Chiharu Shiota: Neklidná duše aneb zážitek, který si zaručeně odnesete – v duši - ale ta vaše bude ještě nějaký čas příjemně zklidněna
Chiharu Shiota
Neklidná duše
28. 11. 2024 – 28. 4. 2025
Kunsthalle Praha
Gallery 1 & 2
„Kunsthalle Praha uvádí Neklidnou duši,
první výstavu mezinárodně uznávané japonské umělkyně Chiharu Shiota v Česku.
Touto výstavou zve návštěvnictvo na cestu
do nitra lidské existence, na které zkoumá témata života, smrti a paměti.
Shiotiny strhující instalace okouzlily publikum po celém světě.
Její charakteristická monumentální díla z vlněné příze znázorňují různé typy vazeb a vztahů. Od 28. listopadu do 28. dubna proměňují dva velké galerijní prostory v Kunsthalle Praha. Jednou z inspirací umělkyně je Vltava, řeka symbolizující globální vazby hlavního města.“
Kurátorka: Christelle Havranek
Každý sníme jinak a o něčem jiném…
Sny jsou – jak si ještě možná pamatujeme ze studentských let a hodin psychologie, směsí přestav a prožitků smíchaných v podvědomí a promítaných do mysli ve spánku. Každý z nás sní své sny po svém. Logicky, každý z nás má jiné zážitky, jiné subjektivní vnímání a jiné chápání svých prožitků. Sny jsou přací i obavné, ale vždy jsou směsí všeho, co si naše paměť uložila, avšak jako realitu promíchanou v kaleidoskopu. Mnozí z nás dovedou ze snů těžit. Řešení problému, co se v bdělém stavu nedaří, umělecké vyjádření, jež se za dne nedařilo…
Návštěva výstavy japonské umělkyně Chiharu Shiota nazvaná Neklidná duše, je pro citlivé diváky vstup do snu. Autorčina snu. Samozřejmě, ale vstupem do jejího snu, jako bychom vstoupili právě do nějakého svého. To, co autorka sděluje, my začínáme spoluprožívat s ní, ale po svém. Její Neklidné sny zobrazené v galerii, nás pozvolna vtáhnou do našich snů a její snové obrazy se nám pozvolna mění v naše, necháme-li se unést vlastní fantazií. Procítění viděného se nám změní v sen náš…
Výstava v Gallery 1 snům otevřená
I když výstava Chiharu Shiota nese název Neklidná duše, na autora těchto řádek působila spíše uklidňujícím dojmem. Expozice v dolní části výstavy. Gallery 1, má dvě části. Té větší (nazvané Zkřížení cest) dominuje rudá barva, menší (nazvané Tichý koncert) černá.
Zkřížení cest (rudá síň) ve mně vyvolalo představu fantaskního ponoru, jenž však nedusil, ale opájel povznášející vznešeností. Vznášející se torza bárek v prostoru, vzbouzeli pocit blahého zániku, jenž se ale nezdál jednoznačný, jak jsme o zániku přesvědčeni, ale působil na mne uvolňujícím dojmem, úlevně, jako po zbavení se pozemské tíže.
Tichý koncert (černé síň) mi v mysli navodil známý slogan o „zborceném harfy tónu“, jen s tím rozdílem, že ústředním motivem zde nebyla harfa, ale rozpadající se klavír. Černé závěsy z něj dělaly monument zániku, nutný pro vývoj věčnosti, ale tristní z pohledu okamžiku.
Obě části výstavy lze opakovaně procházet jako symbol zrodu a zániku, ale také jako prolínání konce z pohledu těch, kteří tu zbývají i toho kdo odchází…
Výstava v Gallery 2 je obrazem života
Kinetická, symbolicky figurální expozice má také dvě části.
Přední, kam vstoupíme (nazvaná Mnohočetné reality) je rejem obřích figur, kinetických objektů v nekonečném pohybu se světelným koncertem vytvářejícím hru stínů na stěnách i objektech samých. Rej života, rej radosti, nadějí, lásek, rej bez konce a počátku, průniky zážitků, v nichž se točíme spolu s vystavenými objekty, dokud nám síly stačí a čas je přán. Veselé, krásné nekonečně měnlivé obrazy a jevy, tak, jak je přináší žití samo. Obrazy v nichž se pohybujeme a ony nás pojímají, zachycují, berou za svoji součást, a promítají nás spolu se svými stíny na stěny a dlouhé róby figur.
V zadní části Gallery 2 (nazvané Srdce u vás doma) je opravdu dům. Průhledný propletenec labyrintu připomínajícího habitat zbavený neprůhlednosti fasád, obnažující nitra našich domovů, nás a nitra našich niter. Průhledy netají nic, přiznávají vše, průhledy do našich duší, utajovaných v našich tělech, ve schránkách z našich domovů, v našem nitrokosmu.
A teď už ale, jak to je doopravdy
Subjektivní sdílení dojmu autora těchto řádek nabytého z výstavy v Kunsthalle Praha, autorky Chiharu Shiota, nazvané Neklidná duše, jsou bezprostřední reakcí na zhlédnutí této vskutku mimořádné události. Opravdu mimořádně mimořádné. Nejsou však v žádném případě přesné protože každý další návštěvník této výstavy prožije jiné pocity, bude mít jiné vjemy a vyjde ven, na rušnou křižovatku, s jiným pocitem v hlavě, srdci a duši. A to je správné.
Kvalitní umění má oslovit a zanechat dojem. Troufám si říci nezapomenutelný dojem.
Ale teď už dejme slovo kurátorce výstavy, Neklidná duše, paní Christelle Havranek.
CHIHARU SHIOTA: NEKLIDNÁ DUŠE
Neklidná duše je první samostatnou výstavou Chiharu Shioty (nar. 1972) v Česku.
Japonskou umělkyni žijící v Berlíně proslavil osobitý vizuální jazyk, který propojuje kresbu, performanci, sochařství a instalaci. Shiota si jím pokládá základní existenciální otázky.
Pomocí monumentálních instalací z vlněné příze, do níž vplétá každodenní předměty, vytváří působivé snové scenérie. Vlákna v jejích pracích symbolizují různé druhy spojení – krevní
cévy, lidské vztahy či místní vazby. Shiota splétá poetické světy, v nichž osobní historie rezonuje s kolektivní pamětí. Jak sama říká, ´kreslí v prostoru´, aby zhmotnila ´přítomnost v absenci´.
Pro Kunsthalle Praha ztvárnila Chiharu Shiota cestu do nitra lidské existence, kde zkoumá plynutí času a tajemství života i smrti.
Čtyřmi imerzivními intervencemi proměnila výstavní prostory v místo, které návštěvníky a návštěvnice vybízí k zamyšlení nad jejich vnímáním minulosti i přítomnosti a pomíjivou povahou bytí.
Zatímco díla Zkřížení cest s osudem a Tichý koncert v Galerii 1 rozvíjejí téma časovosti, díla Mnohočetné reality a Srdce u vás doma v Galerii 2 zkoumají hranice mezi vnitřními a vnějšími světy.“
Chiharu Shiota
· narodila se v japonské Ósace (1972)
· žije a pracuje v Berlíně
· 2008 jí japonské Ministerstvo školství, kultury, sportu, vědy a technologie udělilo Cenu za umění.
· Samostatné výstavy (výběr):
Hammer Museum v Los Angeles (2023), Queensland Art Gallery of Modern Art (QAGoMA) v Brisbane (2022), ZKM | Zentrum für Kunst und Medien v Karlsruhe (2021), Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa ve Wellingtonu (2021), Mori Art Museum v Tokiu (2019), Gropius Bau v Berlíně (2019), Art Gallery of South Australia v Adelaide (2018), Yorkshire Sculpture Park ve Velké Británii (2018), Power Station of Art v Šanghaji (2017), K21 Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen v Düsseldorfu (2015), Smithsonian Institution Arthur M. Sackler Gallery ve Washington, D.C. (2014), Muzeum umění v Kóčinu (2013) či Národní muzeum umění v Ósace (2008).
· Účast v mezinárodních přehlídkách (výběr):
Trienále v Aiči (2022), Mezinárodní umělecký festival v Oku-Noto (2017), Bienále v Sydney (2016), Trienále umění v Echigo-Tsumari (2009), Trienále v Jokohamě (2001).
· 2015 reprezentovala Japonsko na 56. Benátském bienále
· Kromě nových instalací pro Kunsthalle Praha, najdeme na výstavě také přehled umělecké dráhy Chiharu Shioty od 90. let minulého století do současnosti, prostřednictvím vybraných děl, filmů, archivních materiálů a časové osy (ve druhém patře - za zdí).
Text a foto: Richard Koníček
Chiharu Shiota
Neklidná duše
28. 11. 2024 – 28. 4. 2025
Kunsthalle Praha
Gallery 1 & 2
PROHLÍDKY A SPECIÁLNÍ PROGRAM
V rámci doprovodného programu k výstavě proběhne série přednášek, workshopů a speciálních akcí.
TransformArt
10 03 — 12 05 2025
TransformArt je pravidelný cyklus přednášek o současném umění a jeho přesazích do jiných oborů, kde vystupují výrazné osobnosti z řad kurátorských, uměleckých a odborných kruhů. Kurz je určený všem, kdo chtějí porozumět roli současného umění v našem každodenním životě, studentstvu, které se připravuje na umělecké vysoké školy nebo profesionálkám a profesionálům, kteří si rádi rozšiřují obzory v uměleckých tématech.
Celý program naleznete na našich webových stránkách.
KATALOG Chiharu Shiota: The Unsettled Soul
Christelle Havranek (ed.)
Společně s výstavou Neklidná duše vydává Kunsthalle Praha v únoru 2025 ilustrovaný anglickojazyčný katalog s mezinárodní distribucí od prestižního
berlínského nakladatelství DCV.
Unikátně zpracovaná publikace s ručně šitou japonskou vazbou fukurotoji přináší kromě rozsáhlé fotografické dokumentace výstavy také esej kurátora a spisovatele Jasona Waita
věnující se rané tvorbě Chiharu Shioty a společenským podmínkám Japonska, které ji formovaly.
V katalogu nechybí ani rozhovor kurátorky Christelle Havranek s umělkyní
Chiharu Shiotou o klíčových tématech jejích instalací a vzniku aktuální výstavy.
Katalog bude k dostání od poloviny února 2025 v Design Shopu Kunsthalle Praha
a na www.shop.kunsthallepraha.org.