Eva Frantová: ´Žena z Marsu´ aneb když ji Múza hojně políbila
Galerie Nová síň - Praha
29. 1. – 16. 2. 2014
Na vernisáži výstavy prací Evy Frantové jsme v Galerii Nová síň zhlédli její obrazy, plastiky i ilustrace. Autorka se osobně vernisáže zúčastnila, v davu návštěvníků a jejích obdivovatelů se nám skoro ztrácela. A její obrazy, plastiky i ilustrace nás všechny nadchly…jak svou barevností, tak i jejich malebností. A magičností. Především z jejích obrazů vyzařuje atmosféra harmonie a klidu. Eva Frantová vidí svět po svém. Ne každý ne každý dokážeme mít radost z maličkostí, a ne každý vnímáme svět kolem sebe v takové úrovni jako je Múza Evy Frantové.
Výstavu zahájil akad. malíř Pavel Beneš, spolužák Evy Frantové. A protože byl den mezinárodní ochrany osobních dat, tak jsme se nedozvěděli, kdy se nám usměvavá umělkyně Eva Frantová narodila. A dále jsme vyslechli od Beneše, že 30 let se nic nedělo, a najednou bác, snad nám Eva Frantová spadla z Marsu…a že slovo ´žena´ že můžeme chápat i jako přechodník výrazu ´hnáti´…
Poté jsme předali slovo umělkyni, jež se netajila tím, že je dojatá natolik, že snad začne koktat, a že nás chtěla všechny vidět takhle pohromadě, přestože galerie Nová síň je malinká, ale jejím významem tomu tak není. Poté jsme jí předali kytičku. A kapela hrála, jen břinkala....ani sklenka vína nechyběla...
´Úkolem umění je uklidňovat, věda dodává nejistotu´
Obrazy E. F.
Plastiky E. F.
Ilustrace E. F.
Pohádky bratří Grimmů (2003), Velká kniha českých pohádek ( 2003), Prcek Tom a Dlouhán Tom a jiné velice americké pohádky (1993)
„Vše, co vyjde z jejích rukou, má neoddiskutovatelný punc osobnosti,
má potřebu ztvárňovat magii, jež je prodchnuta pozitivní energií.“
(básník Jaroslav Kubín)
Ze životopisu Evy Frantové
- Již od útlého dětství ji přitahovalo výtvarné umění. Odmalička byla obklopená knížkami, dětskými časopisy a obrázky. Všichni v rodině totiž malovali. Její úplně první knížku nelze nikde koupit, sama autorka si ji slepila z kousku látky jako hřbet a dvou deklíků. Nazvala ji ´Příběh pejska Fenyglíčka´ a jedná se o ilustrované příběhy malého flekatého pejska. V té době jí bylo sedm let.
- Absolvovala střední odbornou školu výtvarnou, poté vystudovala filmovou animaci a grafiku u prof. Miloslava Jágra a ilustraci u Jiřího Mikulky. Věnuje se volné tvorbě a dělá ilustrace především ke knihám pro děti a mládež.
- Eva Frantová ilustrovala pro Pavla Šruta knihy Prcek Tom a Dlouhán Tom a jiné velice americké pohádky (1993) a Velkou knihu českých pohádek (2003). Sama k tomu podotkla: „Měla jsem to štěstí spolupracovat na dvou knihách s básníkem a spisovatelem Pavlem Šrutem. A musím říci, že patří k lidem, kterých si velice vážím a které obdivuji.“
- Krásné ilustrace vytvořila k nově sestavenému souboru známých i méně známých českých pohádek, k Velké knize českých pohádek. V celé své nádheře se nám v knize otevírá pohádkový svět víl a kouzelníků, skřítků a vodníků, princů a princezen i čertů, chasníků a obrů.
- Eva Frantová nás svými vyobrazeními přímo vtáhne do pohádky. Text doplňují menší obrázky, ale i rozměrné, často stránku přesahující ilustrace.
(Zdroj: MASARYKOVA UNIVERZITA, PEDAGOGICKÁ FAKULTA, Katedra výtvarné výchovy - Bakalářská práce, Brno 2013, vypracovala: Jana Kubálková)
Nová síň je renomovaná, krásná galerie v centru Prahy. Vyniká především svým dokonale rozptýleným denním světlem, střídmostí funkcionalistického prostoru a výhodnou polohou nedaleko Národního divadla.
- Tradice Nové síně je spjata s výtvarným spolkem Jednota umělců výtvarných, jehož kořeny sahají až do roku 1898.
- Mezi zakladateli najdeme jména umělců tvořících tzv. generaci Národního divadla jako byli Josef Václav Myslbek, František Ženíšek, Vojtěch Hynais, Václav Brožík, Mikoláš Aleš a další.
- Jednota umělců výtvarných si nechala počátkem 30. let minulého století vypracovat projekt na částečnou přestavbu hospodářské části kláštera Sv. Voršily a výstavbu nového objektu v místě původního hospodářského vjezdu do kláštera.
- Projekt vypracoval žák Jana Kotěry architekt Jaroslav Rössler. Podle tohoto záměru byl vybudován a v roce 1934 otevřen výstavní prostor nazvaný Nová síň. Objekt zahrnoval mimo vlastní galerie i řadu prostor pro spolkovou výtvarnou činnost.
- Dnes – po pohnuté historii minulého století – je Nová síň územně součástí kláštera a ve vlastnictví Českomoravské provincie Římské unie řádu sv. Voršily.
- Výstavní činnost Galerie Nová síň na základě nájemní smlouvy provozuje Jednota umělců výtvarných v čele s předsedou Josefem Achrerem.
zdroj: www.galerienovasin.cz
110 00 Praha 1
Voršilská 3/139
|
info@galerienovasin.cz |
Telefon |
+420 224 930 255 |
Máme otevřeno: úterý – neděle 11.00 –18.00 hodin
Vstup: volný
Lze zakoupit katalog v ceně 40 Kč
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: autorka