Aleš Lamr: Nové ženy aneb ´jsou krásnější než si myslí´…
Topičův klub - Praha
8. 11. - 9. 12. 2016
Na vernisáži nové prodejní výstavy soch a monumentálních obrazů (akryly na plátně) Aleše Lamra, byl autor osobně přítomen. Zhlédli jsme obrazy i sochy, dýchali atmosféru radostného, blahodárného uvolnění, jež způsobovaly obrazy svými zářivými a expresivními barvami, přičemž k radostné atmosféře přispíval i sám Aleš Lamr se svou zářivě barevnou kravatou, Mistr malby, kresby, grafiky, sochařiny a dalších realizací, kterých uskutečnil k bezpočtu, radostně vítal každého svého známého i neznámého příchozího.
Již v 70. - 80. letech 20. století Aleš Lamr plnil kapitolu evropské nové figurace. V duchu tehdejší politické i kulturní atmosféry doma jí dával příznačnou hravě groteskní podobu, navzdory době totalitní.
Na předchozí výstavě v pražské Nové síni ve svém cyklu Maranatha se Aleš Lamr rozvinul ve znamení duchovních myšlenek, na této výstavě tak došlo však k překvapivému zvratu. Současný projekt Nové ženy (Kulturistka, Koulařka, Velká akvabelka) oproti dřívějšímu cyklu Maranatha zaznamenává autorovo vykročení na dráhu hravě erotické figurální koncepce. Obojí však spojuje prvek hry.
V současných obrazech cyklu Nové ženy používá Lamr techniku koláže, vystřižených fotografií, především sportovkyň. Výchozí kresebný rozvrh působením techniky vykrajovaných a později sestavovaných částí postupně získává změněný obsahový náboj. Ten spočívá ve vystižení pohybu pružnosti ženského těla i ve výsledné grotesknosti členitého zobrazovaného těla.
Jak řekl sám Jan Kříž, nemá to však být oslava trochu agresivního ženství…jen nutí k zamyšlení nad aktualitou sílícího ženského prvku ve světě…
(bylo by zajímavé zjistit, jak a proč k tomu názoru Aleš Lamr dospěl, pozn. ing. O. K.)
Na pozadí Lamrova interaktivního obrazu k výstavě promluvil PhDr. Jan Kříž. Na závěr vernisáže nám zazpívala Jana Koubková.
Aleš Lamr
- * 12. 6. 1943 v Olomouci
- 1960 – 64 vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu, oddělení prostorového výtvarnictví v Brně, u prof. J. A. Šálka
- 1964-66 mohl v době vojenské služby pracovat jako výtvarník
- Pracoval krátce na Barrandově u filmu jako asistent režie
- od 1968 byl registrován v tehdejším SČVU, nyní v Unii výtvarných umělců jako volný výtvarník
- 1969 – uskutečnil cesty do ciziny - do Švédska, 1975 do Francie, 1979 do USA, potom častější cesty po západní Evropě
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková