Čínský Nový rok ve znamení ovce aneb když barevní draci také jednou do Prahy přijeli!
Staroměstské náměstí - Praha
19. - 22. 2. 2015
Náhodně jsme šli na www.www-kulturaok-eu.cz přes Staroměstské náměstí cestou na stanici metra. A ejhle! Co nevidíme?! Na scéně vystupuje moderátor A. Hemala, čínská velvyslankyně z Prahy a další osobnosti. Nechyběly ani čínské ženy v krojích, ani výstava lampiónů. Pokračujeme dál - prohlížíme si tančící lvy, svítící kozy, ovce i pohyblivé draky, no, úplná čínská čtvrť. No, kdy se tam dostaneme?! A tak jsme fotografovali, i když víme, že jsou to kýče, ale jsou to kýče ne české, ale čínské, tak co s tím naděláme. Dobře jsme se totiž bavili. Památkáři však také šílí … proč asi?
Když jsme byli jednou uprostřed žhavého léta na výletě v Poděbradech, také jsme museli procházet lázeňským parkem dekorovaným kýči - vánočními svítícími figurami v nadživotní velikosti … a nic se nedělo…vždyť po čase to uklidíme a jedeme dál...
Vezměte s sebou dětičky na ´Staromák´, přestanou zlobit, vstup je volný!
- oslavy Čínského Nového roku (začíná 18. 2. 2015) se konají totiž nejen v Číně, ale po celém světě
- vypouštíme lampiony v různých podobách vzhůru do nebe
- na ulicích hraje tradiční čínská hudba
- tančí se v pestrobarevném odění
- s vítáním příchodu čínského Nového roku se začalo již asi před 3500 lety
Neobyklou a neopakovatelnou atmosféru, kterou zažijeme na Staroměstském náměstí, kdy oslavy čínského Nového roku se konají zde poprvé v historii naší země, si nemusíme nechat ujít. A proč také? Příliš radosti si v Praze neužíváme…ať již z jakýchkoliv důvodů a nešvarů, které nebudeme raději jmenovat.
Program: každý den: 14.00 - 15.00/ 17.00 - 18.30 hodin
- vystoupení artistů z provincie Chu-nan a z pekingské čtvrti Čchao-jang
- vystoupení bubenic Red Women Drum Group z pekingského distriktu Chaoyang
- ukázky tradičního bojového umění kung-fu, lví tanec ( Pražské Wushu Centrum)
- výstava tradičních lampiónů "půvabná Jiang-su" (v podobě zvířat nebo předmětů s historickým významem)
- prodejní stánky s čínským dekorativním zbožím i obrázky
Oslava příchodu čínského Nového roku je nejvýznamnějším čínským svátkem a hlavním svátkem v jihovýchodní Asii. Je také nazývána Svátkem jara a Svátkem lampionů. Slaví se na lunární Nový rok, který nastává s druhým novým měsícem po zimním slunovratu. Datum tohoto svátku je proto pohyblivé.
Letošní oslavu čínského Nového roku Ovce na Staroměstském náměstí organizovala Smíšená česko - čínská komora vzájemné spolupráce v úzké součinnosti s velvyslanectvím Čínské lidové republiky v České republice a Městskou částí Praha 1. Záštitu nad touto kulturní akcí převzal Magistrát hlavního města Prahy.
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: internet)
Foto: © Ing. Olga Koníčková