Cena Medy Mládkové za rok 2024 aneb laureátkou se stala osobitá malířka, co se nebojí otevírat společenská témata - Ladislava Gažiová

09.09.2024 17:09

 

 

Cena Medy Mládkové za rok 2024

7. 9. 2024

Den Musea Kampa

MEDA 105

Museum Kampa

 

 

Druhá Cena Medy Mládkové byla předána během Dne Musea Kampa - MEDA 105. Připomínalo se nedožitých 105 let mecenášky a zakladatelky musea.

Laureátkou Ceny Medy Mládkové za rok 2024 se stala malířka Ladislava Gažiová. Odborná porota složená z nezávislých odborníků

a zástupců Musea Kampa oceňuje

osobitost autorčina malířského projevu

a schopnost prostřednictvím obrazů i kurátorské činnosti

otevírat důležitá společenská témata.

 

 

„Pro paní Medu bylo sběratelství především formou vyjádření zájmu

o dílo vybraných autorek a autorů a snahou motivovat je, aby v nastoupené cestě pokračovali. Ve svém zájmu se nezaměřovala jen na české autory,

ale i na umělce ze Slovenska, Polska, Maďarska či tehdejší Jugoslávie.

Rádi bychom, aby cena měla podobnou funkci i geografický záběr.

Zatímco Cena Jindřicha Chalupeckého je určena umělcům na začátku kariéry a

Státní ceny se zpravidla udělují za celoživotní dílo,

Cena Medy Mládkové se zaměřuje na tvůrce ve věku 35 až 55 let, tedy

umělkyně a umělce, kteří již mají za sebou významná díla a výstavy,

ještě však, ale nepatří do kategorie žijících klasiků.

Pani Meda byla výraznou individualitou, která

vždy šla odvážně a nekompromisně vlastní cestou.

Podobné kvality by měla vykazovat i tvorba oceňovaných autorek a autorů.

Filip Melzer, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, udělující cenu

 

 

Cenu Medy Mládkové získala Ladislava Gažiová

 

Laureátkou Ceny Medy Mládkové za rok 2024 se stala malířka Ladislava Gažiová, která je zastoupena mimo jiní i v souboru děl zahrnutých do reprezentativního výběru Národní galerie Praha, prezentované stálou výstavou nazvanou „1939 – 2022: Konec černobílé doby“ ( viz.náš článek:  https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/1939-2021-konec-cernobile-doby-aneb-vystava-o-tom-ze-nikdy-neexistovalo-pouze-jedno-bile-umeni-ale-vzdy-paralaxne-vznikalo-i-cerne/ ).

Odborná porota složená z nezávislých odborníků a zástupců Musea Kampa oceňuje osobitost autorčina malířského projevu i schopnost prostřednictvím svých obrazů i kurátorské činnosti otevírat důležitá společenská témata.

Ladislava Gažiová se narodila v roce 1981 ve Spišské Nové Vsi v někdejším Československu. V letech 2000 až 2002 studovala na akademii v Košicích, potom přestoupila do Prahy. Po roce v ateliéru Vladimíra Skrepla na AVU, přešla k Jiřímu Davidovi na VŠUP, kde v roce 2008 absolvovala.

Má za sebou desítky samostatných i skupinových výstav v Česku i v zahraničí, v roce 2008 byla mimo jiné zastoupena na výstavě Paradise Lost v Museu Kampa.

Pro její obrazy je charakteristické použití režných pláten v kombinaci s hladkou malbou

vytvářenou sprejem přes šablony. I když pracuje s výraznou zkratkou a zjednodušením, dokáže ve svých obrazech rozehrávat mnohovrstevnaté příběhy dotýkající se naší historie i současnosti.

Z její kurátorské praxe lze připomenout například výstavu O kosmos hino kalo (Vesmír je černý) v Moravské galerii v Brně na přelomu let 2017/2018. Šlo prezentaci sbírek Muzea romské kultury ne jako insitního (naivního) umění, ale z perspektivy „obecných“ dějin umění.

Ladislava Gažiová žije a pracuje v Praze.

 

 

O ceně Medy Mládkové

 

·         Cena Medy Mládkové má za cíl podporovat umělkyně a umělce střední generace v jejich další tvorbě. Nese jméno mecenášky a sběratelky Medy Mládkové, které byla od konce šedesátých let důležitou podporovatelkou českého neoficiálního výtvarného umění.

·         Kritériem výběru nejsou dílčí počiny z poslední doby, preferované medium tvorby či národnost, ale především osobitost tvorby, odvaha jít vlastní cestou a schopnost prostřednictvím umění nastolovat nová témata.

·         První laureátkou ceny se v roce 2023 stala Eva Koťátková (viz. náš článek https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/historicky-prvni-laureatkou-ceny-medy-mladkove-se-stala-eva-kotatkova-aneb-cenna-cena-patri-do-pravych-rukou/ ).

·         Cenu uděluje Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s časopisem ELLE. O laureátovi rozhoduje odborná porota složená z nezávislých odborníků a zástupců pražského Musea Kampa, které paní Meda v roce 2003 založila a které pečuje o její sbírku.

·         V letošním ročníku členy poroty byli Zdenek Felix, nezávislý kurátor žijící v Berlíně a někdejší ředitel Deichtorhallen v Hamburku, šéfkurátorka Galerie hlavního města Prahy Helena Musilová, vedoucí kulturní rubriky časopisu ELLE Barbara Hackelová a kurátoři Musea Kampa Martina Vítková a Jan Skřivánek.

·         Cena má formu autorského šperku – náhrdelník pro letošní laureátku vytvořila šperkařka Anežka Juhová.

·         Cena je udělována vždy v den narozenin Medy Mládkové, které připadají na 8. září a letos uplyne jíž 105 let od jejího narození.

 

„Cena, laureáty ve vztahu k museu k ničemu nezavazuje, nechceme, aby pro ně znamenala jen další povinnost. O možnosti výstavy však s Ladislavou Gažiovou jednáme a doufám, že se nám ji v příštím roce podaří realizovat.

šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek

 

 

O paní Medě Mládkové

 

Meda Mládková (1919–2022) byla celoživotní propagátorkou české kultury. Její exilové nakladatelství Éditions Sokolova v roce 1953 mimo jiné vydalo první monografii malířky Toyen a v Paříži se spřátelila s průkopníkem abstrakce Františkem Kupkou.

Ve Spojených státech amerických později spolu s manželem Janem Mládkem vybudovali největší soukromou sbírku Kupkových děl.

Svými nákupy zároveň podporovali řadu osobností domácího umění šedesátých až osmdesátých let.

„Když chceš, tak můžeš.“

Motto Medy Mládkové

 

Odhodlání a neústupnost, se kterými se Meda Mládková pouštěla do všeho, co dělala, byly po roce 1989 pro českou společnost převálcovanou čtyřiceti lety komunistické totality velice cennou a inspirativní lekcí.

 

 

A ještě pár slov o nositelce Ceny medy Mládkové ´24 Ladislavě Gažiové  

 

·         Ladislava Gažiová, původem Slovenka žijící dlouhodobě v Praze, je originální umělkyně, která ve svém díle spojuje kulturu několika prostředí – postkonceptuálního umění, streetartové scény a romského etnika.

·         Gažiová kombinuje techniku šablon přestříkávaných na obraz s podkladovou malbou.

·         Zdobnost využívaná v ranějších dílech vychází z tvarosloví graffiti.

·         Pro Gažiovou je důležité navodit ve svých obrazech atmosféru pocitu, jež se často pojí s nějakým reálným motivem, např. předmětem, figurou nebo prostředím.

·         Emoce vystupující z obrazu jsou lehce přenositelné na diváka, jelikož témata, kterých se tato mladá umělkyně dotýká, jsou transformací obecně lidských postojů a zkušeností.

·         Své postavy umísťuje do naznačeného prostředí místnosti nebo přírody, aniž by tuto prostorovou ukotvenost zcela dovyslovila.

·         Naznačené předměty symbolizující komunikaci – stůl, krabice, antény nebo dráty – se vyskytují téměř ve všech malbách.

·         Velkou pozornost vždy věnuje vizuálnímu přetvoření pocitu plynoucího ze zobrazených motivů, tedy barevnosti a tvarů.

·         Její pracovní technika blízce komunikuje se zvoleným obsahem.

·         Gažiová ráda expanduje z plátna obrazu na stěnu, čímž dosahuje většího „zabydlení se“ své výstavy v daném místě, a návštěvníkovi expozice tak přímo evokuje svou bezprostřední přítomnost.

·         Malby Ladislav Gažiové na zeď nejsou samoúčelným gestem revolty či kritiky galerie uvnitř galerie, nýbrž způsob navození určité emoce. Jinak působí zavěšený obraz, jinak nasprejovaná velká plocha zdi nebo malba na papíru.

·         Ladislava Gažiová stále aktivně pokračuje ve své tvorbě a posunuje svůj hřejivý, a přesto posmutnělý, výtvarný výraz, do dosud neprozkoumaných směrů.

(Citováno z textu Markéty Kubačákové, 2010)

 

Text s vyžitím tiskové zprávy připravil: Richard Koníček

Foto z předávání (Ladislava Gažiová a Jan Skřivánek): Jan Rash

Ilustrační foto (z prací L. G.): dodalo Museum Kampa

Portrét Medy Mládkové: archiv Musea Kampa 

 

 

Cena Medy Mládkové za rok 2024

7. 9. 2024

Den Musea Kampa

MEDA 105

Museum Kampa

https://www.museumkampa.cz  

 

 

Více k Ladislavě Gažiové:

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/ladislava-gaziova-dzas-bare-dromem-jdeme-dlouhou-cestou-aneb-predstavme-si-ze-diskriminace-neexistuje/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/ladislava-gaziova-pes-na-strese-aneb-zname-to-kdyz-se-moc-ptame-byvame-casto-neprijemne-prekvapeni/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/%c2%b4-vystava%2c-kde-hanba-nebyt-a-chyba-vystavovat%c2%b4-aneb-stala-touha-umelcu-vystavovat-a-byt-viden-%21/