Alena Kupčíková: Zpívající tančící strom aneb budeme zpívat a tančit celý rok?
Roxy/NoD - Praha - Objekt nad křižovatkou ulic Dlouhá / Rybná
19. 10. 2015 - 10. 10. 2016
Byli jsme pozváni na www.www-kulturaok-eu.cz umělkyní Alenou Kupčíkovou na veřejné odhalení jejího fantaskního díla – sochy ´Zpívajícího tančícího stromu´. Akce se konala při příležitosti narozeninového festivalu BE23 Rox za účasti Jaroslava Stanka - ředitele experimentálního prostoru Roxy/NoD, Aleny Kupčíkové a Jiřího Machalického. Jak nám řekla Alena Kupčíková, materiál z konstrukce deštníků si musela zakoupit sama.
Kupčíkové monumentální intervence, která potrvá do října 2016, se nachází v prostoru křižovatky ulic Dlouhá a Rybná. Jde o ´Zpívající tančící strom´, jde o zavěšený kinetický objekt, vytvořený z více jak 100 deštníků a hliníkové konstrukce, který roztančil veřejné prostranství před klubem v centru Prahy. Alena Kupčíková svým aktuálním dílem navázala na tradiční roční venkovní instalace, kterými Roxy/NoD kultivují lokální veřejný prostor.
Již tradičně byla letos Galerií NoD v rámci Experimentálního prostoru NoD vypsána umělecká soutěž na ztvárnění sochy - objektu nad křižovatkou ulic Dlouhá/Rybná. Vítězem soutěže se stala Alena Kupčíková se svým dílem Zpívající tančící strom, pomocí kterého kontroverzní umělkyně přenesla do veřejného prostoru svou vlastní krajinu. ´Zpívající tančící strom´ je kineticky vytvářeným objektem, který ožívá pohybem své neživé hmoty.
Alena Kupčíková se dlouhodobě zabývá transformací přírodních jevů a situací do obrazu a zvuku, hudbou z pohybu slunce (Tanec slunce, 2000-2007), pohybem lidí ve městě pomocí GPS, hudbou očí (Hudba očí, 2000-2001) či hudbou stromů.
„Pohyb je život, pohybem je čas, a tím pádem i hudba. Když procházíte Dlouhou ulicí, skoro vždy tam cítíte zvláštní průvan, ´pohyb větru“,
dodala sama umělkyně k pozadí svého projektu.
Jednotlivé projekty Aleny Kupčíkové jsou založeny na pečlivém vědeckém studiu daného problému.
- Již v roce 2002 začala sbírat fotografie mrtvých stromů, které přetransformovávala pomocí matematických struktur do hudebních partitur.
- Nejinak je tomu i v případě jejího nejnovějšího projektu, ve kterém vychází Kupčíková z dendrochronologie, tj. vědy, která vyhodnocuje celá kvanta čísel a umožňuje autorce zkoumat reakci stromů v datech.
Zpívající tančící strom „nemůže promlouvat jiným jazykem než jazykem přírody a vědy, a tím podpořit tuto dokonalou náhodnost. Socha je kineticky pohyblivá pouze na základě počasí a síly větru. Materiál je ušlechtilý, lesklý, hladký, lehký jako vítr,“ řekla autorka.
Kupčíkové Zpívající tančící strom visí s větrem v prostoru jako něco posvátného –
„Strom ve vzduchu symbolizuje poselství v lepší zítřky“, doplnila umělkyně.
Objekt je tvořen stovkou konstrukcí deštníků, které vytváří objemnou stromovou korunu, ve které se vznáší figura ptáka Avese. Alena Kupčíková zasadila do objektu symbol Avese – tj. symbol všeho vzdušného – v podobě svého vlastního ptačího druhu, který v sobě nese atributy čápů, marabu afrických, albatrosů nebo krkavců. „Tito ptáci žijí v různém prostředí a mají své charaktery, které pro mě představují přesné zrcadlo charakteru lidí v dnešním světě… Jsou to právě tyto, jež najdeme pod stromem? V lidech?“, ptá se Kupčíková.
Alena Kupčíková, absolventka Ateliéru monumentální tvorby, zdůrazňuje také technickou náročnost výroby a instalace svého rozměrného díla. Na návrhu technického řešení a realizaci objektu se podílela celá řada projektantů a konzultantů.
„Přestože jsem vystudovala monumentální tvorbu, objektům v tomto slova smyslu jsem se doposud příliš nevěnovala. O to větší výzvou pro mne tento projekt je. Pro jeho realizaci bylo zapotřebí i síly muže, proto mi pomohl Andrea Statuti z Říma, který je mi již 8 let nápomocný jak v konzultacích, tak v realizacích věcí, které jako žena nezvládám“, připomněla Alena Kupčíková.
„Jsem velice rád, že jsem mohl být součástí tohoto velkolepého projektu. Moje firma se léta zabývá stavbami z hliníku a hliník je také stěžejní prvek Alenina ´Zpívajícího tančícího stromu´. Objekt se nám díky své velikosti ani nevešel do našich velkorysých výrobních prostor, které se nacházejí v rozlehlém bývalém mlýně. Je naplňující zapojit svou firmu do světa umění a podílet se na realizaci uměleckého díla,“ prozradil člen realizačního týmu společnosti Morgana-Alu s.r.o. David Novák.
Objekt pokračuje v tradici umísťování soch a realizací před klubem Roxy a Experimentálním prostorem NoD při zahajování oslav jejich založení.
„Když jsme před 4 roky seděli nad koncepcí 20. narozenin Roxy, hledali jsme způsob jak uměleckou formou artikulovat naše výročí ve veřejném prostoru. Nakonec zvítězil koncept sochy umístěné v prostoru před klubem. Nyní slavíme 23. narozeniny Roxy a to v pořadí již 4. projektem. Jsme poctěni, že tuto letošní výzvu přijala se svým fascinujícím dílem sochařka Alena Kupčíková a věřím, že každý, kdo půjde Dlouhou ulicí, bude pozitivně zasažen energií jejího Zpívajícího tančícího stromu“, vyzdvihl význam a sílu díla Aleny Kupčíkové manažer a ředitel prostoru Roxy/NoD Jaroslav Stanko (na foto vlevo dole).
Objekt vznikl za podpory Galerie NoD – Experimentální prostor Roxy (https://nod.roxy.cz/cs), Linhartovy nadace a firmy Morgana-Alu s.r.o. (https://www.morgana-alu.eu/cz/)
Objekty u Roxy vznikly u příležitosti 20. výročí založení Roxy v roce 2012
Od té doby se zde vystřídali již 3 umělci, jejichž objekt byl vždy vystaven po dobu 1 roku.
Jaroslav Stanko, manažer Roxy: „20. výročí založení Roxy jsme přímo s tímto záměrem oslovili Jiřího Davida, který pro tuto příležitost navrhl zlatou mužskou stehenní kost v nadživotní velikosti. Instalace měla obrovský úspěch, a to nás přimělo v tomto konceptu pokračovat v dalších letech.
Každoroční umístění nové monumentální sochy do veřejného prostoru je sice termínově spjato s našimi narozeninami, význam instalace je však mnohem širší.
Jsem přesvědčen, že Praha je chudá na podobné projekty a že kulturní instituce, jako je ta naše, je přímo povinna se podílet na kultivaci a zkulturnění prostředí, ve kterém působí.“
V roce 2013 při 21. výročí založení Roxy objevily vznášející se figury Kurta Gebauera
V roce 2014 u příležitosti 22. výročí založení Roxy vystavil Jiří Černický Památník obětem ruské mafie
Alena Kupčíková patří ke kontroverzním umělcům, zasahuje však také do vědy
- je absolventkou Akademie výtvarných umění, studovala v Ateliéru monumentální tvorby u prof. Aleše Veselého
- AVU ukončila doktorským titulem v roce 2010 v Ateliéru prof. Milana Knižáka
- studovala na Technikon Natal v Durbanu v Jihoafrické republice
- studovala dále na École Nationale Supérieure des Beaux Art v Paříži
- od 1993 vystavuje po celém světě
- její díla jsou zastoupena ve sbírce Národní galerie v Praze, v soukromých sbírkách v České republice, Německu, Anglii, Holandsku, Švýcarsku, Japonsku, USA
- 2003 získala v Paříži za své ´chlupatice´ - erotické reliéfy z chloupků ohanbí - prestižní mezinárodní cenu LVMH-Louis Vuitton-Moët Hennessey
- členka mezinárodní skupiny, vzniklé v Paříži, FEMLINK: 1 žena, 1 video, 1 země
- založila neziskovou organizaci Umění a věda na podporu dyslektickým dětem
- 9. 9. 2010 vyhlásila poprvé na světě Den Dyslexie, který se uskutečnil v Národní galerii v Praze. Den Dyslexie se od té doby koná každý rok 9. 9.
- za svůj Multimediální Interaktivní Slabikář a Testy pro prevenci a možné odhalení počátečních problémů se psaním a čtením pro děti od 4 let získala v roce 2014 - 1. místo - zlatou medaili na 8. mezinárodním veletrhu vynálezů IEIK v Kunshanu v Číně (na veletrhu bylo představeno 249 projektů z 35 zemí) a také v roce 2014 – 3. místo – bronzovou medaili v rámci ´Cena Inovace roku 2014´
Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/adam-jilek-p-o-r-n-aneb-kdyz-erotiku-umocnime-az-na-hranu/
110 00 Praha 1
Dlouhá 33
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková