Březnová procházka pražskou ZOO aneb když lední medvědi vodu prostě ´nemusí´ Zoologická zahrada hl. m. Prahy - Troja
Zoologická zahrada hl. m. Prahy - Troja
Jako každé první pondělí v měsíci vyrážíme s fotoaparátem opět do ZOO, tentokrát máme předjaří, měsíc březen 2014. Vybrali jsme si hodinovou trasu kolem pavilonu Indonéské džungle k ledním medvědům, pak jsme došli k pavilonu Afrika zblízka, a navrátili jsme se opět k našim miláčkům, k ledním medvědům. A protože svítilo sluníčko, zvířátka byla již čilá a láskyplná k sobě, užili jsme si to patřičně…kromě mrňat, která domů řvoucí jít nechtěla...
Pražské ZOO nabízí totiž 12 mimořádných pavilonů, takže máme na celý rok vystaráno.
Nejdříve si všimneme makety mravenců otročících a otrokářských, která je umístěna při stoupání pavilonu Indonéské džungle. Zde si neopomeneme povšimnout úžasných kmenů liánovitých stromů, a vůbec celé té džungle.
U ledních medvědů, kde jsme rovněž umístili kvízovou zoostezku, tentokrát č. 6 ´O ledních medvědech´, jsme s potěšením sledovali milostné námluvy tří medvědů, přičemž medvědice jim neustále zlostně prchala po uzoučkém ochozu za sklem, na kterém jsme měli včetně přihlížejících dětiček přilepeny své nosíky.
Pokud jde o medvědici Boru, je to téměř k nevíře, ale i když tahle pohodová flegmatička patří do druhu medvěd lední, vodu prostě ´nemusí´. A tak ji obvykle snadno poznáme – je to jediný z našich medvědů, který i v létě sedává na břehu.
Pak jsme kolem vyder prošli až k pavilonu Afrika zblízka, jenž
- najdeme v místech Pavilonu malých živočichů z 50. let 20. stol.
- ten jsme pro špatný technický stav mezi lety 2003 a 2004 kompletně přestavěli, změnili jeho interiér, venkovní prostor i jméno. Zachovali jsme pouze jeho celkový půdorysný tvar
- před pavilonem Afrika zblízka se nachází kamenné bludiště s expozicemi o ploše 1 150 metrů čtverečních, na které navazuje budova o ploše 625 metrů čtverečních
- celek jsme řešili jako cestu Afrikou od pouští k lesům, přes opuštěné a pískem zaváté město, kde se bývalých lidských příbytků znovu zmocnila příroda. Jedinečné je řešení terárií a insektárií (ocelová konstrukce a skleněné nádrže skryté v přírodních materiálech).
V pavilonu můžeme zhlédnout expozici malých a středních živočichů z Afriky, od bezobratlých přes obojživelníky a plazy až po savce. Jeho koncepce umožňuje představit i druhy žijící v podzemí nebo aktivující v noci. Převažují pouštní druhy, najdeme zde nicméně i obyvatele savan a lesů.
Nás zaujal červenomodře zbarvený sameček Agamy dodomské, jež hájí z vyvýšeného místa svůj početný harém, a to tak, že neustále kývá horní částí svého těla … a dále jsme fotografovali i v té tmě…i venku…fialové krokusy již vykvetly! Jaro se blíží! I zvířata to poznala…
ZOO v číslech
- k 31. 12. 2013 jsme v ZOO Praha chovali 4 158 jedinců a 645 druhů
- celková plocha Zoologické zahrady činí 58 ha
- celková plocha expozic činí 45 ha
- počet pavilonů činí 12
- počet expozic: více než 150
- počet zaměstnanců: 229
Ing. Olga Koníčková (zdroj: www.zoopraha.cz)
Foto: autorka