´Hudba ve spirále´ aneb za vším hledejme Edisona

25.05.2014 21:08

Národní technické muzeum - Praha

22. 5. – 30. 10. 2014

 

Na tiskové konferenci k nové výstavě ´Hudba ve spirále´, kterou připravilo NTM , jsme seznámili s koncepcí výstavy, kde prostřednictvím sbírek Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea představujeme vývoj gramofonového průmyslu v Čechách a na Moravě v letech 1890 až 2014. Největší důraz klademe na individuální reprodukční stroje, tedy gramofony a fonografy, kterých je k vidění osm desítek . Jinak můžeme zhlédnout dobové reklamní plakáty a tisky, plechové krabičky s hracími jehlami, některé zajímavé ´zlaté´desky,  gramofonové desky barevné…

 

Na tiskové konferenci byli přítomni  Adam Dušek,  vedoucí oddělení práce s veřejností NTM, Karel Ksandr, generální ředitel NTM, Michal Němec, ředitel prodeje a marketingu GZ Media, a. s. Loděnice, Hynek Stříteský, ředitel odboru muzea elektroniky a médiií NTM a René Melkus, autor výstavy a  kurátor sbírek elektro a akustiky NTM. Všichni zdůrazňovali, že se vznikem CD jsme se domnívali všichni, že dojde k vytlačení vinylových gramodesek, a tudíž i ke zrušení jejich výroby.  Naštěstí  zaměstnanci v Loděnici u Berouna  schovali stroje ve stodole, aby pak je o několik desetiletí později, tj. v době současné,  kdy zase nastal boom a oživení zájmu zákazníků o gramodesky,  a to po celém světě, znovu repasovali.

 

Dokonce můžeme říci, že  Česká republika je dnes světová jednička ve výrobě gramofonů a gramodesek. Autor výstavy, pan Melkus se vyjádřil v tom smyslu, že doufá, že výstava bude přitažlivá nejen pro odborníky, ale i mladé návštěvníky.  Pak jsme byli vyzváni k prohlídce této nejnovější expozice. K navození autentické atmosféry příspívají  i ukázky dobové hudby, která jednotlivé epochy doprovází…

 

Expozici jsme rozdělili podle témat, jako např.  ´Za vším hledej Edisona´, ´S gramofonem na výlet´,´ Gramofonová deska slouží kulturním potřebám pracujících´, ´Gramofon na ústupu´…

 

Za  vším hledej Edisona

  • Výstavní síň začíná fonografem Edisona.  Na přehledném vstupním panelu se dočteme o principu fonografu, prvním zařízení pro záznam zvuku.

 

´Kouzelník z Menlo parku, jak Edisonovi přezdívali jeho současníci, stál u zrodu prvního přístroje schopného zaznamenat  a reprodukovat zvuk. Při pokusech s telegrafem a telefonem se zamyslel nad otázkou, co se stane, když na membránu sluchátka přilepí jehlu a celek přiloží k pohybujícícmu se voskovanému papíru.  Edison nebyl sice první , kdo zaznamenal zvuk, ale byl první, komu se podařilo zvuk reprodukovat.  Fonograf si Edison nechal  v roce 1878 patentovat.´

 

Dále sledujeme historii postupného vývoje fonografu v gramofon…

  • 1881 – A. G. Bell zdokonaluje Edisonův fonograf – Graphophone  4. 5. 1886 – patent
  • vznik firmy American Graphopohone Company , z níž pak vznikla společnost Columbia
  • přicházejí na řadu další zlepšovatelé …Gianni Bettini, Henri Lioret
  • 26. 9. 1887 – Emile Berliner si patentuje si zařízení pro záznam a reprodukci zvuku na plochý kotouč, gramofon s gramodeskou…v roce 1897  zakládá společnost Berliner Gramophone Company – desky měly průměr 12,5 cm a byly jednostranné
  • 1905 – firma Odeon vyrábí   oboustranné  desky
  • Archiv města Ústí nad Labem – vlastní nejstarší gramofonové desky z let 1890 – 1905, vyráběných  společnostmi  Berliner Zonophone, Odeon a Columbia

Další zajímavosti, které můžeme na výstavě zhlédnout, a jež potěší  fajnšmekry jistě

  • firma Pathé – 1906 – záznam zvuku začínal u středu desky…
  • 1910 – 1938 – Gramofonka – Ústí nad Labem - proč  bratří Berlinerovi zvolili toto město pro svou firmu?
  • spatříme vystavený mincovní gramofon z roku  1925 – 1930
  • gramofonová deska s nahrávkou nejstaršího českého politického projevu, Václav Klofáč: projev  ´ Za sociální a národní spravedlnost´ z roku  1910
  • dozvíme se, že se  lidem původní trychtýřové gramofony přestaly líbit, a tak se začínají  skrývat do skříňky  včetně s motorem
  • sledujeme vývoj  gramofonů -  beztroubové gramofony, přenosné kufříkové, v 50. letech začátek  vinylových gramodesek…
  • dozvíme se, jak se jmenovala první (ESTA 1929) společnost s ryze českým kapitálem a  jak skončila 

Po II. světové válce výroba gramodesek přešla do Loděnice u Berouna  a produkce gramofonů do moravské Litovle

 

(opsali jsme  z plakátku)

V době, kdy gramofonový průmysl byl v rukou soukromých podnikatelů, sloužily tzv. populární šlágry k vykořisťování pracujíících a nestoudnému obohacování podnikatelů.

 

  • 1952 – vznik dlouhohrající desky   - Supraphon,  Panton, Opus
  • vývoj lisovacích materiálů, historie obou závodů (Litovel, Loděnice) po roce 1990
  • 1999 – vznik společnosti GZ Media, a .s., jež navázala na 50letou tradici Gramofonových závodů v Loděnici (nyní roční produkce činí 10 milionů gramodesek)
  • v prosklených vitrinách si můžeme prohlédnout postup výroby desky…seznámíme se s výrazy jako ´otec´,  prohlédneme si ořezy vinylové desky,  lakovou fólii  pro záznam zvuku…


Věrná psí duše

Jedna z nejznámějších ochranných známek na světě – His Master´s  Voice  představuje psa sedícího  přede gramofonem, jak naslouchá hlasu svého pána,  který je právě přehráván z desky.  Autorem obrazu je britský anglický malíař  Francis Barraud, jehož bratr Mark mu odkázal foxteriéra jménem Nipper. Pes přilnul ke svému novému pánu a našel u něj druhý domov. Malíř měl doma fonograf, a kdykoliv „promluvil“,  pes intenzivně špicoval uši v  domnění, že slyší svého bývalého pána. Malíř na jaře roku 1899 psa u fonografu namaloval a obraz nazval ´Hlas jeho pána´.  Následně jej předložil německé továrně značky Edison – Bell, kde ale nenalezl vlídného přijetí. Zklamán si postěžoval svému příteli,který mu poradil, aby obraz upravil a namaloval na něj nejmodernější přístroj anglické společnosti  The Gramophone Company. Vypůjčil si přístroj přímo od výrobce a ten na oplátku obraz zakoupil .

V současnosti  je značka ve vlastnictví amerického monopolu RCA Victor, jenž se stal také součástí nadnárodního gigantu  EMI.

 

www.ntm.cz

www.gzmedia.eu

www.gzvinyl.com

15. 5. 2014 získalo NTM nejvyšší ocenění v soutěžní kategorii Muzejní počin roku 2013 v rámci vyhlášení výsledků národní soutěže Ceny Gloria musaealis, a to za projekt ´Národní technické muzeum dokončeno´.

 

170 00 – Praha 7

Kostelní 42

 

Hodnocení:  99 %

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: autorka