226. VÝROČÍ ZALOŽENÍ NÁRODNÍ GALERIE PRAHA aneb BOHATÝ PROGRAM A VSTUP VOLNÝ!!!

01.02.2022 12:01

 

NÁRODNÍ GALERIE PRAHA

5. 2. a 6. 2. 2022, od 10 do 18 h

Sbírkové expozice:

Staří Mistři I, Staří Mistři II, Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200 – 1550, 1796 – 1918: Umění dlouhého století, 1918 – 1938: První republika + výstava Digitální blízkost

Pro návštěvníky – zdarma

 

 

Národní galerie Praha oslaví 5. února 226. výročí od jejího založení (respektive její předchůdkyně Společnosti vlasteneckých přátel umění). Při této příležitosti je na celý následující víkend připraven bohatý doprovodný program (včetně komentovaných prohlídek, přednášek a výtvarných dílen). Vstup do sbírkových expozic je v tyto dny pro všechny návštěvníky zdarma.

 

 

Bývá vžitým zvykem slavit a připomínat výročí kulatá. Maximálně polokulatá. Ale slavit a připomínat sice úctyhodné a nesporně významné výročí nekulaté, 226., je přece jen něco nezvyklého. Ale stalo se. Doba je kultuře a normálnímu životu i nadále dosti vzdálená a mi lidé, návštěvníci galerií, milovníci umění potřebujeme alespoň malou vzpruhu. Proto se Národní galerie rozhodla uspořádat malou oslavu pro své návštěvníky pravidelné, i pro ty nepravidelné a dokonce i pro ty, kteří dosud pro sebe Národní galerii a její pozoruhodné sbírky neobjevili. A ber kde ber, přišlo vhod 226. výročí. Loňského roku, kdy bylo toto výročí přece jen o něco kulatější to opatření nedovolila. Tak letos to jde, tak hurá do Národní galerie.

 

        

Šance na - „jakoby“ – zase jednou normální kulturní víkend

 

Jak nás - jménem Národní galerie Praha a Kabinetu generální ředitelky - informovala vedoucí oddělení PR a tisková mluvčí Eva Sochorová, jde o mimořádnou příležitost navštívit po oba víkendové dny všechny prostory NG P a vybrat, nebo maratónským během i oběhnout, všechny zásadní stálé sbírky v prostorách NG P instalované. No neberte, když nabízejí. Rádi tedy všem návštěvníkům www.www-kulturaok-eu.cz tlumočíme, co jsme se dozvěděli z tiskové zprávy k vydané tiskovým oddělením NG P. Zde je:

 

 

226. VÝROČÍ ZALOŽENÍ NÁRODNÍ GALERIE PRAHA DOPROVODÍ BOHATÝ PROGRAM

 

  • Národní galerie Praha 5. února oslaví 226. výročí od založení své předchůdkyně – Společnosti vlasteneckých přátel umění. Pro tuto příležitost je připraven bohatý doprovodný program, jehož součástí jsou komentované prohlídky, přednášky a výtvarné dílny nejen pro děti, ale i pro dospělé.
  • Historie sbírek NGP sahá do počátku 17. století, kdy se součástí sbírky Rudolfa II. stala legendární Růžencová slavnost Albrechta Dürera. Slavný obraz jako jeden z mála zůstal v Praze dodnes a patří mezi stěžejní díla galerijního fondu.
  • Příběh samotné instituce se začal psát 5. února 1796, kdy se skupina významných představitelů vlastenecky zaměřené české šlechty společně s několika vzdělanci z řad měšťanů rozhodla pozvednout upadající veřejný vkus. Vznikla Společnost vlasteneckých přátel umění, jež záhy založila hned dvě instituce, které Praha do té doby postrádala – Akademii umění a veřejně přístupnou Obrazárnu.
  • Roku 1902 přibyla další významná instituce – Moderní galerie Království českého. Začala budovat sbírku současného umění 19. a posléze i 20. století – z tehdejší doby pocházejí nákupy děl Antonína Slavíčka, Maxe Švabinského, Vojtěcha Preissiga, Jana Preislera a později také Josefa Čapka nebo Emila Filly. Moderní galerie existovala až do roku 1942, kdy byla sloučena s Obrazárnou.
  • Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění se v roce 1918 proměnila v ústřední uměleckou sbírku nového státu. Jejího vedení se v dalším roce ujal Vincenc Kramář, který ji proměnil v moderní, odborně spravovanou veřejnou galerii.
  • Ve dvacátých a třicátých letech 20. století byly pod jeho vedením položeny základy slavné francouzské sbírky, jejíž vznik podporovali vrcholní představitelé československého státu Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Podařilo se pro ni získat díla zcela zásadního významu, jejichž autory byli Eugène Delacroix, Camille Corot, Claude Monet, Paul Cézanne, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, André Derain či Auguste Rodin.
  • Sbírky Národní galerie v průběhu staletí putovaly po rozličných místech v Praze. Dnes instituce spravuje v hlavním městě šest budov:

Klášter sv. Anežky České, Šternberský palác, Schwarzenberský palác, Salmovský palác, palác Kinských a Veletržní palác;

krátkodobé výstavy pořádá také ve Valdštejnské jízdárně, jež patří Senátu Parlamentu ČR.

  • NGP zve k oslavám 226. výročí a připraven je bohatý doprovodný program.
  • Vedle množství komentovaných prohlídek budou představeny krátké komentáře k vybraným dílům z expozic ve Veletržním paláci.
  • V Klášteře sv. Anežky České pak návštěvníci poodhalí napínavé příběhy, které v sobě slavné obrazy jako zmíněná Růžencová slavnost ukrývají, nebo co mohou tato díla sama „zažít“.
  • Ve Šternberském paláci se zájemci dozví, proč se v 17. století v Itálii o krajině snilo, zatímco Holanďané ji přetvářeli, jaký je rozdíl mezi idylickou, heroickou krajinomalbou a topograficky věcným popisem i jaké důvody vedly k tomuto odlišnému pojetí.
  • Více informací o doprovodném programu naleznete na webových stránkách www.ngprague.cz .  

 

Připravil: Richard Koníček

Foto: ing. Olga Koníčková (4 x) a archiv NG P (1 x)

 

 

NÁRODNÍ GALERIE PRAHA

5. 2. a 6. 2. 2022, od 10 do 18 h

Sbírkové expozice:

Staří Mistři I, Staří Mistři II, Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200 – 1550, 1796 – 1918: Umění dlouhého století, 1918 – 1938: První republika + výstava Digitální blízkost

Pro návštěvníky – zdarma

Info:

info@ngprague.cz

+420 224 301 122

www.ngprague.cz

FB Národní galerie Praha

FB Národní galerie Praha dětem

IG ngprague #ngprague