´Vitoša´aneb o záchraně národního parku!
6. ročník Festivalu bulharského filmu - únor 2014
Praha – kino Lucerna, Evropský dům
3. – 8. 2. 2014
Kultura národy spojuje …
Byli jsme 4. 2. 2014 pozváni na slavnostní zahájení Festivalu bulharských filmů do sálu Evropského domu, přičemž sme zhlédli i dokumentární film Vitoša.
Dozvěděli jsme se, že bulharský film, ať už hraný či dokumentární, byl před 25 lety kvalitní, pak nastalo období stagnace, kdy nebyly peníze, a před 10 lety se zase producenti po penězích už shánějí raději sami.
Vitoša (festivalový název)
Vitoša je film o překrásném pohoří, které se rozkládá v blízkosti Sofie. Je to film o horách, které dávají lidem svobodu. O horách, bez kterých by byl život v bulharském hlavním městě úplně jiný. Národní park Vitoša je zároveň i nebezpečně blízko nekonečnému rozrůstání hlavního města, i to je důvod k tomu, že je jeho status chráněného území ohrožen ze strany oligarchů a politiků. Režisér filmu přiznává, že ho napadlo natočit film ´Vitoša´, zejména k vyprovokování svých vlastních stereotypů
Vitoša (bulharsky Витоша) je pohoří nacházející se nedaleko bulharského hlavního města Sofie, kterému tvoří impozantní kulisu. Nejvyšším vrcholem je Černi vrch (2290 m). Horstvo má pro svou jedinečnost statut národního parku - druhého nejstaršího na Balkáně (po NP Biogradska gora). Sever masivu vymezuje Sofijská kotlina, východ tokem řeky Iskar a na západě tvoří hranici pohoří údolí řeky Strumy. Na jihu se dá považovat za konec pohoří průsmyk Klisura, jenž odděluje Vitošu od vyššího, sousedního pohoří Rila. Pohoří Vitoša zaujímá plochu 266 km², přičemž délka masivu je zhruba 20 km a v nejširším místě dosahuje kolem 18 km. Nachází se zde na 10 štítů vyšších 2000 metrů. Geologicky je pohoří tvořeno převážně žulou. Vitoša je významným zdrojem pitné vody pro hlavní město a okolí, především díky svým četným minerálním pramenům. Rozsáhlé jsou zde jak jehličnaté, tak listnaté lesy. Ve vyšších polohách se nacházejí klasické horské louky.
Na Vitoše vítr duje
Ve filmu se seznámíme s různými charaktery obyvatel města Sofie. Považují Vitošu za zdroj zdravého vzduchu, že Vitoše děkují za své zdraví, že nechtějí další lyžařské areály, že nechtějí privatizaci, takovou tu zpackanou, kdy se neustále zastavují a zastavují místo původních chatek zrůdnými budovami…kdy si investoři, stát i magistrát dělají vše jen pro peníze, pro byznys. A ohled že by brali na obyvatele Sofie, kteří chtějí zachovat přírodu, neboť již tak po staletí to bylo? Jejich rodiče budovali turistické organizace, JUTO – juniorský turistický oddíl, lyžařskou boudu (1780), lyžovali a seznamovali se tak navzájem na horách…? A že by úředníci to respektovali? Ani náhodou, naopak vyvolávají v nich nepokoje, spontánní demonstrace (leden 2012) …, dozvíme se,..
… že Vitoša jako národní park je jedním ze 17 % zbyvších parků v Evropě, že Vitoša je jako Noemova archa, neboť zde žije 236 druhů ptáků, divoké kozy (40), medvědi, vlci, že se zaplatilo spousta peněz v letech 1950 – 1990 za infrastrukturu, a teď by chtěl nějaký investor přijít lehce k hotovému…ale v posledních letech přibyla spousta požárů…proč?!
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=cfvp29RTXO0#t=19
režie: Lyubomir Mladenov
žánr: dokumentární
země produkce: Bulharsko 2013
stopáž: 70 minut
Hodnocení: 85 %
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. ROČNÍK FESTIVALU BULHARSKÝCH FILMŮ
3. 2. - 8. 2. 2014, Evropský dům a kino Lucerna
Současný bulharský dokumentární a hraný film
Své filmy v Praze osobně představí režiséři, scénáristi, herci a producenti Lora Čenakova, Kiril Kirilov, Borislav Kolev, Miliana Lenak, Ljubomir Mladenov, Ivan Popjordanov, Petar Popzlatev, Žanet Spasova, Julian Tabakov, Galina Toneva, Rušen Vidinliev.
Pondělí 3. 2. 2014 v 19 hodin
Sál Evropského domu, Jungmannova 24, Praha 1, vstup zdarma
STOIČKOV, dokumentární film, 2012, 90 min., režie Borislav Kolev, scénář Borislav Kolev, produkce Dimitar Gočev, Vladimir Stojanov, účinkují: Christo Stoičkov, José Carreras, Johan Cryuff, José Luiz Minguela, v originálním znění s českými a anglickými titulky
Film o fenomenální sportovní kariéře a divokém osobním životě nejznámějšího Bulhara na světě. Christo Stoičkov v dramatické výpovědi o svých triumfech i pádech. Povedený dokument o poslání vést ostatní k osudovým okamžikům, o reálných událostech i mýtech, o národním sebevědomí i nihilismu.
Úterý 4. 2. 2014 v 19 hodin
Sál Evropského domu, Jungmannova 24, Praha 1, vstup zdarma
VITOŠA, dokumentární film, 2013, 70 min., režie Ljubomir Mladenov, scénář Ivan Popjordanov, střih Ljubomir Mladenov, účinkují arch. Christo Genčev, Toma Belev, pan Bičo, Ivan Christov, Simeon Arangelov, produkce Gala Film, v originálním znění s českými a anglickými titulky
Vitoša je film o překrásném pohoří, které se rozkládá v blízkosti Sofie. Je to film o horách, které dávají lidem svobodu. O horách, bez kterých by byl život v bulharském hlavním městě úplně jiný. Národní park Vitoša je zároveň i nebezpečně blízko nekonečnému rozrůstání hlavního města, i to je důvod k tomu, že je jeho status chráněného území ohrožen ze strany oligarchů a politiků. Režisér filmu přiznává, že ho napadlo natočit film Vitoša, zejména k vyprovokování svých vlastních stereotypů.
Režisér filmu Ljubomir Mladenov říká: „K tomu navíc začaly protesty na ochranu parku. V době, kdy jsme začali natáčet, se scházelo okolo třiceti lidí. Přesto se mi zdály protesty důležité. V té době nikdo nečekal, že v létě 2012 začnou ty velké demonstrace na Orlím mostě.“
Středa 5. 2. 2014 v 19 hodin
Sál Evropského domu, Jungmannova 24, Praha 1, vstup zdarma
CVETANKA, dokumentární film, 2012, 66 min., režie a scénář Julian Tabakov, kamera Adam Nilsson, produkce Mårten Nilsson a Martička Božilová, koprodukce GNU film Švédsko a Agitprop Bulharsko, v originálním znění s českými a anglickými titulky
Poetický film o bulharských dějinách 20. století, vyprávěný z pohledu osobního života dr. Cvetanky Goševy.
Scénárista a režisér filmu Julian Tabakov popisuje snímek takto: „Cvetanka se narodila do bohaté rodiny a jako malá snila o tom stát se herečkou. Ale nové bulharské dějiny během 20. století radikálně změnily její osud. Dvacáté století znamenalo pro Bulharsko změnu tří epoch – monarchie, komunistický režim a demokracie. Jak se mění jednotlivé režimy, mění se i země a lidé, kteří v ní žijí. Cvetanka je příběh mojí babičky, která prožila všechny tyto politické změny. Její život je jedním z mnoha a reflektuje bulharskou společnost i zemi.“
Čtvrtek 6. 2. 2014 v 18.30 hodin
Kino Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1, vstup 90 Kč
JÁ JSEM TY, hraný film, romantické drama, 2012, 119 min., režie Petar Popzlatev, scénář Vladimir Ganev a Stefan Kospartov, kamera Emil Christov, hudba Kalin Nikolov, hrají: Žanet Spasova, Irmena Čičikova, Miliana Lenak, Dejan Donkov, Zachari Bacharov, produkce Post Scriptum 2, v originálním znění s českými a anglickými titulky
Osud dvou neobvyklých žen se spojí jakoby náhodou. Snímek navozuje pocit, že se historie opakuje. Protože pokušení, kterým je lidská duše vystavena, jsou vždy jedna a ta samá. Svobodné volby je člověk schopen, jen když se zkušenost předává dál. A takový je i vztah mezi fatální Adrianou z roku 1938 a nevinnou Jurou z roku 2008. Milostné drama odehrávající se ve dvou časových rovinách, se svými problémy a okolnostmi, se záhy spojí v jedno. Adriana a Jura jsou si blíž, než si obě dvě myslí. Námětem pro film se staly knihy „Román bez názvu“ Dimitara Dimova a kniha „Adriana“ jeho dcery, spisovatelky Teodory Dimové.
Pátek 7. 2. 2014 v 19 hodin
Kino Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1, vstup 90 Kč
PISTOLE, KUFR A TŘI SMRADLAVÉ POPELNICE, hraný film, akční komedie, 2012, 95 min., režie a scénář Georgi Kostov, kamera Georgi Rajkov, hudba Funk Busters, hrají: Ivajlo Zachariev, Plamen Velikov, Todor Docev, Georgi Kadurin, produkce Media Productions, v originálním znění s českými a anglickými titulky
Hezoun se zapletl do problémů s dealerem drog a zdá se, že Lazebníkovi dluží velkou spoustu peněz, které musí vrátit do jednoho týdne. Roztáčí se kolotoč problémů, nejen že je vydírán kvůli dluhu, ale navíc ho pronásleduje i policie. Hezoun se zamotává do dalších zločinů, aby z nich nakonec vyšel úplně nevinně… Sbal prachy a vypadni po bulharsku.
Sobota 8. 2. 2014 v 18.30 hodin
Kino Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1, vstup 90 Kč
BARVA CHAMELEONA, hraný film, komedie/drama, 2012, 114 min., režie Emil Christov, scénář Vladislav Todorov, kamera Krum Rodriguez, hudba New Orchestra Ideas, hrají: Rušen Vidinliev, Irena Miljankova, Rusi Čanev, Dejan Donkov, Samuel Finci, produkce Peripeteia Films, v originálním znění s českými a anglickými titulky
Batko je ideální agent Státní bezpečnosti. O to víc, když si přečte knihu Zinkograf. Ze služeb StB je záhy propuštěn, s čímž se nehodlá smířit a zakládá si vlastní oddělení s archivem i agenty. I nadále se vydává za aktivního agenta a verbuje své vlastní lidi z řad mladých intelektuálů. Ti pak začínají donášet jeden na druhého. Po převratu se tento archiv stává zlatým dolem, pro někoho ovšem zničujícím faktem. Film nabízí jiný pohled na totalitní režim, který je obvykle prezentován jako černo-bílá společnost obětí a jejich pronásledovatelů. V tomto příběhu však nejsou nevinní. Temnou stránku postav odhaluje nejen jejich krutost, ale i jejich zvrácená potěšení.
BULHARSKÉ KINO – BULHARSKÉ VÍNO
Sobota 8.2.2014, 16-18.15 hodin
Pasáž Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1
Další doprovodná akce Festivalu bulharských filmů, tentokrát zaměřená na víno. Kromě degustace kvalitních vín, bude možné si na místě koupit skleničku (nebo láhev) vína k poslechu bulharského jazzu a k promítání současné bulharské kinematografie.
Pro výběr filmů je pro nás na prvním místě kvalita a stejné měřítko nás pojí s výběrem nových vín. Suchá červená vína, nové odrůdy, společně s tradiční bulharskou odrůdou Mavrud. To jsou i snímky mladých a začínajících filmařů po boku filmařských mistrů. Stylovou atmosféru dokreslí příjemný bulharský jazz.
BULHARSKÝ KOMIKS, dvoudílná výstava současného bulharského komiksu
Výstava českému divákovi představí úplně první národní výstavu bulharského komiksu. Kurátor pražské výstavy Anton Stajkov je i jedním z iniciátorů projektu v Sofii.
Autoři, kteří budou v Praze představeni dvěma kolekcemi, jsou absolventi uměleckých akademií, někteří z nich pracují u filmu, v reklamě nebo na poli literatury. O samotné výstavě Anton Stajkov říká: „Náměty jsou fantastické, dobrodružné, politické, historické, legrační i vážné, romantické, dětské nebo jen pro dospělé. Z těch vznikají krátké komiksové řady, novely, alba nebo cykly. Komiksy jsou často předlohou digitálních her, televizních seriálů i celovečerních filmů.“
BULHARSKÝ KOMIKS I., 24.1.-12.2.2014, Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
BULHARSKÝ KOMIKS II., 29.1.-12.2.2014, kavárna kina Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1
BULHARSKÝ KOMIKS I.+II., 13.2. – 28.02.2014, Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha
KRÁTKÉ DĚJINY BULHARSKÉHO KOMIKSU, představení knihy novináře a výtvarníka Antona Stajkova
13.2.2014, 18 hodin
Galerie BKI-Praha, Klimentská 6, Praha 1
Anton Stajkov představí pražskému publiku svou knihu, která je věnována dějinám bulharského komiksu od Osvobození po současnost. Kniha vypráví o tom, jak se zrodil první bulharský obrázkový román, jak komiks slouží každému systému, jak se staly součástí propagandy během Druhé světové války nebo totalitních režimů. Zvláštní pozornost si zaslouží i komiksy posledních dvaceti pěti let – adaptace klasiky, undergroundu atd.
Anton Stajkov je výtvarník a novinář, který se zabývá dějinami a analýzou komiksu nejen v Bulharsku, ale jinde ve světě. Kromě zkoumání komiksu se věnuje i jeho sbírání, zejména pak popularizování bulharského komiksu. Je jedním ze zakladatelů oddělení Komiksu ve Svazu bulharských výtvarníků, aktivní člen Projektu Duha, kurátor První národní výstavy bulharského komiksu v Sofii 2013.
ČESKO-BULHARSKÁ MARTENICA - DÍLNA PRO MALÉ I VELKÉ
28.2.2014, 13.30 hodin
KC Prádelna, Holečkova 38a, Praha 5
Dílna je věnována nadcházejícímu bulharskému svátku 1.března, kdy všichni Bulhaři slaví svátek Baba Marta. Jedná se o mytickou postavu z bulharského folkloru, jejíž jméno je spojeno s měsícem březen – mart. Baba Marta často mění náladu, tu je usměvavá a tu je zamračená, stejně jako březnové počasí v Bulharsku. Aby si Babu Martu naklonili, obdarovávají se lidé navzájem červeno-bílými náramky - marteničkami. Věří, že tyto barvy Babu Martu potěší. Tímto dnem také pomyslně končí zima a vítá se jaro.
Během dílen se dozvíte o svátku mnohem víc a navíc se naučíte vyrábět marteničky tradičním způsobem, které si odnesete domů.
Změna programu vyhrazena.
Ing. Olga Koníčková
Foto: autorka