Galerie Rudolfinum: Poetics of Encryption aneb jak jsme na tom s naší nevědomostí a bezmocí z fungování digitálních technologií…
Poetics of Encryption
13. 2. -11. 5. 2025
Kurátor: Nadim Samman
Galerie Rudolfinum
„BŮH
JE KOULE,
JEJÍŽ STŘED
JE VŠUDE
A OBVOD NIKDE.“
Mikuláš Kusánský
Ačkoliv se v mnoha věcech spoléháme na digitální nástroje,
zřídkakdy skutečně chápeme, jak fungují.
Porozumět jim totiž není vždy možné.
Zaprvé kvůli skutečnosti, že většinu technologií vlastní nějaká korporace.
Zadruhé proto, že pochopit, jak pokročilá umělá inteligence dospěla k
vygenerování určitého výstupu, se prostě může zdát nereálné.
Je těžké se srovnat s naší nevědomostí a bezmocí vůči kódovaným systémům.
Jak se taková situace odráží v umění?
Kurátor: Nadim Samman
Na počátku byla kniha
Ne, není sice řeč o Bibli, i když kniha Nadima Sammana, „Poetika kódování: Umění v technocénu“, kurátora aktuální výstavy v Galerii Rudofinum, nazvané Poetics of Encryption, k současné bibli tak specifického oboru - enkrypce (kódování) – daleko nemá. Skupinová výstava, Poetics of Encryption, proto vychází z této nedávno vydané knihy.
Nevšední výstava totiž zkoumá kořeny slova enkrypce (kódování), odkazující na jistou „skrytost“ (už z podstaty, či rovnou zcela záměrnou) a mapuje onu imaginativní krajinu, ve které se nacházejí černá místa, jakési černé skříňky či přímo černé díry.
Již tahle pojmenování sama, naznačují, jak moderní technologie lapají své uživatelky a uživatele, kterak pracují skrytě a jak deformují kulturní časoprostor. Na základě těchto témat je proto výstava rozdělena na tři části a nachází se neustále na hranici mezi informovaným znepokojením a okultním sněním.
Černé místo, Černá skřínka, Černá díra…
Tři názvy, tří kapitol, tří relativně samostatných celků, jedné výstavy, nesoucí název Poetics of Encryption.
Každá kapitola výstavy v Rudolfinu nabízí imaginativní model toho, kde se inteligentní, vtělený člověk nachází v kontextu světa digitálních tajemství a skrytých mechanismů.
· Černé místo - Umělecká díla prezentovaná v této části, reflektují stav uzamčení, zachycení či zadržení, pohřbení v technologickém hrobě.
· Černá skříňka zkoumá, jak umělci a umělkyně zobrazují stav, kdy je našemu intelektu zapovězeno dostat se do útrob všudypřítomných spotřebních a průmyslových výrobků.
· Černá díra se zabývá tím, jak superhusté digitální archivy a/nebo výpočetní procesy rozostřují hranice mezi tím, co je uvnitř, a tím, co je vně (situaci spoutání), mezi před a po, mezi smyslem a nesmyslností.
„V latentním prostoru, mezi vyloučením, skrýváním, tajemstvím, hledáním a spekulacemi ohledně technologického nitra spontánně vzniká emergentní ´poetika kódování´“, jak k tomu dodává sám autor knihy a kurátor výstavy – Nadin Samman.
Roste naše nevědomost a bezmoc vůči fungování digitálních technologií?
Filozofická otázka z nadhledu, ryze praktická, z pohledu zevnitř. Nadin Samman se na ni pokouší vyčerpávajícím - a v podstatě průkopnickým - počinem jakým je v první řadě jeho kniha (do češtiny přeložena jako: „Poetika kódování: Umění v technocénu“) a následně pak kolektivní výstavou umělců z celého světa - Poetics of Encryption - odpovědět.
Tisková zpráva zpracovaná u příležitosti této výstavy k tomu – mimo jiné - praví:
„Galerie Rudolfinum připravila mezinárodní skupinovou výstavu nazvanou Poetics of Encryption . Přes tři desítky umělkyň a umělců v ní reagují na naši rostoucí nevědomost a bezmoc vůči fungování digitálních technologií.
Projekt mezinárodně uznávaného kurátora Nadima Sammana vychází z jeho stejnojmenné publikace, jejíž český překlad galerie také již připravila. Výstava vloni zaznamenala značný ohlas v Berlíně i v Kodani, kde se již konala. Nyní doputovala do Galerie Rudolfinum. Nejde však o absolutní kopii jedné a téže výstavy, o její pouhé přenesení do Rudolfina a jeho protorováých možností. Nadin Samman výstavu pro Rudolfinum obohatil o české umělce.
Ačkoliv se v mnoha věcech spoléháme na digitální nástroje, zřídkakdy skutečně chápeme, jak fungují. Porozumět jim totiž není vždy možné.
Zaprvé kvůli skutečnosti, že většinu technologií vlastní nějaká korporace.
Zadruhé proto, že pochopit, jak pokročilá umělá inteligence dospěla k vygenerování určitého výstupu, se prostě může zdát nereálné.
Je totiž těžké srovnat se s naší nevědomostí a bezmocí vůči kódovaným systémům.“
Jak se taková situace odráží v umění?
Na nelehkou otázku odpovídá kurátor výstavy Nadin Samman sám osobně, následovně:
„Rozsáhlá skupinová výstava navazuje na mou nedávnou knihu Poetics of Encryption: Art and the Technocene (Hatje Cantz, 2023) a zkoumá imaginativní krajinu poznamenanou černými místy, černými skříňkami a černými dírami – termíny, které naznačují, jak technologické systémy podmaňují uživatele, jak pracují v utajení a jak narušují kulturní časoprostor. Tato témata tvoří základ tří kapitol, jež se odehrávají v celé Galerii Rudolfinum.
Výstava Poetics of Encryption zahrnuje analogová i digitální média a představuje historická i nově objednaná díla více než třiceti mezinárodních umělců a umělkyň. Po výstavě v KW Institute for Contemporary Art v Berlíně a v Kunsthal Charlottenborg v Kodani představí pražská expozice rovněž díla českých umělců a umělkyň: kolektivu BCAAsystem, Dušana Zahoranského a společné dílo Anežky Horové, Daniela Burdy a Františka Feketeho.“
kurátor Poetics of Encryption, Nadim Samman
Slovo ředitelky Galerie Rudolfinum
„Kurátorskou práci Nadima Sammana sleduji s obdivem mnoho let a
již dlouho vnímám jeho důležitý hlas ve světě umění, který
stojí v čele kritického myšlení o posunu lidstva do digitální sféry.
Jsem proto nadšená, že mohu do Galerie Rudolfinum přivést jeho
průkopnickou a oceňovanou výstavu Poetics of Encryption a také
vydat český překlad jeho vlivné stejnojmenné knihy.
Výstava Poetics of Encryption spojuje některé z nejinovativnějších umělců, kteří
aktuálně posouvají hranice současného umění a
v Galerii Rudolfinum jsme hrdi na to, že můžeme poskytnout platformu pro
špičkové české umělce, kteří se připojili k této celosvětové diskuzi.“
ředitelka Galerie Rudolfinum, Julia Bailey
O české verzi publikace Nadina Sammana
K výstavě Poetics of Encryption vydala Galerie Rudolfinum - za podpory Goethe Institutu - českou verzi publikace Nadima Sammana pod názvem Poetika kódování: Umění v technocénu.
Kniha má tři překladatele: Evu Drexlerovou, která v Galerii Rudolfinum působí jako asistentka kurátora, Václava Jánoščíka a Ondřeje Trhoně.
Všichni jsou spojeni s katedrou teorie a dějin umění na Akademii výtvarných umění v Praze a byli vybráni na základě svých oblastí výzkumu a teoretického zaměření, které se shodují s teoretickými východisky a vybranými umělci, jimiž se tato kniha zabývá.
„Je nám ctí, podílet se na překladu této výjimečné publikace a
velmi se těšíme na spolupráci, v jejímž rámci
proběhnou hned tři rozhovory s českými a německými umělci, respektive kolektivy,
které se představují v rámci výstavy Poetics of Encryption.
Máme velkou radost, že můžeme umělce podpořit a že se
jeden z jejich ´artist talků´ odehraje přímo u nás v institutu,“
ředitelka Goethe-Institutu Česká republika Anaïs Boelicke
Rozhovory se zahraničními i českými umělci
Rozhovory se zahraničními i českými umělci se uskuteční pod hlavičkou galerijního přednáškového cyklu CRASH, který přinese také CRASH v Podhoubí, společný podcast Galerie Rudolfinum a Českého rozhlasu – Radia Wave.
Bohatý doprovodný program
V rámci bohatého doprovodného programu k Poetics of Encryption návštěvníky čekají komentované prohlídky výstavy, včetně několika s kurátorem Nadimem Sammanem. Pokračuje také úspěšný program hudebních vystoupení ve výstavních sálech - Art Sounds, který doplní například český umělec Michal Cáb.
Nejen pro dětské návštěvníky připravuje edukační tým v Artparku Galerie Rudolfinum každou druhou neděli výtvarné dílny.
Vystavující umělci:
Morehshin Allahyari, Emmanuel Van der Auwera, BCAA system, Gillian Brett, Daniel Burda, Juliana Cerqueira Leite, Julian Charrière, Joshua Citarella, Clusterduck, Kate Crawford, Sterling Crispin, Simon Denny, enorê,
František Fekete, Mathias Gramoso, Tilman Hornig, Anežka Horová,
Vladan Joler, Daniel Keller, Andrea Khôra, Jonna Kina, Oliver Laric,
Eva & Franco Mattes, Jürgen Mayer H., Carsten Nicolai, Trevor Paglen, Matthias Planitzer, Jon Rafman, Sebastian Schmieg, Charles Stankievech, Troika, Nico Vascellari, Dušan Zahoranský
Nadim Samman
· Teoretik umění a kurátor.
· Doktorát získal na Courtauldově institutu umění v Londýně.
· Nyní žije v Kodani.
· V letech 2020–2024 působil jako kurátor v KW Institute for Contemporary Art v Berlíně.
· V současnosti je ředitelem Autotelic Foundation (Londýn) a externím kurátorem Langen Foundation (Düsseldorf).
· Portfolio editorských prací, odborných článků a příspěvků v uměleckých katalozích rozšířil knihou Poetika kódování: Umění v technocénu.
· Do češtiny byla také přeložena jeho esejisticky laděná prvotina Jak jsme se vznášeli (společně s Julianem Charrièrem).
Text z tiskových materiálů připravil: Richard Koníček
Foto: Marie Kubíčková, DiS.
Poetics of Encryption
13. 2. -11. 5. 2025
Kurátor:
Nadim Samman
Galerie Rudolfinum
Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1
Pondělí ZAVŘENO
Úterý – neděle 10–18, Čtvrtek 10–20
Poslední vstup na výstavu je možný nejpozději 30 minut před koncem otevírací doby. Pro návštěvu výstavy Poetics of Encryption však Galerie Rudolfinum doporučuje vyhradit si minimálně 60 minut času.
Videoprojekce jsou v jednotlivých sálech ve směru prohlídky z technických důvodů vypínány přibližně s 20minutovým předstihem.
Kdo nemá dost času, ale rád by zhlédli alespoň část výstavy, můžete se do galerie opět vrátit a projít si její zbytek v jiném termínu – vstup je volný.
Vstup na výstavu a doprovodný program je volný.
Ateliérovky.
V nabídce jsou také navazující půlroční kurzy pro děti – Dílna současného umění a Dílna Art-Perform.
O nabídce doprovodných programů pro dospělé i děti, které budou v Galerii Rudolfinum probíhat po celou dobu výstavy, se dozvíte více na webu ¨