Austrian Design: Surprisingly Ingenious/překvapivě geniální aneb ´design jako unikátní přidaná hodnota´
Galerie kritiků, Palác Adria - Praha
30. 9. – 12. 10. 2014
Sdružením výtvarných kritiků a teoretiků a Rakouským velvyslanectvím v České republice jsme byli pozváni na unikátní výstavní prezentaci současného rakouského designu, která se konala v rámci Designbloku 2014. Instalace inspirovaná včelími plástvy zahrnovala pod ´jednou střechou´ designový nábytek, módu, porcelán, šperky, sklo, světla od sedmnácti poprvé v Praze vystavujících rakouských designérů.
Wiener Werkstätte
„Budeme-li se zabývat rakouským designem, narazíme rychle na pojem Wiener Werkstätte. Přestože dříve toto označení vůbec neexistovalo, bylo v Rakousku již kolem roku 1900 několik skutečně významných designérů, kteří se roku 1903 spojili pod jménem Wiener Werkstätte.
Wiener Werkstätte se skládaly z celé řady samostatných ateliérů, které se zabývaly především výrobou nábytku, šperků, textilu, keramiky a dalších užitných předmětů. Tyto produkty byly sice uvedeny na trh pod kolektivním názvem Wiener Werkstätte, jednotlivé objekty byl ovšem téměř vždy opatřeny signaturou umělce, který je navrhl a zhotovil. Kolem roku 1905 sdružovaly Wiener Werkstätte přes 100 spolupracovníků a kooperovaly s nejznámějšími umělci a architekty dané doby, jako byli například Gustav Klimt, Josef Hoffmann, Egon Schiele a Oskar Kokoschka.
Ty společnosti, které na počátku 20. století intenzivně s Wiener Werkstätte spolupracovaly, investují do designu i dnes. Wittmann a Lobmeyr reinterpretují a zhotovují například návrhy renomovaných rakouských designérů a spolupracují jak s mezinárodními, tak i s rakouskými designéry.
Kromě oblasti jako nábytek, bytové doplňky, světla, móda a životní styl, vnímají také průmyslové společnosti stále více design jako unikátní přidanou hodnotu. Příkladem je firma Spirit Design, která navrhla pro Rakouské spolkové dráhy nové rychlovlaky, jež se v rámci národních a mezinárodních ocenění umístily jako jasní vítězové. AKG Acoustics, Fronius Schweisstechnik, KTM – Sportmotorcycle, Rosenbauer Feuerwehrtechnik a AVL List jsou dalšími příklady úspěšných firem, které podle hodnocení rakouského patentového úřadu při vývoji produktu kladou důraz na design.
Zcela oprávněně tedy můžeme říci, že i když rakouská designérská scéna není neustále v centru pozornosti, je velmi aktivní a úspěšná. Účastí na Designbloku ji tak chceme přiblížit veřejnosti a firmám. Výrobce nábytku Ton je příkladem úspěšné spolupráce s rakouskými designéry jako Guggenbichler a Feichtner.“
(oficiální text obchodního rady Rakouského velvyslanectví, pana Christiana Millera)
Veni Creatrix /večerní luxusní kabát, ručně malovaný
Wolfgang Langeder/Utope
Claudia Bahn/Moving Cubes – dá se s nimi lehce manipulovat, skládat na sebe
Mano desing- Hedwig Rotter/ ručně vyrobená svítidla z porcelánu
Neue Wiener Porzellanmanufaktur Augarten/provokativní flakon na parfém
Mostlikely/trojrozměnré sošky z porcelánu
Philipp Aduatz/zahalená židle
Doris Darling/ světelné objekty ze skla foukaného ústy, můžeme je různě v prostoru umisťovat, ať již zavěšené od stropu, či mohou přecházet z místnosti do místnosti
ADVANTAGE AUSTRIA se svojí celosvětovou sítí čítající více než 110 základen v 70 zemích poskytuje rakouským firmám a jejich mezinárodním obchodním partnerům rozsáhlou nabídku služeb. 750 pracovníků a poradců Vás podpoří při hledání vhodných dodavatelů a obchodních partnerů z Rakouska. Každoročně pro Vás organizujeme více než 1.000 akcí s cílem navázání obchodních kontaktů. Ostatní služby ADVANTAGE AUSTRIA sahají od zprostředkování kontaktu s rakouskými firmami, hledajícími dovozce, distributory a obchodní zástupce, až po detailní informace týkající se hospodářské lokality a vstupu na rakouský trh.
Praha 1
Jungmannova 35
Máme otevřeno: denně mimo pondělí od 11.00 - 18.00 hodin
Vstup: volný
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: © Ing. Olga Koníčková