Danubiana Meulensteen Art Museum – Bratislava aneb pocta Danubiane či úžasný svět
Bratislava
6. – 11. 8. 2018
Není nutné trávit letní dovolenou v Africe. V současných tropech to vskutku není vůbec nutné. A tak jsme se za www.www-kulturaok-eu.cz rozhodli trávit tropický týden v hlavním městě Slovenské republiky, v Bratislavě. A galerie? Samozřejmě byly. Je jich v Bratislavě hodně. Nás podle prospektů zaujal projekt především Danubiana, který byl otevřen 9. 9. 2000. Zakladateli jsou holandský sběratel Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič.
„Krásné a pozitívní miesto.“
(z ohlasů návštěvníků)
Danubiana Meulensteen Art Museum
Necelých 20 kilometrů od centra Bratislavy, na cípu poloostrova uprostřed řeky Dunaj, našel domov jeden z nejmladších evropských muzeí moderního umění. Vskutku unikátní muzeum nabízí jedinečné spojení výtvarných děl světových a slovenských umělců, působivé moderní architektury a okolního Dunaje.
Od svého otevření v roce 2000 muzeum uskutečnilo desítky výstav nejprestižnějších osobností slovenské, evropské a světové výtvarné scény (např. Joan Miró, Sam Francis, Karel Appel, Magdalena Abakanowicz, Lucebert, Walasse Ting, Antoni Clavé, Martín Chirino, Markus Prachensky, Ilona Kesserü Ilona, Jozef Jankovič, Rudolf Sikora, Vladimír Kompánek, Vladimír Popovič, Miroslav Cipár, Jiří Načeradský (15. 6. - 31. 8. 2014 /sbírka - Ivan Melicherčík)...
Nás na www.www-kulturaok-eu.cz hned při vstupu do galerie zaujala pestrá vstupní plocha Pocta Danubiane (2010 - 2016), která je seskládána z jednotlivých děl umělců, stejného formátu.
Poté jsme se zastavili u rozměrné fotografie z roku 2012 - Wonderful World/Úžasný svět z roku 2012, která je dílem francouzského fotografa Gérarda Rancinana. Jedná se o fototisk na plexiskle.
Gérard Rancinan (* 1953 Francie ) = francouzský fotograf
- začal svou kariéru jako učeň v laboratoři fotografického oddělení denního deníku Bordeaux Sud Ouest
- po 3 letech v temné místnosti se stal ve věku 18 let nejmladším fotoreportérem ve Francii, který se zabýval zprávami v okolí
- ve věku 21 let byl poslán do agentury pro noviny v Pau
po roce1973 (vznik tiskové agentury Sygma) podepsal distribuční smlouvu s firmou
- o 5 let později se stal pařížským fotografem zaměstnanců Sygmy
- fotografoval události - zemětřesení v Alžírsku, k politickým otřesům v Polsku , válce v Libanonu, nepokoje v Anglii ; sportovní události ( olympijské hry , mistrovství světa ve fotbale , mistrovství světa v atletice ); filmové výstřely ( Ran od Akiry Kurosawa , Betty Blue Jean-Jacques Beineix, Poslední císař Bernarda Bertolucciho ); fotografuje show business, módu a film
- jeho práce se objevily v publikacích jako Sports Illustrated, Time, Life Magazine, Sunday Times Magazine a Paris Match
- 1986 opustil Sygmu, aby založil vlastní agenturu, než se znovu stal nezávislým v roce 1989
- portréty vedoucích osobností ( Fidel Castro, papež John Paul II., François Mitterrand, Monica Bellucci, Tiger Woods, Yasser Arafat , Bill Gates…)
- ve svých projektech spolupracuje se spisovateli, novináři, myslitele, sociology, antropology a filozofy ( Caroline Gaudriault, Virginie Luc, Paul Virilio, Francis Fukuyama …)
Rancinan
fotografuje jeho současníky
a
analyzuje chování a přesvědčení
charakterizující moderní společnosti
- jeho fotografie jsou studovány ve francouzských školách v rámci Národního diplomu (DNB) v dějinách umění
- 1983, 1986 a 1988 (2x) získal 4 první ceny na World Press Photo
- 2004: získal cenu ´Obrázek roku mezinárodní´ na POY Awards - Missouri School of Journalism , USA
- květen - září 2013: výstava: Trilogie moderních a chaosů, Muzeum umění Danubiana Meulensteen, Bratislava, Slovensko
Bratislava - Vodní dílo Čunovo
Máme otevřeno: úterý - neděle: 10.00 - 18.00 hodin
Vstupné: dospělí - 10 EURO
MHD bus č. 90, č. 91
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva, www.danubiana.sk, wikipedia)
Foto: © Ing. Olga Koníčková