Fotografické výstavy vítězů ´e-moc-e´ 2013 aneb když umění v nás vyvolává emoce
Café Gallery Černá Labuť - Praha
16. 9. 2013 - 29. 11. 2013
Byli jsme pozváni 16. 9. 2013 na vernisáž fotografií Martiny Nitsche a Aleše Přikryla do Café Gallery Černá Labuť. Oba autoři patří mezi vítěze soutěže uměleckého projektu e-moc-e v kategorii fotografie. Projekt ´e-moc-e´ již sedmým rokem podporuje umělce v oblasti fotografie, malby, grafiky, poezie a hudby, kteří tak dostanou šanci vystavovat na internetové galerii www.e-moc-e.cz. Odborná porota složená z galeristů a profesionálních umělců vybírá každý rok vítěze.
„Umění v lidech vyvolává emoce. Pokud umění vzniká pro radost sobě i ostatním, není svázáno pomyslnou kazajkou komerce, může mít ohromnou a pozitivní moc. Proto jsem se rozhodl před šesti lety představit veřejnosti projekt e-moc-e, který si klade za cíl propagaci a motivaci umělců v České republice. Všude kolem vidím spoustu lidí, kteří se uměním nechtějí nebo nemohou živit, ale věnují se mu pro radost sobě i druhým. Takové talenty si zaslouží podporu a zviditelnění,“ řekl o projektu jeho zakladatel Milan M. P. Deutsch.
Martina Nitsche (série From the Urban Fiction in Progress Serie - 2013)
Letos od 17. 9 2013 vystavuje (2013, série From the Urban Fiction in Progress Serie) své fotografie Martina Nitsche, jež pochází z Německa, poté dlouhou dobu působila v USA. Během své kariéry v Evropě i USA se zaměřovala na dokumentární fotografii i portréty. Spolu s ní představil své fotografie Aleš Přikryl, který je vítězem loňského ročníku projektu ´e-moc-e´.
´Burning Man´ Aleše Přikryla
Aleš Přikryl fotografoval jedinečnou akci v Nevadské poušti.
Café Gallery Černá Labuť
(■ kavárna ■ galerie ■ teatr ■ hudební klub ■) - koráb plující pražským nebem
Café Gallery Černá Labuť bylo založeno v roce 1999. Komorní, avšak multikulturní umělecká platforma působí v netradičním prostoru v centru Prahy. Prostory v 8. proskleném patře navrhla pro tyto účely architektka Eva Jiřičná. Díky ní představují výstavy a umělecké akce v Černé labuti jedinečný nejen kulturní, ale i interiérový zážitek. Galerie pořádá především výstavy českých a slovenských umělců ze všech výtvarných oborů, ale také prezentuje umělce ze zahraničí - nejčastěji z německy mluvících zemí, avšak i ze zemí exotických.
Galerii najdeme v centru Prahy v ulici Na Poříčí 25. Výtahem se svezeme do 8.patra, kde nás přivítají fascinující prosklené prostory s krásným výhledem na pražské střechy. Součástí uměleckého prostředí je kavárna s vyhlídkovou terasou.
Máme otevřeno:
pondělí – pátek: 14.00 do 22.00 hodin (v den představení do 18.00 hodin)
Tel.: 222 827 827
e-mail: cernalabut@cernalabut.cz
www.srdcervaci.cz (dárky a zážitky, které nikde nekoupíme!)
Hodnocení: 90 %
Ze životopisu Martiny Nitsche
- 1962 - narodila se v Hamburku
- 1985 – odešla do Ameriky
- studia: Harvard University
- fotografie v San Francisco State University
- Corcoran College of Art and Design in Washington .
- Jako kosmopolitní dítě strávila své dětství a mládí v Německu, Francii a ve Švýcarsku
- Všímá si rozdílů v USA v období pozdních 80. let 20. Století - mezi bohatými a chudými, černými a bílými, které ji vyděsily. Proto začala fotograficky dokumentovat, aby upozornila na tyto zřetelné rysy společnosti, nemilosrdný kapitalismus a pokračující AIDS epidemii.
- 1993 – odchod do Ameriky - School of Visual Arts
- 2000 - 2004 – vytvořila skvělou sérii černobílých a abstraktních portrétů
- V dalších letech – se autorka obrací k barvě, křiklavým a divokým představám - bojuje svým individualismem proti všem konvencím. Klade si stále častěji otázky typu: jak si může individualista najít své místo ve světě neomezených hranic a rozpadající se rodiny? Jakou roli hraje ještě církev? Jakou roli hraje umění? Může se umění participovat, narážet nebo dokonce křížit sociální hnutí?!
- V dalších pracích vnímá narůstající kolektivní egoismus, lidstvo jako přízrak, izolovaný od svého reálného života. Komunikuje, ale je již němé….
- www.mnitsche.com
Ing. Olga Koníčková
Foto: autorka