Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu aneb věřili jsme a věříme
Národní galerie / Veletržní palác – Praha
5. 10. 2016 – 8. 1. 2017
Na slavnostním zahájení podzimní výstavní sezóny ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze nás nejvíce zaujala monumentální a překrásná expozice v l. patře, expozice Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu. Nechybí zde sítotisk Marilyn od Andyho Warhola, ukázky z díla Jacksona Pollocka, Jamese McNeilla Whistlera nebo Marry Cassatové. Po úvodní slově tiskové mluvčí NG Terezy Ježkové jsme absolvovali komentovanou prohlídku výstavy, která je velmi přehledně koncipována, chronologicky podle času a zcela vyčerpávajícím způsobem opatřena popiskami ke grafickým listům.
Cesta do americké historie
Výstava americké grafiky je přehlídkou klíčových momentů amerického grafického umění a představuje více jak 140 exponátů od počátku 18. století do nedávné minulosti a představuje hlubokou tradici tamější kultury. Expozice představuje jak méně známé počátky grafického umění v USA, tak slavná jména v čele s Jamesem McNeil Whistlerem, Jacksonem Pollockem, Royem Lichtensteinem nebo Andy Warholem.
Čechům neznámá jména autorů prvních rytin představují exkurz do historie USA – objevování nové země, fascinaci přírodními krásami, setkání s původními obyvateli. Jména autorů nejstarších rytin – Henryho Dawkinse, Johna Carwithama či Johna Simona – jsou široké veřejnosti většinou neznámá.
Výstava sleduje proměny námětů v 19. století – politické dění či průmyslový rozkvět, k nimž se v první polovině 20. století připojují první zobrazení odvrácené strany amerického snu a reakce na evropské válečné katastrofy.
Národní galerie v Praze se tak stala jediným prostředníkem cesty napříč stoletími americké grafiky (lepty na imitaci pergamenu, litografie, suchou jehlu, akvatintu) pro neamerické publikum v Evropě.
„Mnohá jména poloviny 20. století již české publikum dobře zná – mnohdy ale neví, že slavní umělci jako Jackson Pollock nebo Alexander Calder tvořili i grafické listy. Na přehlídce amerického umění samozřejmě nemohou chybět ani ikony pop artu 60. let 20. století, jako Roy Lichtenstein, Andy Warhol, ale i další slavná jména jako Jasper Johns, Robert Rauschenberg či Claes Oldenburg,“
uvedla Alena Volrábová, ředitelka Sbírky kresby a grafiky Národní galerie v Praze a kurátorka výstavy
Symbolem výstavy se stala ilustrace pelikána od přírodovědce a umělce Johna Jamese Abundona, autora monumentální knihy The Birds of America. Právě ta a další grafiky z proslulé publikace na výstavě reprezentují fascinaci americkým přírodním bohatstvím, stejně jako grafiky velkolepých přírodních scenérií.
„19. století přineslo v severoamerické grafice ale i náměty zobrazující původní indiánské obyvatelstvo, politické dění či průmyslový rozkvět – mezi ty patří třeba parníky na Missisippi od umělkyně Frances Flory Palmer. Jména konce století – Jamese McNeilla Whistlera nebo Marry Cassatová – již tolik představovat netřeba. Překvapením ale může být, jak intenzivně se zabývali uměleckou grafikou. Zejména Whisterovy suché jehly měly velký vliv na další americké umělce na přelomu 19. a 20. století,“ řekla Alena Volrábová.
Grafika hrála významnou roli v tvorbě řady významných umělců Spojených států i v 1. pol. 20. století. George Bellows, Edward Hoper, Martin Lewis či Grant Wood zachycovali rozvoj země, výdobytky své doby i téměř neomezené možnosti, ale také odvrácenou stranu amerického snu a reakce na válečné katastrofy v Evropě.
„Na přehlídce amerického umění samozřejmě nemohou chybět ikony popartu, jako Roy Lichtenstein a Andy Warhol, ale i další slavná jména jako Jasper Johns, Robert Rauschenberg či Claes Oldenburg. Výstava mapuje grafiky až téměř do současnosti a k vidění je i provokativní tisk skupiny Guerilla Girls, křehká vnímavost Vilji Celmins či Martina Puryeara, experimenty Richarda Diebenkorna a Chucka Closeho, anebo půvabné vidění světa Kary Walker.“ (Alena Volrábová).
Autoři: Amy Johnston, Judith Brodie (National Gallery of Art)
Kurátorka: Alena Volrábová
Výstavě byla udělena záštita Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze a pořádá ji National Gallery of Art ve Washingtonu ve spolupráci s Národní galerie v Praze za podpory Terra Foundation for American Art.
John Sloan (Američan, 1871 – 1951)
Zhášení světla (lept - 1905)
V roce 1906 poslal Sloan tuto grafiku na výstavu, ale dílo znázorňující ženu v noční košili hledící přes postel na svého spícího milence bylo odmítnuto jako ´příliš vulgární´ pro prezentaci na veřejnosti. (autor použil námět z pozorování dvorků v New Yorku ze svého podkrovního ateliéru, zachycoval tak střípky lidské radosti… )
DOPROVODNÝ PROGRAM
Komentované prohlídky
NE 16. 10. 2016 v 16.30 hodin hodin s ředitelkou Sbírky moderního a současného umění Milenou Kalinovskou
NE 13. 11. 2016 v 16.00 hodin s kurátorem Sbírky kresby a grafiky Petrem Šámalem
NE 11. 12. 2016 v 16.00 hodin / PO 26. 12. 2016 v 15.00 hodin s historičkou umění Markétou Ježkovou
NE 8. 1. 2017 v 15.00 hodin s historičkou umění Jitkou Šosovou
cena 80 Kč, snížená 50 Kč / 60 min.
Komentovaná prohlídka v angličtině
ČT 20. 10. 2016 v 16.30 hodin s historičkou umění Jitkou Šosovou
zdarma k platné vstupence / 45–60 min.
Komentovaná prohlídka tlumočená do českého znakového jazyka
ST 14. 12. 2016 v 15.00 hodin s ředitelkou Sbírky grafiky a kresby a kurátorkou výstavy Alenou Volrábovou, tlumočí Naďa Hynková Dingová
zdarma k platné vstupence / 60 min.
Komentované prohlídky na objednávku
Chceme si prohlédnout výstavu s odborným výkladem sami se svými přáteli? Objednejme si soukromou komentovanou prohlídku v angličtině, francouzštině nebo němčině.
více info: vzdelavani@ngprague.cz
Speciální akce – v rámci přehlídky Designblok 2016
PÁ 28. 10. 2016 v 17.00 hodin – komentovaná prohlídka
vstup zdarma / 60 min. / místo setkání: pokladny Veletržního paláce / rezervace: info@ngprague.cz
KURZ : ZAOSTŘENO NA UMĚNÍ
ST 2. 11. 2016 v 18.00 hodin / Americké grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu, komentovaná prohlídka s historičkou umění Markétou Ježkovou
cena: 220 Kč, snížená 200 Kč / 90–120 min. / rezervace: vzdelavani@ngprague.cz
Programy pro rodiny
Dílna pro mládež 14+
SO 22. 10. 2016 / Nové variace z Nového světa
Zajímá nás nový pohled na známé věci? Přijďme prožít netradiční variace na tradiční grafické techniky! Národní galerie ve spolupráci s Page Five, mladým nezávislým nakladatelstvím a knihkupectvím, ale hlavně kolektivem milovníků tisků, papíru a umění, připravila grafickou dílnu k výstavě. Dílna je určena mladým lidem 14–30 let. Kapacita 12 osob.
cena 200 Kč / doba trvání: 13.00–17.30 / rezervace: vzdelavani@ngprague.cz
Dílna pro mládež a dospělé
SO 3. 12. 2016 / Jedním tahem +
Inspirujme se výstavou pro vlastní grafickou tvorbu v technice litografie. Dílnu povedou umělci Petr Korbelář s Lenkou Kerdovou. Po první části ve výstavě se přesune do litografické dílny ve Zdibech (z Kobylis 8 minut . autobusem). Maximální počet 8 osob.
cena 1000 Kč / doba trvání: 10.00–18.00 / rezervace: vzdelavani@ngprague.cz
Studio GRAFIKa
Prostor ve výstavě vyhrazený pro výtvarnou hru a vlastní tvorbu malých i velkých návštěvníků. Odhalte nápady umělců, objevte jiné pohledy na grafiku. Pracujte s rytím, otisky a stopami, 2D i 3D tvary, rastry a strukturami.
Víkendová dílna
NE 13. 11. / Vskrytu rytu
Vryjme se pod kůži rozličným materiálům a zaexperimentujme s otisky různých úrovní a hloubky. Vždyť Nový svět je plný nepoznaných zvířat, krajin a lidí. Inspirací nám budou díla k výstavě. Dílnu povedou Anna Kotrbová Rejchrtová a Barbora Šupová.
cena 80 Kč za osobu starší 4 let / doba trvání: 14.00–16.30 hodin / bez rezervace
Herny pro děti 1,5–5 let
Vstupme se svými dětmi do otevřené výtvarné herny, kde můžeme společně tvořit, hrát si a inspirovat se americkou grafikou tří století.
Graforej s Blankou Kafkovou
ST 19. 10. 2016 / 15.30–16.45 hodin, poslední vstup v 16.15 hodin
ČT 20. 10. 2016 / 10.15–11.30 hodin, poslední vstup v 11.00 hodin
ČT 20. 10. 2016 / 15.30–16.45 hodin, poslední vstup v 16.15 hodin
cena 60 Kč/1 osoba starší 1,5 roku / místo konání: hala A
Vzdělávací programy pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
Podívejme se spolu na tři sta let americké grafiky
Prohlídka výstavy s galerijním pedagogem doplněná o tvůrčí etudy.
Cena základní v češtině 50 Kč / program / 1 žák (při skupině menší než 20 dětí 1000 Kč / 1 skupina) / doba trvání: 90 min. / rezervace: vzdelavani@ngprague.cz
Obraz, text, komunikace
Grafické tisky nejsou jen uměleckými díly, ale také prostředky dorozumívání. Způsoby, jakými nás oslovují a informují, jsou osobité. Přijďte se dozvědět, jak se liší čtení textu a „čtení“ grafiky, objednejte si česko-anglický speciální program, který propojuje vizuální zobrazení s textem!
cena základní 2 400 Kč / program / 1 skupina do 22 osob / doba trvání: 90 min. / rezervace: vzdelavani@ngprague.cz
Komentovaná prohlídka pro pedagogy
ÚT 18. 10. 2016 v 16.00 hodin / Odborný výklad pro pedagogy s historičkou umění Jitkou Šosovou spojený s představením studijních materiálů pro školy.
zdarma na rezervaci / doba trvání: 60 min. / rezervace: vzdelavani@ngprague.cz
Studijní materiály pro pedagogy
Uvažujete-li o návštěvě výstavy se svou třídou, můžete si na stránkách Národní galerie v Praze od 19. října 2016 stáhnout studijní materiály, které zahrnují pracovní list s tvůrčími etudami pro žáky a studenty.
Další výstavy, které se konají v rámci podzimní výstavní sezóny Veletržního paláce Národní galerie v Praze
* Třetí mysl. Jiří Kovanda a (Ne)možnost spolupráce
* Against Nature. Mladá česká umělecká scéna
* Cena Jindřicha Chalupeckého / Finále 2016 + Laure Prouvost: C'est l'est not ouest
* StartPoint 2016 - Cena pro diplomanty evropských uměleckých škol
* Moving Image Department - VI. Kapitola: Vnitřní životy (času)
* Introducing Megan Clark: Somatic
* Poetry Passage#4: I Am the Mouth (video)
+ Fotograf Festival
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková