DUO NEONE 2 – NEONEON aneb světlo dokreslí, co autor namaloval
DUO NEONE 2 – NEONEON
Michal Škapa a Michal Cimala
15. 9. – 16. 10. 2022
Galerie U Betlémské kaple
Dva přední představitelé street artové scény, Michal Škapa a Michal Cimala, navázali - projektem DUO NEONE 2 – NEONEON - na svoji výstavu z roku 2020.
Výstava tehdy sice v pražské Trafo gallery slibně začala, avšak záhy musela být - kvůli lockdownu - pro veřejnost uzavřena.
Neon (česky to v překladu znamená „nový“) je bezbarvý (!) plyn, bez chuti a zápachu, nereaktivní a naprosto inertní. Snadno se ionizuje a pak intenzivně září. Využívá se v osvětlovací technice, v tzv. výbojkách. Tím nabývá výrazně šarlatové (oranžovočervené) barvy.
Neonové reklamy mělys - zejména ve 30. letech 20. století - obrovskou popularitu.
I když se pojem „neon“ vžil jako označení všech zářivek, neplní se ale pouze Neonem, ale obdobně i jinými plyny. Pak vydávají světlo jiné barvy a rozšiřují tak nejen škálu barev jimiž září, ale i možnosti uplatnění v reklamě.
Autoři objektů vystavených v Galerii u Betlémské kaple, pro tradičně reklamí „neony“ našli ale další uplatnění – učinily je nedálnou součástí uměleckých děl.
Jak a proč street-artoví umělci do galerie vešli?
Kdo zná oba na naše přední představitele street-artového umění (Michaly Škapu a Cimalu) může být udiven, že se s tvorbou obou setkává v „kamennné“ galerii té nejlepší kategorie. Jejich průniky do kamenných galerií se ovšem konají často, aniž by nějak potlačovali své street-artové kořeny. Takže ten, kdo oba autory už zná lépe a delší čas jejich tvorbu sleduje, překvapen neubude. Jednak se o nich dá - v tom nejlepším slova smyslu - čekat cokoliv a jednak, oba už dávno svou vycizelovanou tvorbou do „kamenných“ galerií plným právem patří. Ostaně i sám street-art je už dávno plnohodnotným uměním, které sice stále ještě patří ulici, ale současně už náleží i kamenným galeriím.
Neonové opojení
I když dominantním působištěm vícebarevných neonů je a hlavně byla reklama – oslňující, poutající oko diváka a křiklavě naléhající na jeho podvědomí – chytří, šikovní a nápadití tvůrci, neony mění v součásti opravdového moderního výtvarného umění. A takovými umělci rozhodně oba Michalové - Škapa a Cimala - bez jakýchkoli diskuzí jsou.
Pro oba autory, není použití neonů v jejich tvorbě nic nového pod sluncem. Koketují s nimi ve svých výtvorech už delší čas. Ovšem setkat se s takto uceleným souborem jejich prací, navíc obou, takříkajíc, pod jednou střechou, v jedné progresivní galerii, na společné výstavě, to je ovšem něco jiného…
A že jde nejen o tvůrčí počin, ale do jisté míry i umělecké řemeslo, je zřejmé z toho, že si nejprve, museli osvojit specifika neonu jako nového výtvarného media, zejména zvláštnosti a možnosti Neonu jako plynu. A pak už stačilo „jen“ spojit neon s jejich standardní tvorbou. Oba zůstávají nadále – coby autoři – tací, jaké je známe, ale uplatněním neonových prvků a jejich náležitě promyšleným vložením do osobité tvorby obou autorů, nabízejí publiku prvoplánově pastvu pro oči, a po jejich nasycení, ještě navíc přimějí diváka k přemýšlení o tom, co že to vidí a o poslání toho kterého výtvarného díla.
No, schválně, jděte se podívat. Výstava zjevně ohromila i tříletého kluka, který doprovázel při focení pro tento článek maminku fotografku. A to jsme na výstavě byli za denního světla.
Doporučujeme však návštěvu raději v podvečerní či ještě lépe přímo večerní čas. Lze to, protože po dobu trvání této výstavy je v galerii U Betlémské kaple totiž mimořádně otevřeno až do 23 hodin. A spojení tmy a hry světel obrazů dvojího autorského rukopisu, dává dílům nový bez nadsázky - „zářný“ - smysl.
Něco málo z autorského zákulisí
V anotaci k výstavě jsme vyčetli následující „odhalení“
· Michal Škapa pracuje s fenoménem neonu přes sedm let a kombinuje ho především s malbou, případně konstruuje samostatné objekty.
· Michal Cimala postupuje obdobně a klade důraz především na prostor a kombinaci neonů se sochami a objekty.
· V rámci Duo Neone 2 s podtitulem Neoneon představují oba autoři svá zcela nová díla, ba přímo site-specific instalace na půdě galerie a také v přilehlém okolí.
· Běžná tvorba, obou autorů je ostatně od počátku z valné části postavena na světle a barevných efektech, takže logicky zapadá do provázanosti i se Signal Festivalem.
O autorech
Michal Cimala (*1975),
je sochař, malíř, designér, šperkař, hudebník. Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (1994 - 2000), od roku 2006 je asistent Ateliéru sochařství I. na Akademii výtvarných umění v Praze.
Zabývá se apokalyptickými výjevy, vzpomínkami na budoucnost, experimentálními materiály, neotřelými hudebními nástroji a hravou estetikou.
Je spoluzakladatelem někdejší Trafačky, dnes Trafo Gallery…
Michal Škapa (*1978),
Je malíř, writer, typograf, designér, spoluzakladatel sítotiskové dílny Analog!Bros a spolupracovník labelu BiggBoss.
Za pomoci airbrushe maluje muraly i drobná plátna s detailní kresbou, vyvinul své vlastní písmo, kterým píše a maluje obrazy a modeluje sochy a instalace.
Text: Richard Koníček a Marie Kubíčková, DiS.
Foto: Marie Kubíčková, DiS.
DUO NEONE 2 – NEONEON
Michal Škapa a Michal Cimala
15. 9. – 16. 10. 2022
Galerie U Betlémské kaple
Betlémské náměstí 8, Praha 1 - Staré Město, tel.: 222 220 689
Kontakt:
e-mail: jbk@volny.cz
https://www.galerieubetlemskekaple.cz/
Více k autorům:
· Michal Cimala
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/metastazy-obrazu-image-metastases-aneb-nahoda-dvou-plechovek/
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/pop-up-galerie-zari-aneb-co-je-male-to-je-hezke/
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/zijes-srdcem-aneb-kdyz-spojime-umeni-a-medicinu/
· Michal Škapa