´Liquid Time - Tekutý čas´ aneb když tak malá věc, jako je šperk, hranice nezná
Výstava českého a slovenského moderního šperku
UPM Praha
30. 1. – 30. 3. 2014
Na výstavě se můžeme seznámit s činností ateliéru Kov a šperk na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, a to za celé období přes 20 let jeho činnosti. Ateliér založil v roce 1991 slovenský sochař a šperkař Anton Cepka. Od poloviny 90 . let v čele ateliéru stojí architekt Karol Weisslechner, jehož koncepci vystihuje současný název ateliéru S+M+L_XL Kov a šperk.
- Úvodní výstavou této koncepce se stal projekt Treasure Hunt, který na podzim roku 2011 představil práci ateliéru K.O.V. na VŠUP v Praze, vedeného Evou Eisler. Další výstavu připravíme až po otevření hlavní budovy UPM po plánované rekonstrukci.
Vystavili jsme jedinečná díla i návrhy designérské povahy z oblasti šperkařského zaměření, které chceme tak přiblížit návštěvníkům, protože šperkařský obor bývá často opomíjený. A tak již samotný název vypovídá o tom, že v oblasti šperkařské tvorby si žádné hranice nevymezujeme.
Instalací v otevřené policové konstrukci vypovídáme o ´tekutém´ (liquid) čase studia a setkávání, během něhož mladí umělci urazili již dlouhou cestu od dětství k dospělosti. Práce studentů zahrnují nositelné objekty a rovněž instalace přesahující měřítko lidského těla, vytvářejí plynulý proud objektů, jakýsi depozitář myšlenek a konceptů, doplňovaný v průběhu let.
Společná expozice: Dialog.cz-sk
Společná minulost slovenského a českého uměleckého šperku, reprezentovaná v první řadě nestorem československé tvorby Antonem Cepkou, a především ryze aktuální spolupráce mezi autory nejmladší generace se projevila v doprovodné instalaci dialog.cz-sk, která po dobu trvání projektu Liquid Time obohatí stálou expozici Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Historická díla i nadčasová témata expozice vyprovokovala umělce k reakcím vážným i nevážným.
Zde si tedy připomeneme, že šperk nezná hranic nejen v oblasti umění, ale i ve smyslu geografickém. Moderní český a slovenský šperk dosáhl výrazných úspěchů v období Československa, především v 60. letech 20. stol. Dnes se rozvíjí díky otevřenosti, jež je vlastní evropské šperkařské tvorbě.
Pořadatelé: Vysoká škola výtvarných umění, Bratislava (VŠVU), Ateliér S+M+L_XL KOV a ŠPERK, Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM)
Komentované prohlídky s kurátorkou výstavy PhDr. Petrou Matějovičovou
25. 2. 2014 v 17.00 hodin
11. 23. 2014 v 17.00 hodin
Mimořádně snížené vstupné: 80 Kč
studentské a seniorské 40 Kč
Máme otevřeno:190
pondělí: zavřeno
úterý: 10.00—19.00 hodin
středa - neděle: 10.00—18.00 hodin
Hodnocení: 80 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: UPM)
Foto: autorka