Febiofest 2016 - na filmový festival přijede herec Daniel Brühl - filmový Niki Lauda

24.02.2016 12:26

Na Febiofest přijede filmový Niki Lauda

-

jeden z nejvýraznějších evropských herců současnosti Daniel Brühl

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně obsazených oscarových Hanebných panchartech a za roli Nikiho Laudy ve filmu Rivalové získal nominaci na Zlatý glóbus. Dalšími již avizovanými potvrzenými hosty jsou držitel Zlatého glóbu, mj. autor Královny Peter Morgan a legenda italského filmu režisér a scenárista Marco Bellocchio. Dramaturgové letošního festivalu do programu zařadili sekci Uprchlíci, výrazné snímky nabízí i nejmladším divákům a celým rodinám v rámci Junior Festu a v předprodeji jsou už nyní lístky na Culinary Cinema, sekci spojující film a jídlo pořádanou ve spolupráci s Berlinale.

 

Kariéra Daniela Brühla, původně hvězdy německého filmu španělského původu, stoupá strmě vzhůru po hlavní roli v oceňovaném snímku Good Bye, Lenin! z roku 2003 o milujícím synovi, jehož matka stráví osm měsíců v kómatu a netuší, že padla berlínská zeď a svět kolem se totálně změnil. Bodoval i v následujícím rakousko-německém dramatu o třech idealistech Občanská výchova. Jeho prvním výrazně úspěšným snímkem v zámoří byl akční thriller Bournovo ultimátum v hlavní roli s Mattem Damonem. Fanoušci Quentina Tarantina si určitě vybaví Brühlův výkon v Hanebných panchartech, kde ztvárnil postavu německého válečného hrdiny Fredericka Zollera.

 

Herecký talent i jazyková vybavenost čtyřmi evropskými jazyky otevřely Brühlovi dveře k dalším pozoruhodným rolím napříč žánry i národními produkcemi. Ať už jde o výpravný biografický snímek Velký sen, který připomíná etapu života průkopníka fotbalového sportu v Německu Konrada Kocha, nebo britské drama z loňského roku Dáma ve zlatém s Helen Mirrenovou v hlavní roli. Skvělé kritické přijetí a nominaci na prestižní Zlatý glóbus získal Daniel Brühl za ztvárnění legendárního pilota Formule 1 Nikiho Laudy ve filmu Rona Howarda Rivalové z roku 2013. Vizuálně strhující příběh o osobním i profesním střetu dvou elitních jezdců vznikl podle scénáře Petera Morgana, který rovněž patří k hlavním hostům letošního Febiofestu. Talentovaný Daniel Brühl uvede na festivalu v exkluzivní české předpremiéře i zbrusu nový historický thriller Kolonie. Dramatický příběh manželského páru, který se ocitne v jihoargentinské trestanecké kolonii pro politické odpůrce Pinochetova režimu, je inspirován skutečnými událostmi. Po boku Brühla si v něm zahrála Emma Watsonová.

 

MFF Praha – Febiofest letos do svého programu zařadil sekci Uprchlíci. „Filmy v tomto výběru nesoudí, nenabízejí žádná rychlá řešení, nestavějí se na žádnou stranu, pouze přinášejí obraz světa, ve kterém žijeme. Za všemi fiktivními příběhy jsou skuteční lidé, vzdáleni povrchním televizním reportážím, a taková by měla být dobrá umělecká výpověď,“ říká programový ředitel Štefan Uhrík.

 

Vznik každého filmu je dlouhodobější proces, filmové příběhy o uprchlících zařazené do programu Febiofestu tak natočili citliví umělci ještě před současnou velkou uprchlickou vlnou a jde o cenné příspěvky do dnešní diskuze.

Režijní debut Kovbojové francouzské scenáristické hvězdy Thomase Bidegaina, příběh otce, jehož život totálně změnil útěk dcery s muslimským fundamentalistou, patřil k nejzajímavějším francouzským filmům na posledním festivalu v Cannes.

Nejvíce diskuzí zřejmě vyvolá silně kontroverzní a navýsost aktuální snímek V cele o novináři, který se infiltruje do skupiny mladíků chystajících se spáchat teroristický útok – film vznikl jako bezprostřední reakce na teroristické útoky v redakci Charlie Hebdo. Téměř experimentální hraná prvotina Úhor dokumentaristy Laurenta Van Lanckera z Belgie byla natočena v uprchlickém táboře v Calais ještě předtím, než se toto místo začalo pravidelně objevovat v televizním zpravodajství.

 

V Belgii vznikly hned čtyři snímky v tomto výběru, mezi nimi i Bílí rytíři známého režiséra Joachima Lafossa, rekonstrukce skutečné události z roku 2007, kdy se skupina humanitárních pracovníků navzdory všem dobrým úmyslům zaplete do podivného obchodování s africkými sirotky.

Mladou filmařku Rebeccu Cremonaovou inspirovala při vzniku snímku Simshar, kandidáta na Oscary za Maltu, skutečná tragédie skupiny uprchlíků snažících se dostat k italským břehům, která se odehrála už před téměř deseti lety.

 

Febiofest Junior je sekce blízká světu dětského i mladého filmového diváka a přináší také zajímavé snímky pro celou rodinu. Jsou mezi nimi distribuční premiéry i unikátní filmy, které jinde než na Febiofestu diváci neuvidí. Letošní výběr zahrnuje také filmové adaptace výrazných děl světové literatury oblíbených napříč generacemi. Dílo spisovatelky Cécile Aubryové o šestiletém chlapci Sebastiánovi a jeho fence Belle, pyrenejském horském psovi, ožívá ve filmu Bella a Sebastián: Dobrodružství pokračuje.

 

I japonský mistrně animovaný fantasy snímek Kluk ve světě příšer se věnuje přátelství mezi chlapcem a zvířetem, medvědím válečníkem.

 

Inspiraci v klasické literatuře nachází rovněž veselý animovaný film

Robinson Crusoe – Na ostrově zvířátek.

Humorný snímek Nový spolužák a rodinná komedie Malý gangster pak přibližují perspektivu dospívajících hrdinů. Sekce Febiofest Junior nezapomíná ani na diváky obdivující přírodní krásy planety Země a přináší jim epický dokument Příběh lesa od francouzských tvůrců ceněného snímku Oceány. Novozélandský film v duchu Billyho Elliota Tanec v krvi ukazuje vůli hlavního hrdiny vyhrát taneční hiphopovou soutěž.

 

Přestože předprodej na Febiofest začne až 9. března, už nyní jsou v prodeji v síti Ticketportal https://www.ticketportal.cz/nevent.aspx?id=105  lístky na filmově-gurmánskou sekci Culinary Cinema, kterou organizátoři od loňska pořádají ve spolupráci s festivalem Berlinale. Kromě českého šéfkuchaře Jiřího Krále, držitele ocenění Michelin Bib Gourmand, bude filmové menu servírovat také berlínský šéfkuchař a čerstvý držitel michelinské hvězdy Alexander Koppe. „Mezi kinematografií a jídlem je velká spojitost. Oba tyto světy potřebují silný tým, který je schopen vytvořit umělecké dílo. Pro Culinary Cinema nepřipravuji jen obyčejný recept, ale zážitek,“ uvedl Koppe. Dějištěm speciálního zážitku spojujícího filmovou projekci a několikachodovou exkluzivní večeři bude kino CineStar Praha – Anděl a restaurace v přilehlém andel's hotelu Prague. Na programu bude první „gurmánský thriller“ dokument Kuře, ryba a krab z prostředí mezinárodní kuchařské olympiády Bocused'Or, japonský historický milostný příběh Kuchyň samurajů inspirovaný skutečnými událostmi a americká nezávislá komedie Trattoria nahlížející pod pokličku tvrdého kulinářského byznysu.

 

23. ročník MFF Praha – Febiofest se uskuteční 17. - 25. března 2016

 

Více informací na www.febiofest.cz

www.facebook.com/febiofest

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: Febiofest