DNA: Divine Nature Awakes – Ján Zelinka, Matúš Lányi aneb lidský život jako tok informací bez konkrétního směřování
Clam - Gallasův palác – Praha
21. 6. – 9. 7. 2017
Vernisáž nové výstavy DNA – Divine Nature Awakes (Enigma Vitae), kterou připravila Galerie THINK + feel Contemporary v prostorách Clam-Gallasova paláce, zahájila kurátorská dvojice Silvia Lattová a Vladimír Beskid. Výstava nabízí seznámení se s vystavenými a vzájemně propojenými díly dvou slovenských umělců – výtvarníka Matúše Lányiho a sochaře Jána Zelinky. Oba umělci byli osobně přítomni.
Galerie THINK + feel Contemporary sice sídlí na Miami
dlouhodobě si však klade za cíl zvyšovat povědomí o umělcích pocházejících ze střední a východní Evropy. Doposud představila autory z České republiky, Německa nebo Běloruska a kromě nejlepších podmínek pro umělce nabízí rovněž prostor pro milovníky umění a sběratele, kterým umožňuje podrobně se seznámit s novými exponáty a nechat se inspirovat tím nejlepším, co nabízí mladí tvůrci z různých koutů Evropy.
Slovenský výtvarník Matúš Lányi představil v Clam-Gallasově paláci práce z cyklů Hard Drives, Hard Drives II a Fragmentations a sérii videomontáží. Nosným tématem Lányiho tvorby je křesťanská tradice, kultura a ikonografie, s nimiž pracuje v rámci postupů současného umění. Ačkoliv v aktuálním cyklu Hard Drives používá digitální jazyk, skrze instalace z květů a lístků reaguje na jednu z evolučních teorií vědce Richarda Dawkinse, který připodobňuje lidský život k toku informací bez konkrétního směřování.
Listy a květy jsou řazeny lineárně a vytvářejí oddělené jednotky vizuálně připomínající proces defragmentace počítačového disku, tedy jakéhosi pořádání dat řízeného ´vyšší mocí´. Autor vybízí diváka, aby se pokusil o jejich dešifrování, zároveň však na něm nechává, aby definoval, co je jeho cílem.
Sochař Ján Zelinka přichází do Prahy bezprostředně po úspěšné výstavě ve Slovenské národní galerii v Bratislavě
- kvalitu jeho umělecké tvorby potvrzuje i Cena Oskára Čepana (slovenský ekvivalent Ceny Jindřicha Chalupeckého), kterou obdržel v roce 2015 za instalaci s názvem Dokument, jež je součástí výstavy
- rád experimentuje s výrazovými možnostmi různých materiálů
- častým motivem jeho prací je život a smrt, i když sám autor tvrdí, že život je více
- neváhá pracovat s nečekanými metodami a s nezvyklými materiály, jako jsou zvířecí exkrementy nebo odlévání sádry do zvířecích kůží
- tím připomíná přirozený sklon organické hmoty k rozkladu, zároveň však za použití ´brutálního´ materiálu reflektuje její vzdorovitou a permanentní snahu po setrvání a ptá se po hodnotě života. Konfrontace obou fenoménů je pro autora příležitostí k působivému výtvarnému vyjádření zápasu těla a duše.
Výstava tak nabízí kontextuální a myšlenkový dialog tvorby obou umělců ve společném výjimečném prostoru, a navíc je jedinou příležitostí vidět dva z nejlepších slovenských tvůrců poprvé v Česku. Oba ve svých dílech pracují s motivy přírody, avšak každý z nich nahlíží na přírodu svým vlastním, osobitým způsobem.
Kurátoři: Silvia Lattová a Vladimír Beskid
110 00 Praha 1 – Staré Město
Husova ulice 158/20
Máme otevřeno denně mimo pondělí: 10.00 – 18.00 hodin
Vstup: volný
Hodnocení: 79 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková