýsek,

Dnes už osobností spojených nějakým způsobem s Martinem Součkem, je celá dlouhá řada, a už zdaleka ne jen výtvarníků. Do společnosti kolem nakladatelství Arbor vitae se dnes řadí už i historici umění nebo typografové, kterým Nakladatelství poskytuje jinde nevídanou profesionalitu, zcela osobní přístup a především, úsilí, což je asi to nejdůležitější, dospět společně k co nejdokonalejšímu výsledku v podobě krásně vypravené knihy.

Dokládá to, mimo všeobecné uznání odborné veřejnosti, také fakt, že nakladatelští Arbor vitae, je dnes co do počtu nejrůznějších ocenění, jednoznačně nejúspěšnějším nakladatelstvím v prestižní soutěži o Nejkrásnější knihu roku.

 

 

O Arbor vitae

 

·         založeno v roce 1992, PhDr. Ing. Martinem Součkem

·         Od založení se věnuje vydávání publikací o výtvarném umění, pořádání a produkci výstav.

·         Nakladatelství rozřazuje produkci do několika edic

·         v edici De arte, čítající dnes 30 titulů, vycházejí deníky, eseje, sentence a vzpomínky významných českých a světových malířů, sochařů a architektů;

·         v edici Texty o architektuře základní díla českého i světového architektonického myšlení;

·         v edici Vera effigies textové monografie významných umělců přelomu 19. a 20. století (např. Karel Hlaváček, Alfred Kubin, Arnold Schönberg, Edvard Munch),

·         v edici Louisa pohádky a pověsti ilustrované současnými českými malíři a grafiky.

·         Knihy nakladatelství získaly historicky nejvíce ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku, dále ceny Gloria Musaealis, Magnesia Litera, Nadace Český literární fond - Za kultivaci českého knižního trhu a bronzovou medaili v soutěži Nejkrásnější knihy světa.

 

Text: Richard Koníček

Foto: GAVU Cheb

 

 

Martin Souček

Revelatio

3. 10. 2024 – 5. 1. 2025

Kurátor: Marcel Fišer

GAVU Cheb – Velká galerie

Galerie výtvarného umění v Chebu

příspěvková organizace Karlovarského kraje

náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16

350 02 Cheb

telefon: +420 354 422 450

fax: +420 354 422 163

e-mail: info@gavu.cz