´Sbírka aneb vášeň´: Unikátní keramika ze soukromé sbírky Iwony Siewerské
Polský institut Praha
10. 12. 2013 - 1. 2. 2014
Byli jsme pozváni na vernisáž nové výstavy v Polském institutu, který má vždy velmi bohatý program v každém měsíci.
Výstava Sbírka aneb vášeň je výběrem z kolekce Iwony Siewerské, jež čítá po 26 letech více než 200 unikátních keramických objektů. V galerii Polského institutu se úplně poprvé mimo Polsko představuje 80 objektů od 20 různých autorů. Bohatá a rozmanitá sbírka boří předsudky o tradičním využití keramiky jako užitkové formy a přináší pohled na veškeré možnosti, jež poskytuje keramická hlína. V tomto pohledu je každý z objektů neopakovatelný unikát.
Kurátorka: akademická sochařka Elżbieta Grosseová
„Takto se sbírka stává ve značné míře obrazem individuality svého majitele — na tom není nic překvapujícího, protože tvorba sbírky má mnoho společného s tvůrčím aktem v uměleckých oblastech. “ Z. Grzywacz, sběratel geologických vzorků a všech zvláštností)
Polský institut v Praze
110 00 Praha 1
Malé náměstí 1
(vchod z Karlovy ulice 27)
Tel: +420 / 224 214 708
Fax: +420 / 224 223 010
e-mail: praga@instytutpolski.org
Máme otevřeno:
pondělí - čtvrtek: 10.00 - 17.00 hodin
pátek: 10.00 - 15.00 hodin
vstup: volný
Co víme o Polském institutu?!
Polská historie, věda, film, divadlo, hudba, literatura, výtvarné umění - to jsou oblasti činnosti Polského institutu v Praze, který patří mezi nejstarší polské instituce svého druhu v Evropě. Polský institut v Praze je pokračovatelem kulturního oddělení Velvyslanectví Polské republiky z 20. let 20. století, po II. sv. válce působil jako Polské kulturní středisko s hojně navštěvovanou prodejnou suvenýrů, plakátů i gramofonových desek v Jindřišské ulici v Praze 1, poté chvíli na Václavském náměstí, a od roku 1994 jako Polský institut. Sídlo Polského institutu najdeme v historickém centru Prahy, na Malém náměstí 1, v domě, ve kterém je mnoho historických a architektonických zajímavostí, mj. bývalá gotická kaple (nyní Galerie Polského institutu) či několik dochovaných pozdně-gotických fresek.
Dveře Polského institutu máme otevřeny pro všechny, kteří věří v universalismus kultury stejně pevně, jako v sílu plynoucí z její národní různorodosti.
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: autorka