Cesta k památníku – projekt proměny nádraží Bubny aneb Brána nenávratna
NTM – Praha
17. 3. – 12. 4. 2015
Na vernisáži putovní výstavy jsme na panelech zhlédli projekt, který nám přiblížil budoucí architektonickou koncepci Památníku, jak revitalizovat již nefunkční, chátrající objekt pražského nádraží Bubny. Nechyběl ani panel s projektem stálé expozice, který již vzniká, ani video s ukázkou, jak se ´Brána nenávratna´ v tovární hale vyráběla a před nádražím Bubny instalovala. Nádraží Bubny sloužilo za II. sv. války k deportaci pražských českých Židů (50 tisíc) do ghett koncentračních táborů.
V pondělí 9. 3. 2015, v den výročí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora, byl přímo v prostoru před nádražím Bubny odhalen monumentální pomník ´Brána nenávratna´ od ak. sochaře Aleše Veselého. Byl instalován jako brána na cestě, kterou procházely válečné transporty k deportačním vlakům. Dvacetimetrová kolejnice zdvižená k nebi symbolizuje Jákobův žebřík.
Společnost Památník Šoa Praha o. p. s. již od roku 2012 realizuje přeměnu nádraží Bubny v moderní památník novodobé historie, Památník ticha. Od svého vzniku představuje Památník Šoa Praha veřejnosti projekty a výstavy, které předcházejí realizaci přeměny nádraží Bubny v PAMÁTNÍK TICHA. Tyto výstavy později přerostou v centrum dialogu o novodobé historii. Již nyní slouží k veřejné diskusi o postupných krocích.
Jedním ze způsobů, jak dezinterpretovat holocaust, je prezentovat jej jako něco,
co se stalo Židům, jako událost v židovské historii.
V takovém podání je holocaust čímsi jedinečným,
konejšivě netypickým a sociologicky nedůležitým.
Zygmunt Bauman
- PAMÁTNÍK TICHA je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s. V současnosti jsou jejími hlavními aktivitami vývoj architektonického plánu a scénáře stálé expozice budoucího PAMÁTNÍKU TICHA, ale také výstavy a sezónní akce, které představuje široké veřejnosti. Projekt PAMÁTNÍKU TICHA je připraven na samotnou fázi přestavby nádražní budovy, kterou se podařilo získat smlouvou o pronájmu s Českými drahami formou padesátileté zápůjčky. V koordinaci s širším partnerským okruhem je vyvíjena koncepce vzdělávání v budoucím památníku a v prostoru s ním spojeném.
- Projekt se dostává do povědomí veřejnosti a podporuje jej řada osobností. V roce 2013 byl ustaven Čestný board, jehož členy jsou bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, zvláštní poradce pro záležitosti holocaustu při americkém ministerstvu zahraničních věcí Stuart Eizenstat a bývalý první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Politickou záštitu získal projekt od ministra kultury ČR Daniela Hermana.
Obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o. p. s. vznikla na konci roku 2012 za účelem přestavby nádraží Bubny v moderní centrum pro novodobou historii nazvané PAMÁTNÍK TICHA. Nezisková společnost spolupracuje s příslušnými muzei a památníky, kterých se téma šoa dotýká, se Židovskou obcí Praha, s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy, s Ústavem pro soudobé dějiny a dalšími odbornými centry.
Náklady na projekt Památník ticha
Rekonstrukce objektu - 75 milionů Kč
Stálá expozice,výstavní programová a vzdělávací část - 35 milionů korun
Ideální termín otevření: říjen 2016 – k 75. výročí transportů z Prahy
Hodnocení: 80 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková