´Jurkovičova vila´ aneb proč považujeme Dušana Samuela Jurkoviče za architekta geniálního?

06.08.2013 15:51

´Jurkovičova vila´ aneb proč považujeme  Dušana Samuela  Jurkoviče za architekta geniálního?

Nosticův palác - Praha 1

Maltézské náměstí 1

18.7. – 31. 8. 2013

 

Cyklus ´Otevřené ministerstvo´ pokračuje i o prázdninách 2013. Další institucí, které jsme poskytli v Nostickém paláci  prostor, byla Moravská galerie z Brna. Můžeme tak navštívit hned dvě výstavy


1) První výstava ´Bienále Brno: legendy grafického designu´  představuje plakáty z dílny mistrů tohoto oboru, jakými byli např. Milton Glaser, Salvador Dalí, Paula Scher, Tadanori Yokoo či našich hvězd Zdeňka Zieglera a Olgy Vyleťalové
 

2) Druhá, velmi přehledná,  expozice nese název ´Jurkovičova vila . Zhlédneme na několika desítkách panelů  bohatou fotodokumentaci, náčrtky a plány, jež  nás zasvětí do práce jednoho z nejvýznamnějších architektů své doby – Dušana Jurkoviče. Kvalitní plakáty přibližují celky i drobné detaily – neboť ty hrají v Jurkovičově tvorbě významnou roli. Dozvíme se i o jeho práci v roce 1906, kdy postavil pro svou rodinu impozantní sídlo, v němž dokázal obdivuhodně propojit vlivy vídeňské a britské moderny s prvky lidového umění a folklóru.
Stavba vlastního domu představuje významný mezník v architektově tvorbě. Jurkovi zde novým a osobitým způsobem zpracoval dosavadní zkušenosti. Skloubil inspiraci lidovým stavitelstvím s moderní představou o ideálním bydlení v duchu anglických domů s centrální halou. Dům má dřevěnou konstrukci obloženou omítnutými korkovými deskami. Dispozičně je rozdělen na reprezentačně-společenské prostory centrální haly a přijímacího salónu v přízemí a soukromé obytné prostory v obou patrech. Vila nepostrádala rozlehlou pracovnu architekta ani pokoj pro hosta. Na vybavení a výzdobě domu se kromě samotného autora podíleli i jeho četní přátelé. Původní skleněnou mozaiku hlavní fasády navrhl Adolf Kašpar. V interiérech byla k vidění díla Joži a Franty Úprky.


Beskydské Pustevny a Radhošť
Považujeme je dosud za významná turistická  střediska  a za  příklad národní architektury přelomu 19. a 20. století. Valašsko patří k oblastem s tradiční lidovou kulturou, jejíž tradice sahá stovky let do minulosti. Slovenský architekt  Dušan Jurkovič a jeho stavby jsou ovlivněny lidovou tradicí  a folklórem Valašska.

Anglické hnutí  Arts & Crafts
Hnutí, které vzniklo v 60.letech 19. století a založili William Morris a John Ruskin. Formulovali program, kterým reagovali na bouřlivý rozvoj anglického průmyslu a tehdejší strojové výroby. Leitmotivem hnutí se stal romanticky podbarvený návrat k tradiční řemeslné výrobě, důraz na kvalitní design a ruční práci.

Na Valašsku  Jurkovičova architektura nepřehlédnutelným způsobem proměnila místní architekturu. Jeho soubor staveb na Pustevnách v sobě originálním způsobem spojil myšlenky hnutí Arts & Crafts s místními folklórními motivy a nastupující secesí.

Hřbitovy
Méně známe jeho stavby v polských Beskydech, na původním území Haliče, kde za 1. světové války navrhl řadu netradičních vojenských hřbitovů na objednávku Oddělení vojenských hrobů při velitelství v Krakově. Je zajímavé, že na třech desítkách hřbitovů jsou vedle sebe pohřbeni příslušníci obou stran bojů. Už samotné hledání je turistickou atrakcí, pohřebiště se nenacházejí v blízkosti osídlení, ale dnes v lesích a kopcích mimo turistické trasy. Jurkovič pro ně hledal odlehlá místa, na vrcholcích kopců a v místech bojů.

 

 

Architekt dřeva (1868 – 1947)

•  23. srpna 1868 se v Turej Lúke u Myjavy narodil Dušan Samo Jurkovič jako páté ze šesti dětí tamního notáře Jiřího Jurkoviče a jeho manželky Emílie
• uzavřel manželství s Boženou Bartelmusovou (1883-1965), z jejich svazku se narodili tři synové - Jiří (1904 - 1963), Jan (1905-1986) a Pavel (1907).
• Dušana Jurkoviče  označujeme  za „básníka dřeva“; za architekta, který dokázal propojit tradiční lidové stavitelství s modernismem. Jurkovičova tvorba se v průběhu let měnila, jeho soubor staveb na Pustevnách, stejně jako exponáty na národopisných výstavách spadají do raného období, nejvíce inspirovaného právě lidovým uměním.
• Jurkovič nejprve vystudoval stavitelství ve Vídni, mimo jiné u Camilla Sitteho
•  v roce 1889 pracuje ve vsetínské architektonické kanceláři Michala Urbánka
•  ovlivněn  Bullou, který se v 80. snaží vytvořit slovenský národní styl
•  o 4 roky později Jurkovič s Urbánkem pro pražskou Národopisnou výstavu vytvořili celou valašskou vesnici. Valašská dědina, která byla představena v Praze v roce 1895 při příležitosti konání Národní výstavy českoslovanské, měla  úspěch
• Jurkovičova první velká zakázka v Beskydech: Maměnka a Libušín -  jsou dřevěné srubové stavby kombinující nastupující secesní sloh s bohatým stylizovaným dekorem. Stavby měly především budit dojem slovanské lidové architektury
• později pozorujeme u Jurkoviče  ústupu od dekoru a příklonu ke střízlivé moderně okruhu Jana Kotěry, i když i zde najdeme motivy, převzaté z lidové architektury. Sem patří Škárův činžovní dům v Brně, Náhlovského vila v Praze-Bubenči…
• po skončení  I.  sv.  války se vrací  Jurkovičova pozornost k rodnému Slovensku (mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle)
• vznikají bratislavské rodinné domy ve stylu art déco (zde bydlel  i Alexander Dubček) Jurkovič
• ve 20. letech projektuje sakrální architekturu, obecní domy, školy a úřady, pomníky a hrobky, ba dokonce i sérii transformačních stanic
• následuje příklon ke konstruktivismu  (Kochovo sanatorium , stanice lanovky na Lomnický štít)
Dušan Jurkovič byl členem spolku Mánes i České akademie věd a umění. Za svou práci obdržel Katzovu cenu, čestný doktorát i řadu zahraničních vyznamenání. Po  II. sv. válce navrhl  památníky obětem Lidic, bitvy u Stalingradu i SNPí. V roce 1946 mu byl jako prvnímu Slovákovi udělen titul národní umělec, v témže roce se konala v Praze výstava jeho celoživotního díla.
Máme otevřeno:
pondělí  – pátek : 10.00 – 16.00 hodin
Vstup: volný
Hodnocení: 95 %
www.jurkovic.cz
www.mkcr.cz

Ing. Olga Koníčková
Foto: internet