East Side Architecture/´Východ žije´ aneb současná architektura na východě Slovenska
Galerie Jaroslava Fragnera
12. 3. – 12. 4. 2015
„Architektonické dílo je artikulací a ztělesněním lidské zkušenosti světa,“
( český teoretik architektury Dalibor Veselý )
Vernisáž nové výstavy, které předcházely ve Svatováclavském sále Betlémské kaple přednášky dvou zástupců vystavujících ateliérů (Architektonické štúdio Atrium) a (zerozero) doprovázené videoprojekcí, zahájil velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss a Vladimír Valovič, ředitel Slovenského institutu.
Při příchodu do Galerie Jaroslava Fragnera jsme byli doslova vtaženi mohutným světelným levitujícím objektem, kam vstoupit musíme, chceme-li se o realizované architektuře východního Slovenska (Vysoké Tatry, Košice, Humenné, Čizatice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Markušovce…) něco nového dozvědět…a chceme-li panelovovou výstavu zhlédnout.
V současné době můžeme říci, že před námi vyvstává mnoho otázek, mezi něž např. řadíme ´jaký je vztah architektury k omezeným zdrojům anergie a materiálům, jaký je vztah přítomnosti a minulosti, jaké jsou detaily a jaká je autentičnost myšlenky? ´
- Projekt East Side Architecture vznikal od roku 2011. Na začátku projekt vznikal jako spontánní architektonický happening, později jako originální outdoorová expozice, až vše vyústilo do rozsáhlého knižního a výstavního konceptu. A tak po sérii menších výstav a instalací přinášíme ucelenou a komplexní informaci o stavu současné architektury na východě Slovenska. Projekt vyústil do jedinečné 300-stránkové publikace ESA.
Těžištěm výstavy spočívalo ve výběru 40 architektonických realizací, které vznikly převážně v první dekádě nového milénia. Selekce neusiluje o extrakt regionálních specifik a nehledá lokálně ukotvenou identitu. Hlavní obsah třeba vnímat jako věcný dokument o současné kondici architektury na východě Slovenska. Široké spektrum typologických druhů, mezi nimi také rodinné a bytové domy, knihovny, školy, sakrální stavby, galérie, sportovní haly či dokonce krajinné vyhlídky, na panelech ilustrují velké barevné fotografie, grafická dokumentace a piktogramy, které jsou vizuální zkratkou vybraných objektů. Obrazové materiály doprovázejí faktografické údaje.
Hodnocení: 80 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková