´Psychoanalýza jednoho prostoru´ aneb proč v bohnické prádelně již nepereme?!

18.08.2013 17:58


PSYCHOANALÝZA JEDNOHO PROSTORU

4AM Fórum pro architekturu a média
PSYCHIATRICKÁ LÉČEBNA BOHNICE
GALERIE PRÁDELNA
16. 8. – 30. 9. 2013

 

Dostali jsme pozvání v pátek 16. 8. 2013 na vernisáž  výstavy ´Psychoanalýza jednoho prostoru, kterou připravil brněnský kolektiv  ´4AM Fórum pro architekturu a média´ jako sondu do podvědomí bývalé bohnické prádelny. Obě kurátorky  Barbora Šedivá a Petra Hlaváčková  poděkovaly vedení nemocnice, že jim tuto výstavu umožnilo, že si prohlédly pavilony léčebny a že budou dále ve svém projektu pokračovat...

Do roku 1993 se v budově ´prádelny´´pralo prádlo všech obyvatel léčebny. Jakou roli v obřím mechanismu psychiatrické léčebny hrála budova prádelny, kde se s hromadným praním jejich prádla stírala hierarchie mezi pacienty a lékaři a zároveň mizela jakákoliv individualita? Co z tohoto očistného (nebo potlačujícího?) procesu je v budově stále přítomno?


Výstavou chceme veřejnost seznámit s praktickými i symbolickými funkcemi a minulým využíváním bohnické prádelny v době jejího plného provozu s přesahem k jejímu současnému využití.  V bývalé prádelně Psychiatrické nemocnice Bohnice,  kterou nyní využíváme jako výstavní prostor, se po desetiletí pralo prádlo všech obyvatel komplexu léčebny. Po dlouhá léta zde probíhala kromě jiného v rámci psychoterapeutických praktik také léčba prací, kdy se pří praní prádla střídali pacienti léčebny v těsné spolupráci se zaměstnanci prádelny. Po roce 1993, kdy se služby zexternizovaly, zůstal prostor opuštěn jako sklad či nevyužívaná zóna. V roce 2010 se z podnětu Psychiatrické nemocnice Bohnice, kulturních manažerů, kurátorů a psychiatrů stal prostorem pro současné umění, aby mimo jiné provokoval i dialog mezi současným uměním a kulturou a děním v komplexu léčebny.  


Na základní otázku výstavy máme  odpověď nejasnou. Stírali jsme hromadným praním prádla všech obyvatel léčebny hierarchie mezi pacienty a lékaři, nebo spíš mizela jakákoliv individualita?  

 


V prostoru jsme umístili čtyři automatické pračky – WM66, Amica, Matura a Ardo, kde si můžeme, my z blízkého okolí, v době otvírací vyprat, podle slov kurátorky zcela zdarma!  A proč to všechno?! Asi aby to té staré babičce prádelně líto nebylo, že už  v prádelně  nepereme…protože v současnosti si nemocniční prádlo necháváme prát  externím způsobem…
 

Hned u vchodu do Galerie Prádelna nás přivítá  Martin Freund a Juraj Barbarič se svým plakátem a audio-záznamem ´ Ilustrace psychoterapeutické narativní metody: opsali jsme z plakátu
 

• V psychoterapii západního světa ukázal léčivou sílu příběhu  zejména Milton Erickson –

skrze příběhy léčil a uzdravoval lidi s různými psychickým i tělesnými potížemi.

Na jeho práci navázalo mnoho psychoterapeutů, kteří pracují s příběhy a jazykem – např. M. White, B. Epston, J. Freedman, H. Andersson a  další
• Dny, kdy se DUŠE stala TĚLEM, jsou jedním z nejhorších období dějin civilizace
• Lobotomie je jedním z nejstrašnějších omylů v historii psychiatrie
• To, čemu jsme zvyklí říkat duševní porucha nebo duševní nemoc, není primárně onemocnění mozku 
• Existují možnosti, jak ´schizofrenii´ ´vyléčit´ jednou provždy bez jediného léku
• Mnoha progresivním změnám v  psychiatrii brání lobbing farmaceutických firem
• Při soudobém stavu psychiatrické léčby nelze uplatňovat nové modernější psychoterapeutické postupy
• Existuje zásadní rozdíl mezi způsoby práce psychiatra, psychologa a psychoterapeuta

• Reforma psychiatrie je možná pouze pomocí tlaku poučené veřejnosti
• (Jurar Barbarič –komunikační psycholog a terapeut,  e-mail:  jb@jurajbarbaric.eu)

Z historie staré prádelny do roku 1994
„Velká pračka měla 11 komor. Každá komora měla kapacitu 30 kg. Celkem se tady vypralo kolem 3,5 tuny prádla denně. Pracovala jsem tady 14 let, vedoucí prádelny do roku 1994. Pracovaly tu jen ženy. Bylo tady 25 pracovnic a 2 údržbáři. Pacientky chodily pomáhat. Chodily rády, byl tady taký nějaký Míša, ten sem chodil často. Byla to dost typicky těžká fyzická práce, obzvlášť ty cíchy byly těžké, bolívaly z toho záda. Nejhorší byly svátky, když bylo několik dní volno, tak se to nahrnulo a pak byl mumraj. Jména byla na oblečení lékařů vyšitá. Po roce 1989 se jim vykazovaly hodiny a muselo se jim platit. Pomáhaly hlavně předskládávat, než se košile žehlily a taky třídit špinavé prádlo. Je to tady teď zvláštní, ještě jsem to takto neviděla, je to spíš deprimující. Pracovaly jsme od 6.00 – 14.30 hodin, z toho v pondělí do 15.00 hodin a v pátek do 14.00 hodin. Byly pauzy na oběd a na svačinu, zvlášť v létě se muselo hodně pít,“ řekla bývalá pracovnice prádelny.
 

V samotné  výstavě si můžeme poslechnout nainstalované audionahrávky: Léčba prací neboli Rozhovory u snídaně
 

* Audio – nahrávky – všechny hrají současně, přehlušují se navzájem, jakož i  v našich životech jsme přehlušování neustále rychlým spádem událostí u nás i v cizině…

 

* Rozhovorů u snídaně se zúčastnil ve dnech od 13. do 15. 8. 2013 např. rakousko-český teoretik architektury Jan Tabor, jenž s přítomnými probral téma práce jako nesvobody. Dalším řečníky byli Pavel Karous, který si kladl otázky o současném vizuálním umění a Luba Kobová,

 

* Josef Tichý – Historie bohnické prádelny (30. 7. 2013)

 

* Jan Tabor – Jak trestat prací
Autor promlouvá na téma práce jako nesvobody a jejího promítání do architektury různých epoch. Fenomén práce byl v rámci autoritativních režimů zneužíván k trestání odpůrců režimu nebo byl součástí politické propagandy. 

 

* Luba Kobová – Rozhovory u snídaně
Hlavně, aby to bylo  kreativní!  Povídáme si o úskalích vytváření a disciplinování kreativního produktivního – pracujícího člověka.

 

* Pavel Karous – ´Umění v reálném kapitalismu´
Otázky současného vizuálního umění ve veřejném prostoru v  Čechách.  Přednášku jsme zaměřili na vývoj projevů výtvarného umění v exteriéru po roce 1989. Věnujeme se krizi oficiálních státních struktur, které podporují monumentální umění a snažíme se najít a pochopit jejich příčiny.

 

Kurátorky: Barbora Šedivá, Petra Hlaváčková
Galerie Prádelna Bohnice
Ústavní  91
181 02 Praha 8 -  Bohnice
Bus č. 177 a 200 – zastávka Katovická
Metro C, Kobylisy
Otevřeno: středa, sobota, neděle: 14.00 – 19.00 hodin (bez záruky)

 

Hodnocení: 80 %
Vstup: volný
www.pradelnabohnice.cz

Ing. Olga Koníčková
Foto: internet

 

Přeměna prádelny v Galerii  Prádelna Bohnice
Prostor bývalé prádelny najdeme v areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích, za kostelem.

Ačkoli původní vybavení  jsme kromě kachličkového obložení odstranili,

z  prostoru s vysokými stropy a s vyvýšenými ochozy na nás zapůsobí  zvláštní atmosféra.

Z prádelny jsme tak vytvořili typickou industriální budovu,

která v současnosti plní funkci neobvyklého výstavního prostoru,

kde  jsme se zaměřili na aktuální formy vizuálního a živého umění. 

Snahou  organizátorů proměny prádelny byl zájem otevřít areál  Psychiatrické léčebny lidem,

kteří by se sem  naštěstí jinak nedostali.

V dubnu 2011 jsme zde představili i 1. skupinovou výstavu ´Instituceum´: moderní instituce a současné umění. 

Projekt Kamily Ženaté plně monumentální  prostor prádelny o čtyřech místnostech však ke spokojenosti návštěvníků dokonale využil.

 

4AM Fórum pro architekturu a média
je prostor, kde virtuálně i fyzicky spojujeme profesionální teoretiky i praktiky z různých oblastí a studenty relevantních oborů

• Jako Sdružení 4AM Fórum pro architekturu a média jsme dostali k 31. 12. 2012 od Nadace české architektury bez diskuze výpověď z prostor Galerie architektury… ale již máme nové sídlo
• Jako platforma 4AM od ledna 2011 jsme zrealizovali řadu autorských výstav, workshopů a diskuzí týkajících se architektury, urbanismu, městského prostoru, současného umění a nových médií a kriticky zkoumány a problematizovány aktuální kulturně-společenské fenomény…
• 4AM Fórum pro architekturu a média, o. s.
• Lidická 46
• 602 00 Brno, CZ
• forum4am@gmail.com
• www.forum4am.cz