Annemari Vardanyan: Invisible moments aneb v obrazech zachycujících neviditelné okamžiky najdeme skryté příběhy
Annemari Vardanyan
Invisible moments
20. 12. 2024 - 16. 02. 2025
SmetanaQ Gallery
„Výstava oslavuje romantismus všedního dne.
Autorka proměňuje rutinní okamžiky v poetické příběhy, které
odhalují skryté hloubky obyčejnosti a
ukazují, že v každodenních zkušenostech se skrývá
mnohem více, než bychom si dokázali představit“.
Markéta Musilová, kurátorka
Annemari Vardanyan (*1994),
se v roce 2020 stala finalistkou Ceny Kritiky pro mladou malbu s přesahy.
S pracemi autorky jsme se mohli setkat například na projektech
Sokolovský zázrak (kostel sv. Antonína Paduánského, Sokolov, 2018),
No Drama (Pražský dům, Brusel, 2021),
samostatně vystavovala v pražské Galerii Vyšehrad nebo
v Los Angeles v Lowel Ryan Projects.
Konečně sami…
Psal se rok 2021, byl květen, lidé se otřásali ze (snad už) přestálé Covidové pandemie a drsně bezkulturní poušť galerijního světa se pozvolna probouzela opět k životu. Jedna z prvních pražských galerií otevřela své povznášející výstavní nitro, tehdejší Galerie kritiků. Učinila tak výstavou nazvanou Shower after Murder, prezentující práce studentů proslulého Ateliéru kresby pana profesora Jiřího Petrboka. (viz. náš článek: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/galerie-kritiku-shower-after-murder-aneb-proc-sprcha-a-proc-po-vrazde-nebo-to-neni-az-tak-morbidni/ )
21 natěšených studentek a studentů odvážně a snad i trochu vzdorně – neboť stále ještě platila nějaká ta svazující (a ústa zavazující) hygienická opatření – vystavila své práce. A zájem byl veliký. Jenže, úděl kolektivních výstav je v tom, že jedinec sice tvoří sílu kolektivu a v případě původu z jednoho ateliéru i sílu jeho celkové úrovně, ale jedinec také chtě nechtě v početném celku do jisté míry zaniká. Hlava diváka zůstává po odchodu z galerie plná dojmů, leč osobní výraz kterékoli z vystavujících osobností zaniká v davu. Diváka sice zaujme to, či ono, dílo víc než díla ostatní, přečte si v tom případě popisku a zjistí si autorství. Tím ale hasne. Líbí-li se některý obraz, zajímá ho, jaké další obrazy daného autorstvím se za tím přečteným jménem nalézají. Neví. Otázka. Nezbývá tedy než čekat, až se někde konečně objeví výstava oné autorky či autora.
To byl i náš případ týkající se záhadně znějícího jména autorky, která byla uvedena na popisce pod jedním z vystavených obrazů – Annemari Vardanyan…
Říká se, že ten, kdo počká, se dočká. Ano, byl Advent roku 2024 a do redakční pošty nám dorazila pozvánka s povědomým – a naštěstí značně pro českou kotlinu neběžným - jménem Annemari Vardanyan. To jméno přece už odněkud známe. Vyhledavač v archivu našeho webu naši povědomost potvrdil. Ano, je to ona! Ta jedna jedinečná z oné Petrbokovy líhně, co vystavovala kdysi v Galerii Kritiků. Annemari Vardanyan! Tak kam zavítat už bylo pro ten večer rozhodnuto. Do SmetanaQ Gallery na autorskou výstavu Annemari Vardanyan, nazvanou lákavě a tajemně Invisible moments.
Byli jsme zvědaví…
Dorazili jsme dost brzo před začátkem vernisáže, abychom si v klidu odžili odkládané setkání s obrazy Annemari Vardanyan. Jako vždy chápající, vstřícná a půvabná paní kurátorka téhle špičkové galerie, paní Markéta Musilová, pochopila, že ony Invisible moments - ty neviditelné okamžiky - zachycené a zobrazené ve velkoplošných obrazech autorky lze vnímat a dokonce vyfotografovat jen a pouze v klidu a intimitě. Laskavě nás vpustila do její galerie s předstihem. Jsme za to vděčni, i když jsme mnohé Invisible moments možná neobjevili, ač je tam autorka přece jasně vidí a nám nabízí, že, ale uchváceni jsme byli tak či tak. Naše zvědavost byla uspokojena a potvrdilo se, že kvalitu vycítí i neodborník. A že ten, kdo je svůj, uvízne v paměti plným právem. Zdaleka ne jen tím neběžným jménem - Annemari Vardanyan.
O autorce Annemari Vardanyan
Když jsme dostatečně prozkoumali a zdokumentovali naše vidění Invisible moments v obrazech Annemari Vardanyan galerijní prostor se naplnil. Ještě jsme stihli náš oblíbený výhled z galerie okny. Což je další trvalý umělecký zážitek, nabízený (v ceně!) v galerii SmetanaQ, který by si nikdo přišedší neměl nechat ujít. Galerie totiž nabízí jako bonus, neskutečně úchvatný pohled z oken na panorama Hradčan a Petřína.
No a pak už došlo k zahájení.
Úvodní slovo patřilo naší milé hostitelce, paní kurátorce SmetanaQ Gallery, Markétě Musilové. Nejprve nám představila přítomnou autorku, Annemari Vardanyan.
„Annemari Vardanyan je arménská malířka, působící v Praze.
Ve své tvorbě zkoumá otázky identity, paměti a propojení mezi tradicemi a současností. Absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze, kde studovala pod vedením Jiřího Petrboka. Její práce se vyznačují schopností propojit osobní zkušenosti s hlubšími kulturními a historickými tématy, což činí její tvorbu výrazně introspektivní a zároveň univerzálně srozumitelnou.“
O tvorbě Annemari Vardanyan
Pak už se Markéta Musilová věnovala charakteristice tvorby talentované autorky.
„Annemari Vardanyan při své tvorbě často používá kombinací akrylových a olejových barev s airbrushem a techniku apropriace, jež jí umožňuje vnášet do současného umění prvky arménské kultury. Na svých plátnech zachycuje napětí mezi každodenním životem a otázkami lidské existence. Její díla často nabízejí kontrast mezi vizuální jednoduchostí a hlubokými symbolickými významy. Malířka svým uměním klade důraz na propojení myšlenkové hloubky s vizuální originalitou a otevírá otázky o tom, jak tradice a kulturní rozdíly formují lidskou zkušenost v současném světě.“
Malý dovětek Petra Vaňouse
Po svém kurátorském úvodu předala Markéta Musilová slovo, ne náhodou zde přítomnému, kurátorovi Petru Vaňousovi. Petr Vaňous nám vyjasnil svoji přítomnost na této výstavě, byť se přímo na jejím vzniku nijak nepodílel. Jeho přítomnost byla dána tím, že shodou okolností sleduje práci autorky už od prvního ročníku jejího studia. Neunikl mu totiž její klasický projev vyjádřený kresbou. Pro nás je její tvorba zajímavým exotickým útvarem, který výrazně přispívá k prorůstání kultur, jež je důležité - zejména dnes. Můžeme se jím poučit a vzájemně i inspirovat. Dále se Petr Vaňous zamyslel i na názvem výstavy. Z jeho pohledu jde o figurální kompozice přítomnosti, která je však vždy něčím rozporná. Na obrazech jsou ženy. Ženy, které v sobě nesou nějakou minulost, ale i budoucnost. Náznaky v obrazech zakomponované nás pak nutí a provokují domýšlet si - co dál…
A co na to autorka - Annemari Vardanyan?
Zjevně neměla slov. Nebylo ani co dodat. Vše ostatní za ní totiž dopoví její nádherné obrazy, které nás vtahují do zachyceného děje, ale i k hledání a objevování onoho neviditelného okamžiku.
Tak nám jen skromně a sympaticky poděkovala, že jsme na její výstavu přišli…
Pak už zaznělo ono klíčové: Považujte výstavu za zahájenou.
Annemari Vardanyan
· nar. 1994 v Jerevanu, Arménie
· 2009 - 2014 absolvovala Výtvarnou školu Václava Hollara v Praze
· 2015-2021 Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Kresby, Škola Jiřího Petrboka; Ateliér Malba IV, Škola Marka Meduny).
· 2020 se stala finalistkou Ceny Kritiky pro mladou malbu s přesahy.
Text: Richard Koníček
Foto: Wenca Nikoníček
Annemari Vardanyan
Invisible moments
20. 12. 2024 - 16. 02. 2025
SmetanaQ Gallery
Kurátorka galerie: Markéta Musilová
Smetanovo nábřeží 334/4, 110 00 Praha 1
Otevírací doba
úterý – neděle
11:00 – 18:00
e-mail: gallery@smetanaq.cz
telefon: +420 777 079 771
https://www.smetanaqgallery.com/