´Návrat domů´ - Mírná retrospektiva 1992 – 2012 aneb neděsíme se nad jeho obrazy?!

09.03.2013 18:28

Galerie Portheimka - Praha

5. – 29. března 2013

 

 

Akademický malíř Jaroslav Valečka se osobně  4. března 2013 zúčastnil vernisáže své výstavy, pro mne objevných, barvami hýřících  a děsivých obrazů.  Jak nám sdělil spolukurátor Jakub Železný ,  je  svým vzhledem skromný Jaroslav Valečka  znám svým dílem více v cizině než u nás. Jakub Železný  vyzdvihl malířovy kvality, které jsou na uměleckém trhu čím dál vzácnější, mezi něž patří tvůrčí píle a profesionální poctivost a především  dlouhodobá stabilita Valečkova výtvarného projevu.  „Pro výstavu jsme zvolili název ´Návrat domů,‘ protože Jaroslav se touto instalací obsahově vrací do svého domovského kraje v Sudetech, ale fyzicky se jí vrací i do míst, kde je také doma – tedy do Prahy 5,“ připomíná Jakub Železný.

 

"Pana Valečku k Praze 5 váže nejen místo jeho dlouholetého pobytu, ale i fakt, že zde vedle základní školy a gymnázia absolvoval i svá první malířská studia na Základní umělecké škole na Santošce," dodává radní Prahy 5 pro oblast kultury Michal Šesták.

Jak se dozvíme z padesátistránkového katalogu ´Návrat domů – Jaroslav Valečka´ - který jsme na vernisáži pokřtili, a poté jsme byli katalogem zcela  zdarma obdarováni,   což si pochvaloval sám pan Jakub Železný ( rovněž trvale bydlícím na Praze 5) - malíř Jaroslav Valečka  svým tématem ´kraje dětství a mládí´navázal na tradici české krajinomalby. Situuje svá díla do ´bezčasové sféry´ na pomezí reality a snu, přičemž využívá moderní a sofistikované metody.  

 

Jsem venkovan, tím se netajím!

 Sám Jaroslav Valečka  vyrůstal ve venkovském prostředí Lužických hor v severních Čechách a vrací se tam podnes nejen pro uměleckou inspiraci.  Tato krajina se v jeho podání stává sugestivním místem, kde se odehrávají přírodní mystéria, ale i mytické rituály. Fascinace venkovskými slavnostmi v sobě skrývají mrazivou a často až děsivou stopu (kdy nepostrádáme na jeho často morbidních a depresivních obrazech spoustu visatců, kostlivců, čarodějnici, oběšence, …. Valečka se vrací totiž do míst,  která byla zle zasažena nacismem i komunismem).  Jeho obrazy  působí  vzácně vyváženou barevnou škálou velmi melancholicky a zádumčivě (nejvíce jsem vnímala mou oblíbenou  barvu tyrkysovou  a tmavě rudou). Všimněme si různých proměn oblohy, vyjádření atmosféry soumraku pomocí pečlivě vybraných barev, protože podle slov Valečka  ´barva dělá atmosféru´. A atmosféra bylo to, co malíře  vždycky na krajině zajímalo nejvíc…   

 

…/ ten moment, kdy obraz pro mě končí, je ten, když položím štětec a řeknu si: konec. Anebo když ho vyhodím. To se taky stává….“/ Jaroslav Valečka  

 

Zhlédneme práce posledních 20 let

„Jedná se o průřez autorovou tvorbou, která vznikala během posledních dvaceti let,“ uvádí kurátorka Národní galerie a autorka textu v katalogu Rea Michalová a dodává, že autorovo jméno se stalo synonymem špičkové umělecké úrovně nejen v Česku, ale také v zahraničí. Jaroslav Valečka pravidelně vystavuje v Londýně a o jeho díla se zajímají západní sběratelé. „Valečka patří spolu se zakladatelem stuckismu, Charlesem Thomsonem, k nejžádanějším autorům,“ upozorňuje Michalová. K výstavě vyšel  katalog, jak už jsme se dřív zmínili, který kromě předmluvy od Rey Michalové zahrnuje i malířův rozhovor  s jeho spolužáky z gymnázia, televizním moderátorem Jakubem  Železným a právníkem a sběratelem umění Tomášem Hanzlem.

 

Ze života Jaroslava Valečky

  • Jaroslav Valečka patří mezi současné české výtvarné umělce střední generace. Jeho rodiče ho dali z nouze, aby nezlobil, na kreslení  na uměleckou školu na Santošku
  • Během studia na pražské Akademii výtvarných umění (v ateliéru Jiřího Sopka) tvrdošíjně trval na malbě krajiny jako takové, neuznával   krajinu abstraktní (krajinářský ateliér Františka Hodonského)
  • Zúčastnil se několika stáží a studijních  pobytů v Nizozemsku, Německu a Norsku. Od poloviny 90. let vystavuje v řadě galerií, jeho práce jsou zastoupeny v mnoha sbírkách, včetně Národní galerie či Alšovy jihočeské galerie
     
  • Vedle krajinomalby se věnuje i figurální malbě, i zde mají jeho postavy spíše zádumčivý charakter
     
  • V počátcích své tvorby byl ovlivněn dílem E. Muncha, J. Váchala, Jana Zrzavého, J. Lady, R. Kremličky a J. Preislera
  • Je zakládajícím členem výtvarné skupiny Central europe stuckists působící od roku 2012
  • Zakládající člen volného sdružení Natvrdlí (Rea Michalová, Karel Jerie, MICL, Lukáš Miffek) od roku 2010

 

1994 Cena Nadace Herberta von Hayeka

1995 SBC art competition, (evropské finále)

1996 Cena Hlávkovy nadace

1997 Cena Foundation de Bourgogne

2008 Stipendium Credit Mutuel de Bretagne –art dans les petites cites de charactiere

 

Výběr ze samostatných výstav

1998 Obrazy, Galerie AVU, Praha

1998 Obrazy, Dům umění, České Budějovice

2001 Obrazy, Galerie Bayer & Bayer, Praha

2002 Obrazy, Galerie Mladých, Brno

2003 Obrazy a kresby, Galerie Ve dvoře, Litoměřice

2004 Obrazy, Galerie Bayer& Bayer, Praha

2005 Obrazy, Ústav makromolekulární chemie, Praha

2005 Obrazy, Galerie Artkontakt, Brno

2006 Obrazy, Galerie Pintner, Frankfurt nad Mohanem, Německo

2006 Krvavé romance, Oblastní galerie vysočiny, Jihlava

2006 Obrazy, Galerie Vltavín, Praha

2007 Obrazy, Galerie Vernon, Praha

2008 "Bílé noci", Galerie Kotelna, Říčany

2008 "Krajina posetá tmou", Galerie Beseda, Ostrava

2008 "Cesta na sever", Galerie Dolmen, Praha

2009 Obrazy, Rabasova galerie Rakovník

2009 "Carnet des voyages", Chateau Chateugiron, Francie

2009 Obrazy, Galerie České Pojišťovny, Praha

2010 Soukromé krajiny, Galerie SVU Mánes, Diamant, Praha

2010 Obrazy, Alšova jihočeská galerie, České Budějovice

2011 STUCK in the emotional landscape, Red gate gallery, London (spolu s J. Hauschkou)

2012 Morbidní romance, Galerie 21. století, Praha

2012 Krajiny mého dětství, Dům umění, Opava

2013 Návrat domů, Galerie Portheimka, Praha, katalog dostupný on-line

www.valecka.eu

 

150 00 Praha 5

Štefánikova 12

Máme otevřeno:  kromě pondělí od 13.00 do 18.00 hodin

 

Hodnocení: 100 %

Ing. Olga Koníčková

Foto: Internet