Andrey Kezzyn: ´Čtveřice – Mor, Válka, Hladomor a Smrt/The Four´ anebo pátý ´Život´ je sám autor
Galerie Vernon – Praha
4. – 28. 6. 2014
Dostali jsme pozváni na novou fotografickou instalaci, kterou jsme zahájili ve čtvrtek 4. 6. 2014 v Galerii Vernon na Janáčkově nábřeží 21. Ucelená série ´Čtveřice´, složená ze čtyř velkoformátových fotografií ruského fotografa Andreje Kezzyna (který se vernisáže osobně také zúčastnil), prezentuje umělcovu neradostnou vizi čtyř jezdců Apokalypsy: Moru, Války, Hladomoru a Smrti.
Jak nám velmi vitální umělec Andrey Kezzyn na vernisáži sdělil, jistě jsou nám všechny snímky dost srozumitelné, takže nebude už nic dodávat, že jsou to čtyři obrazy s velmi aktuální tématikou. Na jedné z fotografií pózuje jeho syn ( číslo 632 253), který však hladem jinak samozřejmě nestrádá.
4 fotografie, jedná v bílé, druhá v červeném a dvě v černém
Bílá – Mor
Černá – Válka, Smrt
Červená - Hladomor
Nápad vytvořit sérii čtyř fotografií jako variaci na téma z jedné nejdramatičtějších knih lidské civilizace Zjevení svatého Jana, vznikl před 2 lety, kdy byl pořízen první snímek. Nejde ovšem tolik o biblický příběh, jako o umělcovu vizi pop-kulturních představ o čtyřech jezdcích. Scéna a kostýmy byly připraveny ve spolupráci s návrhářkami Katyou Stull a Emilií Ardenn.
Andrey Kezzyn (1979) na internetu známý pod pseudonymem Kezzyn Waits, je kreativní fotograf žijící v Petrohradu. Je také autor a organizátor mezinárodního fotografického výměnného projektu Sushka, který probíhá již 3. rok na území Ruska i v zahraničí.
Jeho tvorbu charakterizuje nekonvenční přístup k tématům, která si vybírá, i k technice, kterou využívá. Postupuje podobně jako při instalaci filmové scény včetně výběru místa, nalíčení, kostýmů a osvětlení. Samotné focení pak probíhá ve srovnání s tím rychle a následné zpracování ve Photoshopu je minimální. (Ale tváře dětí jsou přesto stále líbeznější, pozn. Ing. Olga Koníčková)
Kezzyn sám se považuje za „před-postpunkového“ fotografa. Jeho velkoformátové fotografie se vyznačují provokativními, morbidními, mnohdy agresivními motivy, které ovšem slouží jako skořápka, pod níž je ukryt svět tajemna, základních instinktů, archetypů a symbolů.
Kezzynovu tvorbu lze zařadit k dekadentní a kontroverzní linii, která cynicky až sarkasticky poukazuje na stále upadající politickou, náboženskou a morální situaci dnešní společnosti.
V Česku 1. sólová výstava ruského fotografa A. K. se konala v loňském roce v předešlém prostoru Galerie Vernon: Andrey Kezzyn aneb je to horor nebo pohádka?! Ani jedno, ani druhé!
Více zde: https://kulturaok-eu.webnode.cz/news/andrey-kezzyn-aneb-kdyz-portrety-deti-malujeme-s-laskou/
2. Salon Vernon
Současně ve sníženém přízemí galerie jsme uspořádali 2. Salon Vernon
Nová prodejní výstava Galerie Vernon představuje výběr z tvorby Vernon umělců českých, slovenských i zahraničních – z Itálie, Španělska, Německa, Argentiny či USA. Koncepce odkazuje k věhlasným pařížským salonům z přelomu 19. a 20. století, které sloužily jako přehlídky soudobého umění.
Galerie Vernon touto výstavou realizuje vizi, kterou prosazuje od počátku své existence – tedy postavit světové a české umění vedle sebe jako rovnocenné partnery a hledat spojení mezi umělci, kteří se nemuseli nikdy potkat, a přesto je něco spojuje. Věříme také, že právě konfrontace umění pocházejícího z různých koutů a mnohdy zdánlivě nesouvislých kontextů pomáhá rozšiřovat možnosti divácké percepce.
1. Salon Vernon proběhl v roce 2013 v bývalém prostoru galerie v ulici U Průhonu v Holešovicích. Výstava je prodejní a jak uvádí její kurátorka a ředitelka Galerie Vernon Monika Burian Jourdan: „Rozhodli jsme se pořádat Salony Vernon jednak proto, abychom návštěvníkům představili tvorbu umělců, s nimiž spolupracujeme, ale také abychom poukázali na možnost v dnešní nestálé době investovat do něčeho, co má vysokou pravděpodobnost se zhodnocovat.“
Zastoupení umělci jsou již obvykle zavedení na domácí či mezinárodní scéně. Z české a slovenské kotliny k nim patří Jana Farmanová, Lucia Tallová, Martin Gerboc, Petra Gupta-Valentová, Linda Čihařová, Petra Polifková, Michal Škoda, nebo Tomáš Lahoda. Ze zahraničních pak Andrea Bianconi, Andreas Kopp, Daniel González, Giuliana Cunéaz, Kit Reisch či Simone Fugazzotto.
O Galerii Vernon
Galerie byla založena v roce 2001 Monikou Burian Jourdan. Od začátku má Vernon jasný cíl: podporovat kvalitní současné umění a představovat ho veřejnosti. Stavět světové a české umění vedle sebe jako rovnocenné partnery a hledat spojení mezi umělci, kteří se nemuseli nikdy potkat a přesto je něco spojuje.
Máme otevřeno:
středa, čtvrtek 12.00 –19.00 hodin
pátek 12.00 –17.00 hodin
sobota 10.30 –18.00 hodin
Vstup: 30 Kč
Děkujeme našim sponzorům: De'Longhi, Achour & Hájek a mediálním partnerům: ArtClue, Art Guide East, GoOut, CityBee, Expats.cz
GALERIE VERNON
150 00 Praha 5
Janáčkovo nábřeží 21 | 150 00 Praha 5
www.galerievernon.com
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: autorka