AMA Red Tour aneb když národy dokáže spojit hudba… It Had Better Be Tonight…či Let There Be Peace on Earth…
Komunitní centrum Matky Terezy - Praha Chodov
12. 7. 2019
Na pozvání The Prague Concert Co., známé pražské koncertní agentury, jsme měli příležitost zúčastnit se mimořádné hudební události, koncertu konaného v rámci American Music Abroad Red Tour. Uskutečnil se v Komunitním centru Matky Terezy na Chodově a byl zážitkem, o kterém nemůžeme nereferovat, ač se návštěvníci našeho webu s podobnou akcí budou moci nejdříve zase za rok.
American Music Abroad Red Tour
Co se za tím dlouhým názvem skrývá? Koncertní turné vynikajících mládežnických těles a sboru z vybraných hudebních škol v USA. Letošní AMA Red Tour začala v Evropě 3. 7. 2019 a do USA se mladí hudebníci po řadě koncertů v Evropě vrátili 22. 7. 2019. Při koncertním putování vystupovali před námi zhlédnutým koncertem už ve Francii a Německu, pak dorazili k nám do České republiky a od nás pokračovali do Rakouska. Své turné zakončili ve Švýcarsku. Kdo někdy cestoval za poznáním na podobné trase, ví, že nic není nikdy úplně tak, jak si plánoval. A to cestuje sám a po svém…
Zde putovalo několik orchestrů a sbor, vybavení a nástroje, zvuková technika a tým dospělých především dirigentů a sbormistrů. Itinerář tedy musel být hodně pečlivě naplánován. Pro mladé účinkující musel být navíc i zajímavý, poučný a doplněný o kulturní zážitky, při nichž se odreagují z koncertního vypětí. A tak v rámci hudebního programu navštívili s průvodci také Alsasko ve Francii, Bavorsko v Německu, Vídeň, Salcburk a Tyroly v Rakousku. U nás pro ně byla lákadlem především Praha. Prohlédli si ji nejen obecně, ale zavítali i na Pražský hrad, užili si plavbu po Vltavě a navštívili i Český Krumlov.
Společnost AMA (American Music Abroad)
Hudební skupiny a pěvecké sbory zastřešené Společností AMA jsou evropskými publiky ceněny a vítány již 43 let. The Red Tour se zúčastní výběr nejlepších středoškolských hudebníků.
Studenti tvoří dohromady několik hudebních těles.
Symfonický orchestr,
jazzovou kapelu,
komorní orchestr
a koncertní pěvecký sbor.
Symfonický orchestr má 70 členů,
jazzový 20,
komorní orchestr 15 hudebníků
a koncertní sbor 50 zpěváků.
Ti všichni reprezentují 36 amerických středních škol z měst Delaware, New Jersey a New York.
Koncerty AMA nabízejí široký repertoár.
Vystoupení zahrnují jak
hudbu klasických mistrů,
tak i písně z broadwayských pódií,
americkou folkovou hudbu
a
soudobé kompozice amerických autorů.
Recenzenti a hudební kritici z celé Evropy na všech zúčastněných tělesech vyzdvihují především čistotu tónů, skvělou technickou úroveň, výraz a vysokou kvalitu muzikantů.
Co na to divák?
Nejsme odborníci na hudbu, ale rozhodně se nevyhýbáme koncertům po celý život, a to v záběru od hudby vážné až po pop, folk či hudbu lidovou. A to vše jsme vlastně mohli díky šíři repertoárů a zapojení několika těles i sboru absolvovat v jednom asi dvouhodinovém koncertu. Úvodní část - takříkajíc na rozjezd - patřila Jazz Bandu. I když byl repertoár spíše americký, neunikl nám Birdland od slavného a i u nás dobře známého jazzmena jménem Joe Zawinul.
Následoval Koncertní sbor. Mezi 11 písněmi jsme byli strženi skladbou Somebody to Love v aranžmá Rogera Emersona, skladbou Pange Lingua - skladbou Antona Brucknera či kompozicí Aarona Coplanda -Zion´s Wals.
Další část programu patřila Smyčcovému orchestru, který mezi 8 skladbami předvedl i nesmrtelný tradicionál I´mShipping Up to Boston (aranžmá O´Loughlin).
Smyčce vystřídal Symfonický orchestr, jenž nám nečekaně zahrál Moravian Dance, ale od Travise Wellera, nevynechal v aranžmá Murthy Bernsteinovo Gee, Officer Krupke a mimo jiné i v aranžmá Browna Henriho Manciniho líbeznou skladbu It Had Better Be Tonight.
Závěr koncertu (Let There Be Peace on Earth - autoři Sy Miller & Jill Jackson), který jel bez přestávek, jen s nutným technickým přeskupením židlí, notových pultíků a výměnou účinkujících, patřil strhujícímu finále, za účasti všech těles a celého sboru.
Náš potlesk tak patřil nejen pedagogům,
kteří mladé muzikanty připravili,
ale především muzikantům za jejich kvalitní podání a přednes,
a hlavně za jejich zápal, nasazení a chuť dělat pořádně skvělou muziku.
Dirigent Jazz Band:
Gary Fink
Dirigenti Symfonického orchestru:
Martin Hollister, Milton Lee, Cynthia Lee a Daniel Miller
Dirigenti Koncertního sboru:
Penelope Cruz, Julianna LoBiondo a Taylor Rehe
Dirigent Komorního orchestru:
Davic Beck a Eillen Miller
Komunitní centrum Matky Terezy
Provozuje ho pražská diecéze Církve římskokatolické. Centrum bylo vysvěceno 26. 5. 2007 tehdejším kardinálem Miroslavem Vlkem. Objekt postavil Metrostav a autorkou projektu je architektka Vítězslava Rothbauerová. Betonový objekt má rozměr 55 x 55 metrů a v jeho západní části je umístěn oltář.
Komunitní centrum Matky Terezy je církevním komplexem na východním okraji Centrálního parku na Jižním Městě v Praze – Chodov, hned vedle stanice metra Háje.
Komunitní centrum i pozemek pod ním patří římskokatolické farnosti Chodov.
Komunitní centrum Matky Terezy je první kostel zasvěcený Matce Tereze u nás (Matka Tereza byla blahořečena 19. 10. 2003 a svatořečena 4. 9. 2016).
Kruhový tvar centra, který se opakuje i v půdoryse budovy, má symbolizovat jednotu lidského společenství, komunikaci mezi lidmi a být místem setkávání.
Hlavní vnitřní prostor tvoří kaple pro 70 lidí a velký sál. Obě části jsou odděleny posuvnými stěnami a celková kapacita může být až 400 osob. K bohoslužbám slouží spojený prostor, pro výstavy, přednášky a koncerty jen sál, bez kaple.
Velkou část výzdoby centra včetně moderní křížové cesty vytvořil či navrhl ak. malíř Pavel Šlégl, kříž v kapli ak. sochař Stanislav Hanzík.
Na předsunuté zvonici jsou zavěšeny tři zvony:
Jan Křtitel
Svatý Václav
Matka Tereza
Všechny zvony pocházejí z dílny Tomáškova Dytrychová z Brodku u Přerova.
Požehnal je 17. 12. 2006 pomocný biskup Karel Herbst.
Poprvé zněly na Boží hod vánoční v roce 2006.
149 00 Praha - Chodov
U Modré školy 2337/1
149 00 Praha 11 - Chodov
Hodnocení: 100 %
Richard Koníček
Foto: © Ing. Olga Koníčková
Web: https://www.kcmt.cz