Bruce Weber: My Education aneb dobrý fotograf musí prožít fantastický a dlouhý život, aby mohl říci: to bylo MÉ VZDĚLÁNÍ
Bruce Weber
My Education
20. 9. 2024 – 19. 1. 2025
GHMP
Dům U kamenného zvonu
„Bruce Weber je známý především svými fotografickými sériemi pro módní časopisy, jako Vogue, GQ, W Magazine, The Interview nebo Vanity Fair, a spoluprací
s předními značkami jako Calvin Klein nebo Ralph Lauren.“
Fotografie Bruce Webera zachycují z větší časti
ženy i muže ve sportovních, odvážných a intimních momentech.
Výstava v Domě U Kamenného zvonu (GHMP) bude vedle módní fotografie
ve stejné míře akcentovat i jeho
portrétní, reportážní a krajinnou tvorbu stejně jako
hudební a módní videoklipy i celovečerní filmy.
Kurátoři: Helena Musilová, Nathaniel Kilcer“
Producent: Milosh Harajda
Pochválen buď architekt výstavy
Je jistě zvláštní, začíná-li informace o výstavě – navíc světové fotografické superstar – chválou na instalaci výstavy. Na první pohled to vypadá, jako kdyby obsah výstavy sám o sobě snad nebyl hoden zmínky. Tak to ale rozhodně není. Připravuje–li se výstava světového fotografa, není při pozoruhodnosti jeho fotografií problém, kterou vystavit, hodna je toho každá, ale otázkou je jak je představit...
Samozřejmě, první kolo zvažování je na kurátorovi. V případě výstavy Bruce Webera si tuhle nejednoduchou stránku věci musela odsloužit kurátorská dvojice. Schopnosti české části té kurátorské dvojky, paní Mgr. Heleny Musilové, Ph.D., náměstkyně pro odbornou činnost, vedoucí oddělení sbírek GHMP jsou dostatečně známé a prověřené bezpočtem dosažených kurátorských met. Druhá část kurátorského týmu je Nathaniel Kilcer. Toho času kreativní ředitel sídlící v New Yorku, jenž se specializuje na publikace, zajímá se o průnik slov a obrázků a hlavně úzce spolupracoval s fotografy a filmaři, včetně autora všech snímků na výstavě, Bruce Webera s nímž se podílel na 20 knihách a je tak nespornou zárukou, že o Webrovi ví v tomto světě momentálně asi nejvíc. K tomu není co dodat.
Jenže fotografie vybrané těmi nejpovolanějšími, je pak třeba invenčně vystavit. A o to se jako vždy a všude musí postarat architekt výstavy. Architektem výstavy Bruce Webra, My Edication je Marek Cpin, absolvent JAMU, obor scénografie (2003), který už realizoval přes sto výprav pro divadla po celé ČR. Jeho volba pro takto obsahově výjimečnou výstavu se ukázala jako dokonalá. On je totiž tím, kdo ony tak pečlivě a náročně, vybrané fotografie dokázal divačkám a divákům předložit tak, že edukační stránka výstavy, zůstala kvalitní a sdělná, ale zdařilo se současně zachovat i umělecký dojem vyznění. Zkrátka – řečeno natvrdo a lapidárně – dokázal svým provedením scény, fotky „prodat“ i tomu, kdo vešel na výstavu omylem, i těm, co mají jisté předsudky vůči tématům z fotografií.
Na výstavě své předsudky a odsudky sami ztratí. Proto - pochválen buď architekt výstavy...
Z tiskové zprávy
· Weber průběžně fotografuje významné osobnosti z kulturního a politického života, mezi jeho nejslavnější snímky patří například unikátní portréty Nelsona Mandely, Georgie O’Keeffe či Louise Bourgeoise.
· Výstava Bruce Weber: My Education mapuje i Weberovo působení v České republice, kde v roce 2000 nafotografoval sérii s Heathem Ledgerem.
· Opakovaně spolupracoval i s osobnostmi s ‚českou stopou‘ – např. Evou Herzigovou či Martinou Navrátilovou.
· Pozornost si zaslouží také jeho fotografie z Detroitu nebo z komunity „Little Hanoi“ v Miami.
· Weber dokáže poutavě vyprávět lidské příběhy – je to jeden z posledních „fotografů staré školy“.
· Ve své fotografické tvorbě se také zabývá přírodou a zvířaty.
· Slavná je zejména jeho série věnovaná zlatým retrívrům, jimž věnoval samostatnou obrazovou knihu The Golden Retriever Photographic Society, která vyšla v nakladatelství Taschen.
Jak se stoupá vzhůru – učení a poučení
Bruce Weber se narodil a vyrostl kousek od Pittsburghu, ve farmářském a uhelném městě Greensburg, PA. S kamerou začal brzy. Nedělní odpoledne trávil tvorbou uměleckých projektů a natáčením 8mm filmů. Na dvorku s otcem, obchodníkem a sestrou. V roce 1966, po letech studia umění na Denison College v Ohiu, Weber přešel na New York University, kde studovat herectví. Vybudoval si temnou komoru a fotil portréty začínajících hereček a herců. Byl to trénink budoucnost módního a portrétního fotografa. S každým objektem mluvil o tom, co chtěl, aby záběr jeho hlavy vyjádřil a jak to sdělit i prostřednictvím oblečení.
V té době si i sám přivydělával jako model. Po následné dohodě s agenturou Stewart Men se objevoval v reklamách a spřátelil se s Richardem Avedonem a Artem Kanem. Asistoval Saulovi Leiterovi a s Avedonem se často radil.
Když se nakonec rozhodl věnovat fotografování profesně, studoval ještě u Lisette Model na New School. Tam se setkal s Diane Arbusovou, která mu dala jednu radu do budoucna: „ Nikdy nedovolte, aby Vám Vaše chyby nebo i Vaše úspěchy překážely ve Vaší práci.‘“
Při zkušebním natáčení koncem 60. let se setkal také s Nan Bushovou, která se podílela na zahájení jeho kariéry ve světě módy. Začal fotit módní katalogy. První bylo focení pro obchodní dům Dillards. A vzniklý katalog vyhrál cenu - Katalog roku. Tím začalo i jeho celoživotní partnerství s Nan Bush.
Jak se udržet na vrcholu – práce, osudová setkání a zase práce
· 1974 - Harry Coulianos, tehdejší umělecký ředitel GQ, najímá Bruce, aby natáčel v New Jersey.
· Práce s GQ se ukázala jako bod obratu v Bruceově kariéře. Až do té doby nikdo nefotil muže tak, jak to dělal on. Pomohl lidem podívat se na roli mužů v módě jinak, vidět je jako idealizované a žádané.
· 1982 - „New Morning Nebraska Pioneers“ nasměroval k vrcholným módním editoriálům.
· Cesta do Austrálie s Grace Coddington pro britský Vogue. Vznikají fotopříběhy „On the Santa Fe Trail“ a „Under Weston Eyes“ přinášející jedinečný, celoživotní styl vysoce filmové vyprávění dle módy časopisu.
· Bruceův kariérní vztah s Vogue začal, když potkal Kezii Keeble, tehdejší redaktorku na volné noze (fotoseriál s nevidomým surfařem, Buzz Kerboxem o pánské módě)
· Bruce Weber (* 1946, Greenburg, Pensylvánie) je dnes významný módní, portrétní a lifestylový fotograf, známý i sériemi živých či street fotografií z různých částí světa.
· Ve svých snímcích, navazujících na světová jména módní fotografie jako Irwing Penn nebo Helmut Newton, propojuje eleganci, smyslnost, nostalgii, ale zároveň živost, nadhled a pohyb.
· Kromě fotografické tvorby je Weber také úspěšným filmařem a autorem mnoha hudebních videoklipů pro zpěváky či hudební skupiny (např. Pet Shop Boys, Chris Isaac) a dokumentů.
· Dokumentární film Broken Noses (1987) získal Velkou cenu poroty za nejlepší dokumentární film na festivalu Sundance
· Dokument Let’s Get Lost (1988) o jazzovém trumpetistovi Chetu Bakerovi, byl nominován na Oscara.
Text a foto: Richard Koníček
Bruce Weber
My Education
20. 9. 2024 – 19. 1. 2025
Kurátoři: Helena Musilová, Nathaniel Kilcer
Producent: Milosh Harajda
GHMP
Dům U kamenného zvonu
https://www.facebook.com/GHMP.cz/videos/2097782580674638