´Tvůrčí zahálka´ Richarda Augustina aneb je lepší mít život naplněný než mít zbytečné problémy?!
Richard Augustin – ´Tvůrčí zahálka´
ARTATAK Gallery
Praha - Horní Počernice
14. 6. – 14. 7. 2013
Byli jsme pozváni na čtvrtek 13. 6. 2013 na vernisáž výstavy ´Tvůrčí zahálka´, kde jsme mohli zhlédnout obrazy Richarda Augustina a několik objektů včetně posledních děl, které právě vznikly v pyšelském Studiu Augustin. Část z vystavených děl je prodejná, autor je zastoupen v soukromých sbírkách ve 4 světadílech. Jak jsme slyšeli při zahájení, můžeme každý nahlédnout do vlastního nitra a najít si tam malý kousek štěstí, protože v každém z Augustinových obrazů je totiž maličký kousek štěstí ukrytý, a že nám přejí, abychom měli to štěstí to štěstíčko zahlédnout…
Na pozvánce jsme četli: „ …přijměte, prosím, pozvání na vernisáž výstavy ´´Tvůrčí zahálka´´, kterou pořádám spolu s galerií ARTATAK a Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Bude to pravděpodobně moje jediná domácí vernisáž v tomto roce a vystavím na ní nejlepší kusy z autorské kolekce LIFE. Večírek bude originální nejen uměním, ale také industriálním prostředím, lidmi a čerstvou indickou zkušeností.“ Richard Augustin
A vskutku jsme prožili originální večer, kdy jsme se zaposlouchali do hudební a taneční performance tří roztomilých klaunů ze Skotska, již jsme prožívali v bývalých továrních prostorách, kde např. bar je umístěn přímo pod bývalou železnou nádrží na rtuť….
Proč ´Tvůrčí zahálka´?
„Mělo by to vystihovat naší fakultu, něco co vychází z té tvůrčí zahálky,“ byla první slova při setkání na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde výtvarník Richard Augustin a tajemník fakulty Filip Malý projednávali téma obrazu pro rekonstruované prostory fakulty. A tak vznikl název pro současnou výstavu v galerii ARTATAK.
Figurativní obrazy inspirované cestami po Malajsii a Indii
Povšimli jsme si tří až čtyřbarevnosti obrazů, inspirované cestami po Malajsii a Indii. Augustina zaujala v těchto zemích odlišná barva hlíny, zeleně i lidí… jak nám autor sám řekl, že čím míň barev na obraz použije, tím lépe pro něj…optimismem a radostí ze života autor však na svých obrazech nešetří…
Augustin se z úspěšné Indie navrátil
Richarda Augustina známe, že pořádá stylově odlišné výstavy. Poslední expozicí POP oslovil indické publikum a pro galerii Gitanjali v indickém Goa vytvořil výstavu na míru přímo v prostředí indické riviéry. Nyní se Augustin vrátil nejen do rodných Čech, ale i k vlastnímu autorskému stylu ovlivněnému zejména kubismem (Pablo Picasso, Jan Zrzavý, Josef Čapek) a praxí v reklamní grafice.
O životopise Richarda Augustina (český výtvarník, malíř a grafik)
- narodil se v roce 1975
- tvoří obrazy, objekty, výstavy, katalogy, knihy, fotografie. Příležitostně se zabývá i hudbou
- je autodidakt, nemá žádnou uměleckou školou, směr ani manýry
- žije uměním a tvoří, aby žil – umělcovo životní krédo
- studium na univerzitě, zahraniční pobyty, občanské aktivity - ovlivňují autorův světonázor i styl
- „Kubismus se mi promítl nějak sám. Kombinuji ho trochu s popartem i se svým příspěvkem – vlastním stylem, který se začal formovat po návštěvě Asie,“ řekl Právu výtvarník a zároveň kapelník skupiny ´Láska, vole!´
Co víme o galerii ARTATAK?
Galerii jsme založili v roce 2010. Zaujal nás název galerie – dozvěděli jsme se, že název ARTATAK musíme vnímat jako ART - ATAK (tvůrčí útok). Galerie ARTATAK vsadila na industriální prostor periferie, konkrétně na Halu 12 v pražských Horních Počernicích. Kromě tematických a autorských výstav přímo v galerii vychází í ARTATAK vstříc divákům (outdorové projekty na pražské Náplavce), čímž galerie reaguje na úspěšné projekty v Londýně, San Franciscu a dalších metropolích.
Galerie ARTATAK
193 00 Praha - Horní Počernice
Bystrá 761, Hala 12
Otevřeno: pondělí až pátek: 16.00 -20. 00 hodin
sobota, neděle: 15.00 -19.00 hodin během probíhajících výstav a jindy po domluvě
E-mail: artatak.gallery@gmail.com
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: Galerie ARTATAK, internet